Mačka i povraćanje: Ovako izgleda sadržaj koji mačka izbaci, ima ih 8, tri su posebno zabrinjavajuća

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Postoji mnogo razloga zbog kojih mačke povraćaju. Neki su bezazleni, povremeno se javljaju i mogu da sačekaju veterinarski pregled. Međutim, postoje situacije kada mačije povraćanje ukazuje na ozbiljan zdravstveni problem koji zahteva hitnu intervenciju veterinara. Sadržaj koji mačka povrati može da varira u boji i teksturi, a svaki tip ukazuje na različite zdravstvene probleme.

Koji su uobičajeni uzroci mačijeg povraćanja i kada se treba odmah obratiti veterinaru?

Boja sadržaja koji mačka povraća

Ukoliko vaša mačka povrati, bez obzira na to da li to radi često ili povremeno, dobro pogledajte sadržaj koji izbaci. Evo kako može da izgleda ono što mačka povrati i šta to obično znači, upozorava Purina.

Mačka povraća žutu, bistru ili belu tečnost sa klupkom zbijene dlake - iako ovo može izgledati normalno, obavezno uvek spomenite veterinaru, jer ponekad može da bude u pitanju nešto drugo.

Mačka povraća žutu tečnost – ovo je najverovatnije žuč i često se javlja na prazan stomak; ili takođe može biti znak bolesti jetre.

Mačka povraća vodu ili bistru tečnost – obično to znači regurgitaciju iz jednjaka ili povraćanje na prazan stomak.

Mačka povraća belu, penušavu tečnost – najverovatnije je reč o regurgitaciji iz jednjaka ili povraćanju na prazan stomak.

Mačka povraća nesvarenu hranu – mačka je jela prebrzo, ima problem sa jednjakom ili je reč o opstrukciji u digestivnom traktu.

Mačka povraća crveni sadržaj, krv ili tečnost prošaranu krvlju – ako je krv crvena, verovatno je iz usta, jednjaka ili želuca što bi mogao da bude znak gutanja oštrog stranog tela. Potražite veterinarsku pomoć što pre.

Mačka povraća sadržaj koji liči na talog kafe – ovo je znak krvarenja iz gornjeg digestivnog trakta ili želuca i može ukazivati na čir. Odnesite mačku kod veterinara.

Mačka povraća smeđi sadržaj veoma neprijatnog mirisa - mačka je pojela nešto zabranjeno, možda krvari iz gornjeg dela gastrointestinalnog trakta, pa pripazite na druge simptome i budite spremni na odlazak veterinaru.

Ako mačka povraća sadržaj jarkocrvene ili tamnosmeđe boje, izbacuje crnu ili krvavu tečnost, odmah je odnesite kod veterinara. Pazite na sve propratne simptome i ponašanje: ako je mačka letargična, ima dijareju, naduven stomak, groznicu, bol ili je izgubila apetit, to znači ozbiljnu situaciju, čak i trovanje, strani predmet ili naglo pogoršanje zdravlja, pa odmah nosite mačku u kliniku!

Uobičajeni razlozi povraćanja kod mačaka

Zašto mačke povraćaju? Postoji nekoliko razloga, neki su ozbiljniji, ali ovo su glavni uzroci: loptice od dlaka, netolerancija zbog hrane, paraziti, jedenje sobnih biljaka ili trave, inflamatorna bolest creva i ozbiljna oboljenja.

Loptice dlake su nusproizvod mačije samohigijene: dlake koje mačka unese lizanjem u želudac, u nekom trenutku će se nagomilati i zasmetati mački koja mora da ih izbaci. Kada mačka povrati klupko dlake, vidi se žuta, bistra ili bela, penušava tečnost sa kuglom dlake. Povremene kuglice dlake mačka će češće izbacivati u proleće i jesen, kad je sezona linjanja. Dugodlake mačke su sklonije ovom problemu. Redovno češljanje mačke će pomoći uklanjanje viška dlake i sprečiti njeno bespotrebno gomilanje u stomaku. Ako mačka često povraća dlake, deluje letargično i nema apetit, posetite veterinara: možda je došlo do opstrukcije u želucu ili crevnom traktu.

Ako mačka povraća posle obroka, izbacujući zgrudvanu nesvarenu hranu, to može biti znak da jede prebrzo ili ima problem sa jednjakom. Kada mačke jedu brzo, gutaju mnogo vazduha, kao i hranu koji nisu "srećna" kombinacija za mačiji stomak. Neke mačke jedu prebrzo ako zaista vole svoju hranu ili u domaćinstvu ima drugih životinja pa se plaše da će imati malo hrane za sebe. Najlakši način da sprečite mačku da jede prebrzo je da servirate manje porcije tokom dana ili da hranu sipate u veliki pleh, ne u činiju.

Mačka i povraćanje vode Foto: Shutterstock

Prelazak na novu hranu takođe može izazvati povraćanje posle jela. To ne znači da mačka ne voli novu hranu, već da ste promenu uveli prebrzo. Postepeno navikavajte mačku na novu hranu. Netolerancija ili alergija na neki sastojak u hrani je još jedan razlog da mačka povrati. Osim povraćanja, može se javiti i niz drugih tegoba - dijareja, ćelave mrlje, svrab na koži. Ako sumnjate na netoleranciju na hranu ili alergiju, razgovarajte sa veterinarom

Povraćanje na prazan stomak pokazaće sadržaj u vidu žute, bele i bistre tečnosti, a mačka ponekad to radi pre nego što povrati dlaku ili posle toga.

Tečni sadržaj koji mačka izbacuje može da bude znak prisustva parazita. Ako mačka povrati nešto što liči na gel ili pastu, to verovatno znači da ima okrugle gliste i da treba otići do veterinara. Ako mačka voli da izlazi napolje ili ste udomili mačku iz azila, možda se zarazila okruglim crvima i drugim parazitima. Važno je očistiti mačku od parazita pre nego što uspostavi kontakt sa drugim životinjama.

Jedenje zabranjenih kućnih biljaka ili toksičnog cveća na otvorenom može izazvati povraćanje, uz izbacivanje komadića zelenog sadržaja ili drugog biljnog materijala. Neke biljke mogu biti toksične, pa ako vaša mačka pokaže druge simptome, odmah je vodite veterinaru. Izbegavajte unošenje u dom toksičnih biljaka, poput božićne zvezde, ljiljana, difenbahije...

Mačke, baš kao i ljudi, proizvode želudačnu kiselinu u iščekivanju obroka. Kako mačke postaju gladnije, njihova želudačna kiselina se pojačava i ako ne jedu, one će povraćati žutu, penastu žuč.

Ako mačka povraća krv...

Ukoliko mačka povrati krv, to je znak nekog ozbiljnog stanja koje zahteva momentalni odlazak veterinaru. Crvena krv ili trake krvi u sadržaju signaliziraju na oštećenje jednjaka, spoljašnje traume, strani predmet ili upalu. Ako je krv tamnosmeđa, neprijatnog mirisa ili izgleda kao talog kafe, najverovatnije je reč o krvarenju u digestivnom traktu.

Postoji još nekoliko razloga zašto mačka povraća krv, a to su: gingivitis, strano telo, hemofilija, trovanje, inflamatornu bolest creva, srčani crv, tumori... Sve to su ozbiljna stanja i zahtevaju hitan pregled.

Mačka i povraćanje vode Foto: Shutterstock

Šta da uradite ako mačka povraća

Posmatrajte kako izgleda sadržaj koji mačka povraća i kako se ponaša pre i posle ovog čina. Ako povremeno izbaci loptice dlake sa malo tečnosti i nakon toga izgleda sasvim dobro, samo spomenite veterinaru.

Ako mačka povraća hranu odmah nakon halapljivog jela, usporite je pomoću više malih obroka u toku dana. Obratite se veterinaru kako bi eliminisao probleme sa jednjakom.

Ukoliko sadržaj koji mačka povrati ima bilo kakvu varijantu sa krvlju, ili mačka pojede otrovnu biljku, momentalno se obratite veterinaru.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Novi modni krik: Crna mačka zagnjurila ispod kauča i "izumela" naočare od paučine

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari