Vlasnik ste kobile koja je imala susret sa pastuvom: Ovo su pouzdani znaci da ždrebe uskoro stiže
Kobila može ostati ždrebna već sa 18 meseci starosti, a ždrebnost traje oko 11 meseci. Postoji nekoliko narodnih metoda i teorija koje navodno ukazuju na to da kobila nosi ždrebe, ali one nisu pouzdane i tačne. Način na koji kobila odmahuje glavom, kako vas gleda u oči ili kako se pomera igla koju postavite preko stomaka kobile su zanimljivi sa stanovišta folklora, ali ne i tačnosti utvrđivanja ždrebnosti kobile, piše Thesprucepets.
Ako mislite da je vaša kobila ždrebna, biće joj potrebna odgovarajuća nega od početka trudnoće kako bi njeno zdravlje i zdravlje ždrebeta bilo dobro.
Evo šta treba da znate o znacima i fazama ždrebnosti konja i kako da brinete o ždrebnoj kobili. Ne zaboravite da najbolje stručne savete uvek možete da dobijete od veterinara.
Potvrda ždrebnosti kobile
Jedini način da budete sigurni da je kobila ždrebna i da je sve kako treba je pregled veterinara koji treba obaviti oko 14 do 18 dana nakon oplodnje. Ždrebnost se može potvrditi ultrazvukom otprilike dve nedelje nakon parenja, a da bi se saznalo nosi li kobila blizance, ultrazvuk se obavlja 15. ili 16. dana. Svaki raniji pregled može da propusti uvid u blizanca koji je suviše mali. Može se uraditi i testiranje krvi i urina dva do tri meseca nakon začeća, a alternativno veterinar može ručno da oseti mali embrion u materici kobile, putem rektalne palpacije, na otprilike šest nedelja ždrebnosti.
Znaci koji ukazuju na ždrebnost kobile
Osim odsustva toplotnog ciklusa (estrusa), kobila ponekad ne pokazuje vidljive znake ždrebnosti prva tri meseca. Otprilike u 3. mesecu ždrebe počinje da liči na malog konja. Posle otprilike šest meseci kobila će imati vidljiv stomak. U preostalim mesecima stomak kobile će nastaviti da raste kako se približava ždrebljenju, odnosno terminu porođaja. Otprilike tri do šest nedelja pre termina vime kobile se proširuje, a nekoliko dana pre ždrebljenja, mlečne žlezde kobile počinju da luče lepljivu žućkastu tečnost.
Ždrebnost obično traje između 330 i 345 dana, ili 11 meseci, ali je svaki podatak o dužini ždrebnosti individualan. Kobila obično na svet donese jedno ždrebe godišnje. Najbolje vreme za ždrebljenje je uzrast od najmanje 4 godine, a kobila može nastaviti da ima ždrebad dok ne bude u kasnim 20-im godinama. U prirodnom okruženju pastuv oplodi kobilu u leto, a ždrebad stiže na svet sledeće godine, u proleće ili rano leto, kad ima paše u izobilju.
Briga o ždrebnoj kobili
Prvi korak je kontakt sa veterinarom koji će pregledati kobilu i proceniti njeno zdravlje i zdravlje ždrebeta. Iako konji mogu da se pare i ždrebe bez ičije pomoći, mnogi problemi se mogu zaobići zahvaljujući prevenciji. Iako je redovna vakcinacija i dehelmintizacija konja veoma važna, kobila ne treba da dobija ove lekove tokom prva dva do tri meseca ždrebnosti, jer neke vakcine i lekovi za kontrolu parazita mogu da ometaju razvoj fetusa, o čemu će vas najbolje posavetovati veterinar.
Ždrepci blizanci
Otprilike 14 do 18 dana ždrebnosti veterinar može da utvrdi nosi li kobila blizance. Blizanačka ždrebnost je retka i može izazvati komplikacije. Ako stigne do termina, male su šanse da se kobila sama oždrebi. Iz tog razloga, često se preporučuje da se jedan embrion skloni kako bi se drugom budućem ždrebetu dale veće šanse za normalan razvoj.
Ishrana ždrebne kobile
Uz visokokvalitetno seno ili pašu, so i minerali su glavna hrana ždrebne kobile. Potrebno je da se posavetujete sa veterinarom i drugim vlasnicima konja koje trave na paši mogu da naškode kobili. Osim toga, kobilu treba paziti od drugih pastuva koji joj mogu naškoditi.
Da li ždrebnu kobilu treba jahati
Bezbedno je jahati i trenirati ždrebnu kobilu tokom prvih pet meseci, a lagano jahanje je bezbedno do poslednjeg meseca ždrebnosti. Vežbanje je korisno za ždrebne kobile.
Pripreme za ždrebljenje
Nakon otprilike 315 dana, pažljivo pratite kobilu i prve znake nastupajućeg ždrebljenja. Žućkasta tečnost iz mlečnih žlezda se pretvara u prvo mleko ili kolostrum. Iz vimena može kapati mleko, a mišići oko korena repa postaju opušteniji. I stomak kobile se spušta, jer se ždrebe postavlja za izlazak. Neposredno pre ždrebljenja kobila će se unervoziti, udarati kopitima po zemlji ili često gledati ka svom boku (kuku) sa obe strane (slično simptomima kolike). Kobila treba da bude u velikoj, čistoj štali, po mogućnosti sa slamom, gde će ležati i ustajati, ali će se oždrebiti ležeći. Prvo će se pojaviti amnionska kesa, a zatim i prednja kopita i nos ždrebeta. Ždrebe se obično rodi u roku od nekoliko minuta u ovoj fazi.
Komplikacije - položaj zatkom
Ždrebe može da se nađe u položaju "zatkom", a ponekad se kobila ili ždrebe povrede tokom ždrebljenja, pa je neophodno prisustvo veterinara. Položaj zatkom je takav da se prvo pojavljuju zadnji udovi ili četvrtina ždrebeta.
Osim toga, može se javiti problem previjanja placente, što predstavlja hitnu situaciju koja se ne može odložiti. Pri normalnom ždrebljenju, pojavljuje se beličasta, providna membrana koja omotava ždrebe, ali ako je ona svetlocrvena i baršunasta, to je znak preranog odvajanja posteljice. Posteljica snabdeva ždrebe kiseonikom, a ako se prerano odlubi, ždrebe se može ugušiti. U takvim slučajevima važna je svaka sekunda i kobili se mora ručno pomoći, a crvena posteljica mora se odmah pokidati da bi ždrebe moglo da diše.
Posle ždrebljenja, neophodan je veterinarski pregled kobile i ždrebeta.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Njegov osmeh ulepšaće vam jutro: Da li je ovo najsrećniji konj na svetu?
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.