Imate mačku u kući, ali ste doveli i mače: Ako začujete OVAJ ZVUK, momentalno stanite između životinja

T. B.
T. B.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

U svakodnevnom ritmu jedne odrasle mačke promene nisu dobrodošle. Sve ima svoje mesto: prozor iznad radijatora, činija sa tačno odmerenom količinom granula, ustaljeni trenuci maženja, a kada se u takav svet uvede došljak, u vidu novog mačeta, čak iako je nežno i razigrano, odrasla mačka to može doživeti kao narušavanje prostora.

Iako mnogi vlasnici zamišljaju idilične prizore međusobnog lizanja i zajedničkog spavanja već u prvim danima, realnost je često drugačija. Mačke, naročito one koje su godinama bile jedine u domaćinstvu, razvijaju snažan osećaj teritorijalnosti. Njihova odbojnost prema novopridošlom mačetu ne znači nužno agresiju, ali često uključuje povlačenje, šištanje, pa i ignorisanje.

Početni koraci - bez susreta

Kao što naglašava i vodič The Spruce Pets o ovoj temi, ključno je da starija mačka ne doživi mače kao pretnju, a mače ne sme da zaključi kako može da radi sve što mu se prohte. Zato se početni koraci odvijaju bez direktnih susreta. Mače boravi u posebnoj sobi, dok starija mačka zadržava pristup većini prostora. U tom periodu se razmenjuju mirisi – uz pomoć igračaka, ćebadi, pa čak i odeće vlasnika. Mačke mnogo više veruju nosu nego očima, a ovo je način da jedno drugo „upoznaju“ bez konflikta.

Miris starije mačke treba diskretno uneti u sobu mačeta, dok se miris mačeta prenosi u prostorije u kojima boravi starija mačka. Taj nevidljivi kanal komunikacije često prethodi svemu: telu poručuje da novo biće nije stranac, već deo poznatog okruženja.

Prvi direktni kontakt ne treba da se dogodi nasumično. Idealan trenutak je kada su obe životinje opuštene, a prostor neutralan – dakle, ne omiljeni ugao starije mačke, ali ni teritorija mačeta. Susreti treba da budu kratki, bez fizičkog ograničavanja i bez pokušaja da se mačke „nateraju“ na interakciju. Ako starija mačka reaguje ignorisanjem ili distancom – to je dobar znak. Šištanje bez napada takođe je deo procesa uspostavljanja hijerarhije i postavljanja granica.

Egipatska mau Foto: Shutterstock//Vivienstock

Mače, kao po pravilu, neće znati da se „ponaša“. Njegova razigranost i direktnost često iritiraju stariju mačku, posebno ako ona ima slabiji sluh, artritis ili jednostavno ne toleriše haotične pokrete. Zato vlasnik mora biti prisutan, njegova uloga je da omogući sigurno povlačenje svakoj strani i da prepozna kada susret treba prekinuti.

Znaci prijateljstva među mačkama

Cilj nije da se mačke sprijatelje – barem ne odmah. Cilj je da mogu da borave u istom prostoru, da dele dom bez stresa. Kada starija mačka odluči da se ne skloni pred mačetom, kada prestane da šišti, kada se zadrži u istoj prostoriji – to su znaci napretka. U tom ritmu, mačka i mače mogu razviti vrstu tihe koegzistencije, koja ponekad preraste u prijateljstvo. Ponekad ne. I jedno i drugo je u redu. Neke mačke se nikada ne maze, ali zajedno sede na prozoru. Neke se godinama ignorišu, a ipak se traže kad su razdvojene. Vlasnik ne treba da projektuje svoja očekivanja na njihov odnos – već da prepozna njihov način da uspostave ravnotežu.

Posebnu pažnju zaslužuju starije mačke sa zdravstvenim problemima – smanjenom pokretljivošću, bolovima ili povećanom osetljivošću na buku. Njima energija i brzina mačeta može predstavljati izvor hroničnog stresa. U tim slučajevima se preporučuje konsultacija sa veterinarom ili stručnjakom za ponašanje životinja, kako bi se dodatno prilagodio ritam upoznavanja.

Nije retkost ni da se vlasnici tokom ovog procesa emocionalno istanje. Mogu se osećati krivim što su narušili mir starijoj mački, ili nesigurnim kada mače naiđe na odbijanje. Važno je razumeti da te reakcije nisu neuspeh, već prirodan deo procesa. Vreme i strpljenje su ključni za obe strane.

Prihvatanje ne dolazi iz prinude, već iz postepenog razumevanja. Ako se starijoj mački omogući osećaj kontrole, a mačetu pruži prostor da uči, njihov odnos može postati stabilan deo zajedničkog života – bez forsiranja bliskosti, ali sa mogućnošću za uzajamno poštovanje.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Kakav prizor: Mačka u akciji spasavanja mačeta

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari