Vlasnici konja, dovoljno je samo deset minuta dnevno da proverite zdravlje svog ljubimca
Iako ne možete da zamenite veterinara, svakodnevni "odokativni" preventivni pregledi mogu i te kako da pomognu stručnjaku da što pre uspostavi dijagnozu i otpočne eventualno lečenje
Vlasnici konja znaju koliko je važno da njihovi ljubimci budu zdravi.
Zbog toga je neizostavna provera zdravstvenog stanja ove životinje, koju može da obavi čak i vlasnik amater.
U slučaju pojave ozbiljnih stanja, veterinar je nezamenljiv, ali se neke promene na konju mogu uočiti i "odokativnim" svakodnevnim pregledom.
Proverom izgleda konja, njegovog ponašanja, apetita, temperature i drugih pokazatelja zdravlja, na vreme možete uočiti promene na koje ćete ukazati veterinaru.
Opšte ponašanje
Zdrav konj ima bistar pogled i zainteresovan je za druge konje, vlasnika i okolinu. Povremeno će se spuštati na zemlju i ležati, ali će uvek otresati prašinu nakon valjanja.
Konj koji se stalo spušta na zemlju i često gleda u stranu možda ima grčeve.
Apetit
Prvi znak zarazne bolesti, poput gripa ili drugog virusa je smanjenje ili izostanak apetita, ili potpuno odbijanje hrane. U nekim slučajevima, problemi sa zubima mogu otežavati konju da jede.
Izmerite konju temperaturu: ako prelazi 38, 5 stepeni Celzijusa, to ukazuje na infekciju. Normalni temperaturni opseg konja je od 37, 2 do 38, 5 stepeni Celzijusa.
Oči i nos
Oči konja treba da budu bistre, potpuno otvorene i čiste, bez zamućenja ili promene boje. Ako u oku postoji neuobičajeni iscedak ili je oko mutno, obratite se veterinaru.
Nozdrve treba da budu čiste i bez prekomerne sluzi. Međutim, normalno je da konju iz nozdrva curi bistra sluz.
Težina i stanje tela
Ne dozvolite da se vaš konj pregoji, ali ni da bude previše mršav. Svako ekstemno stanje težine predstavlja rizik po zdravlje.
Dlaka
Sjajna i blistava dlaka je znak dobrog zdravlja koje proizilazi iz ispunjavanja nutritivnih potreba konja. Mat dlaka može biti znak loše ishrane, parazita ili opšteg lošeg zdravlja.
Vitalni znaci
Vitalni znaci konja mogu da budu rani pokazatelji problema. Ako je konj uzbuđen, ili je tek došao sa treninga, brzina srčanih otkucaja i disanje mogu biti blago ubrzani.
Puls: treba da ima vrednost od 28-44 otkucaja u minuti u zavisnosti od veličine konja.
Disanje: 10-24 udisaja u minuti.
Sluzokože: konjske desni treba da budu vlažne i zdrave ružičaste boje.
Ako prstom čvrsto pritisnete desni konja, tačka pritiska bi trebalo da poprimi roze boju u roku od jedne do dve sekunde.
Zvuci u crevima: klokotanje i gasovi su normalni. Izostanak zvuka u crevima ili uspored rad creva mogu ukazati na kolike.
Stolica i urin: zdrav konj će izbaciti stolicu osam do 12 puta dnevno. Njegov urin treba da bude pšenične boje i bistar ili blago zamućen.
Hidratacija
Prosečan konj popije između 25 i 45 l vode dnevno, u zavisnosti od težine, aktivnosti i vremenskih uslova.
Noge i kopita
Konj treba da stoji pravo, a njegova težina mora biti ravnomerno raspoređena, na sve četiri noge.
Blago podizanje i prebacivanje težine sa zadnjih nogu je normalno, ali ne i za prednje ekstremitete.
Noge konja ne smeju imati izbočine, otoke, posekotine ili mesta sa kojih opada dlaka, niti da budu tople.
(Telegraf.rs)