Zbog ovih 6 najčešćih razloga pas će pobeći iz kuće

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Ako ste nekad izgubili psa, verovatno se sećate koliko to iskustvo može da biti strašno. Psi beže iz raznih razloga, uključujući dosadu, strah ili nagon za plenom. Ipak, ima još nekoliko razloga zbog kojih će pas pokušati da izađe iz kuće, pa je važno da vlasnici znaju uzroke, ali i savete kako da smanje rizik da njihov ljubimac pobegne, piše Pangopets.

Postoji 6 najčešćih razloga zbog kojih psi pokušavaju da pobegnu.

1. Dosada

Mnogi psi beže jer im je dosadno i nemaju šta da rade. Ako psu ne posvetite dovoljno pažnje ili mu ne omogućite da bude aktivan, postaće mu dosadno. Ako ne postane destruktivan, što je još jedna loša posledica dosađivanja, pas će sasvim sigurno pokušati da izađe iz doma.

2. Strah

Strah je glavni razlog zbog koga psi beže iz doma ili se otrgnu vlasnicima sa povoca kad su napolju. Neki psi imaju strah od vatrometa ili grmljavine ili druge vrste buke i ako pokušaju da pobegnu, to rade jer žele da se sklone od opasnosti. Strah zbog samoće zbog odvajanja od vlasnika takođe može dovesti do toga da pas pobegne kako bi pokušao da pronađe vlasnika.

3. Polni nagon

Ako vaš pas nije kastriran ili sterilisan, može pokušati da pobegne kako bi pronašao partnera. Ovo je vrlo čest razlog bežanja pasa. Ženka u estrusu može privući mužjake iz celog komšiluka, a nekastrirani mužjaci imaju želju da lutaju i traže ženku.

4. Nagon za plenom

Psi koji iznenada vide vevericu, pacova ili drugu malu životinju koja beži mogu ispoljiti iznenadnu želju da ih pojure. U slučaju da osete jak nagon za plenom, psi mogu preskočiti preko ograde. Ovo je vrlo čest razlog zašto psi koji nisu na povocu beže kad se nađu u parku.

5. Lak put za bekstvo

Mnogi psi će pobeći, jer im je olakšan put za bekstvo! Ako dvorište nije pravilno ograđeno ili postoji lak izlaz, pas može iskoristiti priliku da ode u istraživanje. Niske ograde mogu biti lak put za bekstvo za mnoge pse velikih rasa.

6. Novo okruženje

Da li ste se nedavno preselili u novi dom ili ste na odmoru? Kad god se vaš pas suoči sa novim okruženjem, postoji rizik da će pokušati da pobegne. Važno je da budete veoma oprezni kada dovedete psa na novu lokaciju.

Kako sprečiti psa da pobegne

Kastrirajte ili sterilišite svog psa

Da li je vaš pas sterilisan odnosno kastriran? Ako nije, ovo bi bila prva preporuka koja će smanjiti prirodne nagone zbog kojih će pas pokušavati da pobegne.

Ogradite svoje dvorište

Ako vaše dvorište nije ograđeno, trebalo bi da to uradite kako biste sprečili pokušaje psa da pobegne iz njega. Čak i najelegantniji i najmirniji kućni ljubimci mogu da izađu ako ih pustite bez povoca u neograđeno dvorište. Ukoliko je dvorište ograđeno, povremeno ga pregledajte kako biste bili sigurni da nema rupa i puteva kroz koje životinja može da se provuče i pobegne.

Aktivnosti

Redovne aktivnosti mogu da smanje rizik od bežanja psa zbog toga što mu je dosadno. Pas koji svakodnevno vežba će biti mirniji, a ako niste u situaciji da odvojite dovoljno vremena za vežbanje psa, priuštite mu dovoljno vremena za šetnje.

Pas strah Foto: Shutterstock/smrm1977

Držite psa u kući tokom grmljavine i vatrometa

Obavestite se o vremenskoj prognozi: ako se najavljuju nepogode sa grmljavinom, uvedite psa u kuću pre početka oluje, jer psi koji imaju fobiju od grmljavine često osete predstojeću nepodogu. U vreme praznika koji su povezani sa vatrometom, držite psa u zatvorenom prostoru.

Naučite psa komandama poslušnosti

Manje je verovatno da će pobeći psi koji poznaju osnovne veštine poslušnosti. Naučite svog psa osnovnim komandama kao što su "sedi", "ostani" i "dođi". Ove komande će biti veoma korisne ako pas pokuša da pobegne.

Držite psa na povocu

Ako pas nije u ograđenom prostoru, treba ga držati na povocu. Psi sa velikim nagonom za plen sigurno će pobeći ako primete pacova, vevericu, miša i sličnu životinju, ali ako su na povocu, vlasnik će im onemogućiti bežanje.

Druge mere bezbednosti

Identifikacione oznake na ogrlici psa

Vaš pas uvek treba da nosi ogrlicu sa važnim podacima - vašim imenom i prezimenom i brojem telefona i imenom ljubimca.

Pas mora biti čipovan

Ponekad pas može izgubiti ogrlicu i identifikacione oznake, zbog čega mora biti čipovan. Mikročip je trajna identifikaciona oznaka koja se ugrađuje pod kožu psa. Ako se izgubljeni pas dovede u veterinarsku kliniku ili azil za životinje, prvo će mu biti skeniran mikročip koji treba da bude povezan sa kontakt informacijama vlasnika.

GPS praćenje pasa

Za dodatnu zaštitu psa, možete nabaviti GPS uređaj za praćenje ljubimca kako biste mogli da ga locirate u slučaju da pobegne. Mnogi od ovih tragača će pratiti psa u realnom vremenu tako da ćete ga lakše pronaći.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Nju konji ljube svakoga dana: Udomljena Milica je novi član Čete konjanika Policijske brigade

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari