Nega psa u najhladnijem godišnjem dobu: Ovo nikako nemojte da radite prilikom zimske nege ljubimca
Nega psa zimi najverovatnije nije prva na listi obaveza vlasnika pasa. Ipak, važno je nastaviti sa rutinom nege krznenog prijatelja, posebno u hladnim mesecima, piše Cuteness. Zdrava dlaka je kao termos i ponaša se kao regulator temperature. Ona održava toplotu zimi, pa je više nego važno da se pridržavate ustaljene rutine nege psa na ekstremno niskim temperaturama.
Ipak, postoji i mnogo toga što vlasnik ne bi trebalo da radi kad je u pitanju zimska nega psa.
Ne preskačite svakodnevnu rutinu nege
Lako je zanemariti ili izmeniti svakodnevnu rutinu nege ljubimca u najhladnijim zimskim danima, ali je šišanje i kupanje veoma korisno za održavanje zdrave dlake i kože psa na niskim temperaturama. Čak i ako niste u mogućnosti da ljubimca često vodite kod grumera, mnogo toga možete uraditi i samostalno, kod kuće. Hidratantni šampon za pse je savršen za održavanje mekoće kože i dlake, a suplementi omega masnih kiselina pomažu koži da se ne osuši u najhladnijim danima.
Ako preskačete redovnu negu psa, ne zanemarite izgled njegove dlake. Ovo je posebno važno za rase pasa sa dugom i kovrdžavom dlakom, kao što je pudla.
Ne zaboravite da osušite dlaku psa pre izlaska napolje
Kada kupate psa kod kuće, uvek ga dobro osušite i proverite da li je svaki deo tela suv pre nego što krenete u šetnju. Iako pas ima debelu dlaku, mokro krzno neće ga štititi od hladnoće. Najbolje je da koristite fen kako biste ljubimca sasvim osušili. Obratite posebnu pažnju na uši i rep psa i ne zaboravite da fen držite na bezbednoj udaljenosti dok sušite ljubimca.
Što je mokar pas duže izložen hladnoći, on gubi više telesne toplote što dovodi do ozbiljnih problema kao što je hipotermija. Pazite na eventualne znake hipotermije ako izađete napolje, kao što su pojačano dahtanje, tromost ili čak nesvestica. Ako primetite da pas ima ove simptome, odnesite ga na toplo i što pre pozovite veterinara.
Džemperi i kaputi za pse pomoći će psu da se nosi sa hladnoćom, čak i ako je njegova dlaka provlažna. Ali, nikako ne praktikujte da pas dugo bude odeven u vlažnu odeću koja ima isti efekat kao mokro krzno i čini da psu bude još hladnije. Pseća dlaka i džemper koji mu oblačite moraju biti apsolutno suvi.
Nemojte zanemariti češljanje i posete grumeru
Neredovno češljanje dlake psa sasvim sigurno će izazvati mršenje i ućebavanje, a krzno će biti poleglo uz telo. Vlažno vreme, kiša i sneg će ovlažiti dlaku koja će duže ostati mokra. Neredovna nega dlake i krzna psa izaziva nelagodu, smanjuje izolaciju od hladnoće i izaziva ranice na koži. Zato je važno svakodnevno očetkati psa, uz korišćenje balzama za raspetljavanje dlake tokom kupanja. Ako je psu potrebno šišanje, zakažite bar jedan tretman kod grumera u vreme zime.
Ne zaboravite negu jastučića i prstiju šapa
Baš kao što naši prsti i usne popucaju zimi, jastučići šapa psa takođe pucaju na hladnoći. Pored toga, iritacija od odleđivača snega i leda i soli takođe izaziva lakše pucanje jastučića na šapama. Sredstva koja se zimi posipaju po ledu na ulicama sadrže štetne hemikalije. Brisanjem šapa maramicom po povratku iz šetnje ćete ukloniti svu nečistoću i iritante pre nego što naprave probleme.
Skraćivanje dlake između nožnih prstiju psa pomaže da se ne prave loptice od snega ili leda. Obuća za pse i prirodan balzam štite šape i napukle jastučiće. Ako primetite da pas hramlje posle šetnje, proverite da li ima povrede ili se između njegovih prstiju nakupio led.
Ne preskačite skraćivanje kandži
Hladnije vreme znači i manje aktivnosti na otvorenom, a samim tim i manje trošenja noktiju psa. Ako čujete zvuke dok pas hoda, to znači da su mu nokti predugački. Redovno skraćivanje noktiju će pomoći psu da lakše hoda i tom prilikom moći ćete da proverite šape i prste psa između kojih mogu da se zaglave led i kamenčići.
(Telegraf.rs)