Da li kućne mačke hvataju miševe da bi ih pojele?

B. P.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Da li mačke zaista jedu miševe, ili je to samo priča stara koliko i vreme, od Toma i Džerija do Lucifera, Džeka i Gasa iz Diznijeve "Pepeljuge"? Da li su ove bajke imale inspiraciju u stvarnosti koju žive mačke i miševi? To zavisi od mačke, tvrdi Dailypaws.

Bihejvioristkinja za mačke Ro Delrouz tvrdi da postoje mačke love i hvataju miševe u štalama i poljoprivrednim domaćinstvima. Delrouz je i sama odrasla na farmi u blizini Morisa, u Ilinoisu, gde je njena porodica imala zasade kukuruza u kojima su divljali poljski miševi koje je lovilo više od 20 mačaka.

Ne postoji poseban "kurs" koji mačke polažu učeći da love, ali se postavlja pitanje zašto to rade. Svaka mačka ima lovačke instinkte, bilo da se radi o kućnoj mački ili je reč o mački koja živi slobodno u prirodi. Za njih je lov igra, jedna od omiljenih zabava. Mačke ne moraju nužno da imaju instinkt da ubijaju, već da hvataju i verovatno neće namerno ubiti miša.

Šta ako mačka pojede miša

Ponekad će mačka usmrtiti i pojesti miša, posebno ako je nekada živela slobodno pa je bila prinuđena da lovi svoju hranu. Ako kućna mačka pojede miša, treba propratiti njeno ponašanje. Iako je potpuno normalno da mačke jedu miševe i druge glodare, postoji rizik od unošenja patogena (bakterija), parazita, pesticida i povreda zbog gutanja kostiju i većih komada hrskavice.

Ako posumnjate u to (ili vidite) da je mačka pojela miša, odvedite je veterinaru ako se jave povraćanje, dijareja, letargija, blede desni i drugi znaci narušenog zdravlja.

Mnogi ljudi kažu da u domovima sa mačkama miševi ne mogu tek tako da "vode kolo". Ukoliko u domu imate mačku ili dve, to može odvratiti miševe od pravljenja štete. Ali, čak i da u vašem domu nema miševa, veoma je važno da zadovoljite želju i nagon mačke da lovi. Lovački instinkt je mačkama veoma bitan: ako makar ne simulirate lov, mačke će loviti svoje prijatelje.

Kako obuzdati nepoželjan mačiji lov

Ako se mačka dosađuje i nije zadovoljena njena želja za lovom, ona će se ustremiti na psa ili vlasnika. Ako vas mačka ujede ili napadne, to je znak da njen lovački instinkt nije ispunjen. Najbolji način da sprečite mačku da napada vas ili prijatelje iz doma je da joj priuštite adekvatnu igru lova, svakodnevno, po mogućnosti uveče.

Foto: Shutterstock/evgeniia_1010

Kako se treba pravilno igrati sa mačkom

Bihejvioristkinja Delrouz preporučuje metodu tri kruga igre kako bi "lovačka" želja vaše mačke bila zadovoljena. Mačke će se igrati sa različitim igračkama, ali ako želite da aktivirate njene lovačke instinkte, lažni miševi i povlačenje bilo čega na konopcu će joj se dopasti. Potrudite se da pravite realistične pokrete sa bilo kojom igračkom kako biste kod mačke simulirali pravi lov.

Prva "runda" igre treba da traje 15 minuta ili koliko god je potrebno da se mačka umori. U drugom "krugu", koji traje 5 minuta, mačka će pokazati isti entuzijazam, ali će zastati da se odmori. Nakon kratkog perioda odmora, pripremite se za poslednju, najkraću rundu koja traje samo 1 minut i ponudite mački poslasticu ili obrok. Hranjenje mačke nakon igre, bilo da joj dajete poslasticu ili večeru, veoma je važan i prirodan završetak prethodne igre-lova.

Mačka će se osećati ispunjeno, kao da je zaista bila u lovu, uhvatila plen i pojela ga, tvrdi Delrouz.

Igranje čini čuda u suzbijanju neželjenog mačijeg ponašanja. Mačke su inteligentne životinje i zapamtiće da je vreme za igru pravo doba dana za nestašluke.

(Telegraf.rs)