Tri razloga zbog kojih mačka prestaje da prede: Jedan od njih je alarm da hitno posetite veterinara
Predenje je jedan od najomiljenijih zvukova koje mačka proizvodi i ono je pozitivan pokazatelj njenog raspoloženja: pozdrav, osećaj zadovoljstva ili sredstvo za privlačenje pažnje vlasnika ili neke omiljene osobe. Kada mačka na ovaj način ne pokazuje da je srećna i zadovoljna, to može da zabrine vlasnika, piše Cuteness.
Mačiji bihejvioristi navode tri glavna razloga zbog kojih mačka ne prede. Prvi razlog je mačija priroda: neke mačke prirodno predu više od drugih, pa je u mnogim slučajevima to normalna varijanta mačijeg ponašanja. Drugi razlog izostanka predenja je traumatski događaj koji privremeno zaustavi predenje: ako se mački desi stresni događaj, može prestati da prede neko vreme dok se ne oporavi.
Kao treći razlog izostanka predenja navode se medicinski ili anatomski razlozi: ako su mačke imale traumu ili povredu bilo koje vrste koja je zahvatila organe koji proizvode zvuk predenja, takve maćke mogu da budu fizički onesposobljene da predu. Iako je veća verovatnoća da se izostanak predenja viđa kod mačaka koje su jednostavno neraspoložene za ovaj vid pravljenja zvukova ili su bile pod stresom, vlasnici mačaka se suočavaju i sa zdravstvenim uzrocima nemogućnosti predenja.
Treba li mačku koja ne prede odvesti veterinaru
Brižni vlasnik će odvesti mačku veterinaru čim se pojave naznake da mačka ne prede. Ipak, bihejvioristi naglašavaju da je strpljenje često sve što je potrebno. Svaka mačka je drugačija i samo zato što neka ne prede stalno ne znači nužno da je nesrećna ili fizički onemogućena. Vlasnici bi morali da se pozabave potencijalnim stresovima sa kojima se mačka suočava ako veruju da je problem predenja povezan sa (ne)raspoloženjem. Ovaj problem često se rešava u domu gde se mački nude bolji i sadržajniji prostor, igračke i slično. Iako su neke mačke "anatomski" sprečene da predu zbog problema sa larinksom, one će pronaći druge načine da pokažu naklonost.

Obavezno vodite mačku kod veterinara ako pokaže iznenadnu promenu ponašanja uparenu sa drugim promenama. Mačka koja "zaćuti", počne da se skriva i prestane da jede možda ima neke zdravstvene probleme. Bolesti larinksa, koje mogu dovesti do poteškoća u oglašavanju, hranjenju ili pijenju, takođe su razlog posete veterinaru.
Da li je mačije predenje uvek pozitivno
Iako je predenje skoro uvek pokazatelj sreće, postoji nekoliko slučajeva kad ga mačka koristi kao mehanizam za rešavanje problema. Predenje može biti utešno za mačku, pa ga ponekad koristi kako bi se izborila sa anksioznošću. Neke mačke će "ispičati" kako im je bilo na veterinarskom pregledu i pokušaće da predenjem iz sebe izbace stres. Ovaj metod samoumirenja se može primeniti prilikom suočavanja mačke sa bolom ili nelagodnošću. Primećeno je da neke mačke predu uoči medicinskog zahvata, a iste zvuke ispuštaju i mačići dok jedu.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: I one vole tračeve: Mačka kroz prozor sluša žustru svađu komšinica
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.