Vaša mačka u "žderačkom" pohodu jede plastiku, ubruse, papirne maramice: Šta se s njom dešava?
Vlasnik ste mačke koja ima redovne obroke, ali se dešava da ogladni i pokušava da pojede plastiku, ubruse, sunđere, papirne maramice i to ne samo danju, već i noću. Šta se dešava s njom i treba li da joj date obrok kako bi zaboravila na nejestive stvari? Zašto neke mačke posežu za nejestivim predmetima?
Ni zdrava mačka ne treba da jede neprehrambene artikle, posebno plastične, jer plastika nije svarljiva i može izazvati gastrointestinalnu opstrukciju. Kako tvrde stručnjaci za mačije zdravlje, jedenje nejestivih predmeta ponekad može da bude u vezi sa pojedinim bolestima ili problemima u ponašanju, piše Pangopets.
Obavezna kontrola glukoze u krvi
Mačke koje imaju dijabetes često imaju veliki apetit. Pošto njihove ćelije nisu osetljive na normalne nivoe insulina, one nisu u stanju da u potpunosti apsorbuju hranljive materije iz hrane. Gubitak težine se javlja kod dijabetičkih mačaka kada je nivo glukoze u krvi dugo previsok. Injekcije insulina preusmeravaju hranljive materije iz hrane u ćelije da bi obezbedile energiju, a kad su energetske potrebe mačke zadovoljene, apetit se vraća na normalu.
U slučaju da nivo glukoze u krvi mačke nije dobro kontrolisan, ona će osećati glad. Drugi simptomi loše kontrole glukoze u krvi su prekomerno pijenje i mokrenje, kao i gubitak težine, pa je neophodno da odvedete mačku veterinaru.
Kompulsivno ponašanje mačke
Neke mačke imaju kompulsivnu potrebu da jedu određene neprehrambene artikle, poput plastike ili papira. Iako nije jasno zašto to rade, spekuliše se da žele da iskuse određenu teksturu. Suva ili konzervisana mačija hrana nije slična teksturi ptica i glodara koje mačke jedu u divljini, a plastika i maramice možda simuliraju osećaj krzna i perja kada se žvaću.
Dosada kod mačke
Kućne mačke ponekad se dosađuju: one ne moraju da love hranu, traže partnera, brinu o mačićima ili beže od predatora, pa imaju mnogo vremena. Otud ponekad isprobavaju ukus predmeta koje pronađu u domu, poput plastike i drugih predmeta. Mački je potrebna mentalna stimulacija koju ne dobija u dovoljnoj meri ako dugo vremena provede sama.
Kako sprečiti mačku da jede plastiku i papir
Pod uslovom da mačka ne pati od neke bolesti, poput dijabetesa, posavetujte se sa veterinarom pre nego što joj ponudite novu ili dodatnu hranu. Nabavite igračke slagalice koje usporavaju hranjenje i mentalno stimulišu mačke. Nabavite mačiju travu ili je sami uzgajajte i pustite mačku da se zabavlja s njom, ukoliko veterinar to odobri. Neke mačke uživaju u mekšim osušenim poslasticama za žvakanje, ali je potrebno da ih kontrolišete dok jedu.
Pobrinite se da svaki dan provedete s mačkom u interaktivnoj igri, makar 15-ak minuta do pola sata. Veterinari kažu da nije dovoljno mačkama dati igračke i očekivati da se igraju same. Isprobajte neke od jednostavnih igračaka dostupnih za mačke kao što je perje pričvršćeno kanapom za štapić.
U slučaju da mačku morate ostavljati samu, a nemate poverenja u nju, zatvorite je u sobu u kojoj nema plastike i drugih opasnih ili nejestivih predmeta.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Da li je ovo najslađi lopov na svetu: Mačka ukrala hranu pa brže bolje pobegla
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.