Čipu je lajav, posesivan i prilagodljiv hibrid koji ne voli samoću, a njegove uši često su različitog oblika

B. P.
Vreme čitanja: oko 4 min.

Čipu je mešanac rasa čivava i patuljasta pudla, dve popularne rase male veličine koje su stvorile drskog, ali ljupkog zabavnog četvoronožnog čovekovog pratioca. Ako ste ljubitelj čivave ali i patuljaste pudle i ne znate za koju rasu da se odlučite, njihov hibrid mogao bi da bude vaš konačan izbor, piše Caninejournal.

Čipu je zabavan, aktivan pas pun energije i mentalne snage. Potrebna mu je porodica koja će s njim provoditi veći deo dana, jer ne voli da bude sam. Njegov tvrdoglavi karakter može se korigovati ranim i doslednim treninzima, a njegove osobine su inteligencija i želja za učenjem. Čipu se prilagođava većini porodica i lepo se slaže sa decom koja su naučena da poštuju pse.

Čipu se lako neguje, ali postoji nekoliko važnih činjenica u vezi s njim kojih budući vlasnik treba da bude svestan pre nabavke. Njegov životni vek je od 14 do 16 godina.

Poreklo čipua nije sasvim jasno, ali se zna da je većina pasa ove rase nastala u SAD krajem 20. veka.

Temperament čipua

Čipu potomci prve generacije više liče na pudle nego na čivave, ili obrnuto, a ponekad se viđaju psi savršene "mešavine" ovih rasa. Čipu je zabavan, pun ljubavi i lojalan, pomalo osetljiv na samoću. Obožava da se ušuška na kauču ili fotelji i da uživa u dremki dok mu trljate stomačić. On čezne za ljudskim društvom, pa ako tražite nezavisnog psa koji "može da živi sam sa sobom", ovo nije rasa za vas.

Čipu je ponekad zaštitnički raspoložen prema vlasniku i želi da bude stalno uz njega. Osim toga, čipu je poznat kao veoma glasan pas, kad želi da pokaže šta mu ne odgovara ili upozorava na dolazak stranaca. Obuka može da pomogne u smanjenju lajanja, ali sve u svemu, čipu je glasan mali pas. On ima neodoljiv osmeh, duboko usađene oči i pomalo drzak pogled savršeno okruglih očiju, rep mu je mali do srednje dužine, uši male, uspravne i trouglaste ili malo duže i padajuće. Ima čipua koji naslede i jedno uvo uspravno, dok drugo bude viseće!

Većina čipua ima kratku do srednje dugu blago talasastu dlaku, retko ravnu. Roditelj pudla je hipoalergen, ali roditelj čivava nije, pa su pojedini čipui hipoalergeni, ali mnogi nisu i nema garancija da će svaki čipu pas odgovarati alergičnim osobama.

Primarne boje čipua su svetlije - bela, krem, žućkasta i srebrna - do tamnih boja, poput braon, sive i crne. Ponekad imaju jednobojnu dlaku, a drugi imaju višebojne "kapute". Većina čipua ima tamna mesta na telu, uključujući predeo oko očiju, njušku, šape i nokte.

Aktivnost i obuka čipua

Čipu ima mnogo energije iako je majušan i to ne treba potcenjivati. On traži oko 45 minuta dnevne aktivnosti da bi bio srećan i zdrav. Voli vodu i plivanje, uživa u tome da donosi igračke i predmete, pa je odlazak na jezerce ili drugu vodu odličan provod za ovog psa. Ipak, ne zaboravite da mu nabavite prslučić za spasavanje! Osim vežbanja, čipuu je potrebna i mentalna stimulacija, uz zanimljive igračke koje će ga zaokupiti i sprečiti da postane destruktivan usled dosađivanja. Voli da se igra sa članovima porodice, od koje ne voli da se razdvaja, jer u suprotnom pati od anksioznosti.

Mala veličina čini ga idealnim psom za stan, ali se on dobro prilagođava i većim prostorima. Sigurno je da će uživati u prostranom, ali bezbedno ograđenom dvorištu, jer je ovo pas koji ima jak nagon za plenom. Većina čipua se odlično slaže sa drugim psima u domu. Povremena tvrdoglavost čipua potiče od čivave, ali dosledna obuka od najranijeg uzrasta će eliminisati taj problem. "Sindrom malog psa" izražen je i kod čipua pa ne dopustite da "padnete" na sladak izgled ovog psa koji razoružava pogledom i privrženošću. Čipuima je potrebna rana socijalizacija kako bi pravilno komunicirali sa drugim psima i ljudima i dobro prihvatali nova iskustva.

Zdravlje, ishrana i nega čipua

Očekivani životni vek čipua je između 14 i 16 godina. Kao i svi psi, predisponirani su na nekoliko zdravstvenih problema roditeljskih rasa. Čipu može da pati od progresivne atrofije mrežnjače i katarakte, ponekad ima ispupčene oči čivave i skloniji je povredama oka. Srčana oboljenja su u krvnoj liniji čivave, tako da bi čipu mogao da nasledi ove probleme čiji su simptomi umor, kratak dah, nepravilan rad srca i teškoće pri aktivnostima.

Čipu ponekad pati zbog Leg-Kalv-Pertersove bolesti, ortopedskog poremećaja koji uglavnom pogađa male rase pasa, u vidu degeneracije zgloba kuka koja se razvija u upalu kostiju i zglobova i izaziva hromost, atrofiju mišića i bolove pri kretanju. Luksacija patele je još jedno ortopedsko stanje koje utiče na stanje čašica kolena i češća je kod manjih rasa.

Ishrana čipua zavisi od starosti, veličine, pola i nivoa aktivnosti. Ishrana treba da bude visokokvalitetna, sa proteinima životinjskog porekla, zdravim ugljenim hidratima, omega masnim kiselinama, vitaminima i mineralima.

Čipua je potrebno češljati nekoliko puta nedeljno da mu dlaka ne bude zamršena i ućebana. Učestalost nege zavisi od vrste dlake koju nasledi: ako ima čvršće kovrdže pudle, potrebno mu je češljanje posebnom četkom za pudle. Ako nasledi meke talase ili ravnu dlaku čivave, pogodna je drugačija četka.

Čipu ima mala usta i kompaktne čvrste zube kojima je potrebna redovna stomatološka kontrola. Kupa se jednom u dva ili tri meseca, u zavisnosti od dužina krzna ili čistoće dlake.

(Telegraf.rs)