Česta nedoumica mnogih vlasnika pasa: "Za" ili "protiv" sterilizacije i kastracije
Kontrolu prirodnog nagona kućnog ljubimca odstranjivanjem polnih žlezda neko smatra nehumanom, dok drugi to vide kao način sprečavanja agresije i mnogih zdravstvenih problema. Ko je u pravu?
Sterilizacija je važna tema o kojoj vlasnici pasa često raspravljaju.
Neko je smatraju nužnom, dok drugi imaju odbojno mišljenje o ovoj temi i brinu o mogućim posledicama.
U ovom tekstu Apetit.rs razmatra prednosti sterilizacije pasa i pruža informacije koje mogu da pomognu neodlučnim vlasnicima.
Kako sterilizacija utiče na zdravlje psa
Sterilizacija ima brojne prednosti na zdravlje pasa, iako možda ne zvuči da je tako.
Kod ženki se smanjuje rizik od infekcija materice i raka dojke, dok se kod mužjaka umanjuje rizik od raka testisa i prostate.
Ako vlasnici odluče da svoju ženku ne pare, ali je i ne sterilišu, može doći do zdravstvenih problema.
Kako sterilizacija utiče na ponašanje psa
Sterilizacija utiče na smanjenje agresivnosti i sklonosti bežanju. To je posebno izraženo kod mužjaka dok tragaju za ženkom kako bi zadovoljili prirodne nagone.
Mužjaci imaju sklonost da obeležavaju svoju teritoriju, ali to prestaju posle kastracije. Sterilisani psi manje pokazuju simptome destruktivnog ponašanja poput lajanja, cviljenja, neposlušnosti…
Kontrola populacije pasa
Sterilizacija takođe igra ključnu ulogu u kontroli populacije pasa.
Zbog trenutka nepažnje vlasnika, dešava se da se ženka pari i na svet donese štence.
Kako vlasnici nisu spremni na to (nemaju dovoljno prostora, ni uslova za odgajanje toliko pasa), neretko se odlučuju na izbacivanje štenaca na ulicu.
Zbog toga, ukoliko niste spremni da brinete o više pasa, preporuka je da svog ljubimca sterilišete i na taj način osigurate da ne dođe do nepredviđenih situacija
Negativni efekti sterilizacije
Iako postoje brojne prednosti sterilizacije pasa, važno je razmotriti i potencijalne negativne efekte koji se mogu javiti kao i kod bilo kojeg medicinskog zahvata:
Nakon sterilizacije, psi mogu dobiti višak telesne mase, što se može izbeći pravilnom ishranom i redovnim vežbanjem.
Neki psi se suočavaju sa određenim zdravstvenim problemima, poput urinarnih infekcija ili hormonskih promena, kao i sa privremenim promenama raspoloženja (poput blage depresije ili anksioznosti).
Postoje neki dokazi da psi (posebno velike rase), koji su podvrgnuti sterilizaciji pre dostizanja polne zrelosti, u budućnosti mogu imati probleme sa kukovima i zglobovima.
Kako nisu svi psi isti, najbolje je da se posavetujete sa veterinarom kako biste doneli pravu odluku.
(Telegraf.rs)