Nesvakidašnja rasa hibridnih pasa: Mini ljubimci nazvani su po platnu od koga se prave veš i posteljina

B. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Pixabay

Šifon je pas hibrid, nastao ukrštanjem rasa ši cu i briselski grifon: idealan je za život u stanu i pomalo nestašan naslednik najboljih osobina roditeljskih rasa. Najbolje je držati u domu jednog psa ove rase koji će biti u centru pažnje, mada šifon ume da bude dobar sa decom i drugim psima i poznat je kao idealan porodični pas. Ponekad je zaštitnički nastrojen prema članovima svoje porodice, ali je dobar ljubimac koji je prijateljski nastrojen prema svima koje sretne i upozna, pod uslovom da je prethodno dobro socijalizovan, piše Dogster.

Temperament rase šifon

Ovo je mali pas velike ličnosti, lojalan i osetljiv ljubimac koji najviše voli da bude što bliže vlasniku i porodici. Nemojte ga uzimati ako ste često odsutni iz doma: šifon mnogo pati od anksioznosti odvajanja ako mora da provede sam nekoliko sati. Ipak, to je prilagodljiv pas koji može da živi u stanu i kući sa dvorištem. Temperament šifona potiče od obe roditeljske rase i može malo da varira u zavisnosti od gena. Ipak, obe rase su slične po temperamentu pa nema mnogo iznenađenja u pogledu karaktera šifona. Ši cu i briselski grifon su društveni psi koji vole interakciju sa vlasnikom i najsrećniji su kada su sa svojom ljudskom porodicom.

Simpatičan i razigran šifon odlično će se slagati sa samcima, porodicama, starijim vlasnicima i decom. Nedovoljno socijalizovani šifoni su sumnjičavi prema strancima i posesivni prema vlasnicima, što je klasična osobina pasa manjih rasa. Šifon je inteligentan, brzo uči i ume da pokaže razne trikove.

Ako imate malu decu, pripazite na njihovo ponašanje, jer šifon ne voli grube igre i zadirkivanje i može agresivno da reaguje. Retko je agresivan prema drugim psima, a u slučaju loše socijalizacije postaje teritorijalan. Ponekad se plaši velikih pasa, ali je i to posledica nedovoljno dobre obuke.

Ishrana, aktivnost, nega i zdravlje šifona

Šifoni su mali psi sa umerenim apetitom i lako ih je nahraniti. Treba im dati hranu prilagođenu malim rasama,  sa dosta proteina životinjskog porekla. U hrani za šifone ne treba da preovlađuju kukuruz, pšenica i soja, jer oni brzo izazovu prekomerno povećanje težine, što je uobičajen problem kod malih rasa.

Foto: Pixabay

Šifon je umereno aktivan pas i potrebno mu je oko sat vremena vežbanja dnevno, uz još oko 30 minuta igranja.

Šifonu je potrebno redovno šišanje i češljanje, uz kupanje po potrebi, podrezivanje noktiju i oralnu higijenu. Obe roditeljske rase su zdrave, a sa svojom hibridnom genetikom, šifon će sigurno biti zdrav, uz povremene kontrole i oprez prema alergijama, gojaznosti i mogućnosti pojave katarakte. Ponekad šifon pati od displazije kuka i lakta, luksacije patele i progresivne atrofije mrežnjače.

(Telegraf.rs)