• 0

Vreme čitanja: oko 5 min.

Šta da radite ako neki pas napadne vašeg psa na ulici: Saveti stručnjaka koji spasavaju vlasnika i ljubimca

B. P.

Vreme čitanja: oko 5 min.

Iako Zakon definiše sve postupke koji se preduzimaju u ovom slučaju, svaki vlasnik treba da zna da sve što se mora lečiti, može se i sprečiti

  • 0
Sukob pasa Foto: Shutterstock/Anna Goroshnikova

Jedan od najstrašnijih doživljaja za vlasnika kućnog ljubimca predstavlja napad drugog psa koji se obično okonča povredom životinje ili vlasnika, kao što se desilo nedavno u Beogradu: u Knez-Miletinoj ulici, nedovoljno obezbeđen vlasnički pas, američki stafordski terijer, napao je vlasničkog kovrdžavog bišona čija vlasnica je u odbrani svog ljubimca zadobila teške povrede zbog kojih joj je amputiran prst.

Kad je reč o zakonskim merama, zakon je jasno definisao postupke koji se preduzimaju u ovim slučajevima - od prijave policiji, uviđaja i podnošenja krivične prijave pa do obraćanja veterinarskoj inspekciji, opservacije psa-napadača i daljeg sleda događaja.

Kad je reč o vlasniku psa koji je napao čoveka ili drugog psa, poznato je kakve pravne konsekvence snosi, ali se postavlja pitanje šta se dešava sa psom koji je napadnut i povređen i kakva je sudbina namenjena psu napadaču koji se u gotovo svim slučajevima proglašava opasnim, iako nije etiketran kao takav.

Kad god se dogodi napad psa lutalice na čoveka, poznato je koje mere treba preduzeti, kako u pogledu saniranja povreda, tako i u vezi sa daljim postupkom - eventualnom tužbom.

Ako vas ili vašeg psa napadne vlasnički pas, napad treba prijaviti policiji. U slučaju da nije poznat vlasnik psa koji je napao, ili pas nije u vlasništvu već lutalica, slučaj se prijavljuje policiji i službi komunalne zoohigijene. Po dobijanju lekarske ili veterinarske dokumentacije, oštećeni podnosi tužbu nadležnom sudu radi naknade svake vrste štete, kako materijalne, tako i nematerijalne.

Svađa pasa Foto: Shutterstock/Monica Martinez Do-Allo

Praktični saveti stručnjaka vlasnicima pasa

U većini slučajeva napada pasa, veliki pas napada manjeg psa. U napadima pas-žrtva može doživeti lakše povrede, ali se događa i da ne preživi povrede.

Šta bilo ko može da preduzme da bi se spasao od ujeda nekog psa? Da li vlasnik može da učini nešto ako njegovog psa napadne drugi pas - bilo vlasnički, bilo lutalica i kako da izbegne sukob u kome često i sam bude povređen? Može li se iz ponašanja psa "pročitati" njegova namera da napadne vlasnika ili njegovog psa?

U nekim slučajevima, napad psa, čak i na vlasnika i članove porodice, može se predvideti. Iskusan vlasnik takođe može predvideti napad drugog psa na svog ljubimca na osnovu ponašanja "napadača".

Uvek je bolje sprečiti nego lečiti, ali se ne mogu predvideti sve mogućnosti napada, piše Localpawpals.

Ako ste se preselili na novu lokaciju, pre izvođenja psa u šetnju raspitajte se o komšiluku, posebno o susedima koji imaju pse, kao i okruženju u kome možda ima pasa lutalica. Upoznajte ulice, pogotovo zbog mogućnosti da se na njima šetaju nevlasnički psi koji se po pravilu pojavljuju niotkuda. Ukoliko živite u kraju gde ima privatnih kuća, upoznajte se sa susedima koji imaju pse kako biste saznali da li su njihovi ljubimci miroljubivi, da li ih vlasnici drže na otvorenom i da li je dvorišni prostor ograđen.

Psi upoznavanje Foto: Shutterstock/Laszlo66

Kako da smanjite mogućnost da vašeg psa napadne drugi pas

* Ne dozvolite svom psu da otrči kod nepoznatog psa, jer će drugi pas reagovati agresivno prema uljezu.

* Kada se približavate drugom psu, zaustavite se na razumnoj udaljenosti i preusmerite pažnju svom psu koji treba da sedne: to će ga smiriti pre susreta sa drugim psom.

* Odgovoran vlasnik će prepoznati znake straha kod svog psa: ako je uplašen, on će se sklanjati od drugog psa, možda će čučati, podviti rep, pokazaće beonjače, počeće da cvili... Ako se vaš pas ovako ponaša, nemojte ga primoravati da se upoznaje sa nepoznatim psom i da na bilo koji način komunicira s njim.

* Ako je vaš pas zainteresovan da pozdravi nepoznatog psa, pitajte njegovog vlasnika da li je to u redu. Ako vlasnik dopusti, skratite povodac svom psu i postavite ga direktno ispred vas.

* Dozvolite psima da se na nekoliko sekundi "upoznaju" njuškama, a potom udaljite svog psa. U slučaju da primetite bilo kakve znake agresije, postavite telo između njih, ali budite dovoljno udaljeni od drugog psa, kako biste izbegli eventualni ujed. Znaci agresije psa su režanje, otkrivanje zuba, ukočeno držanje tela, uši spuštene uz glavu i podignute šape.

Borba pasa Foto: Shutterstock/Dmussman

Šta savetuju stručnjaci u slučaju napada psa

Ako stvari izmaknu kontroli uprkos vašim naporima i vaš pas doživi napad, ostanite mirni, koliko god vam to bude bilo teško.

Ne ulazite između pasa da ne biste bili povređeni, već pokušajte da im odvratite pažnju tako što ćete praviti buku – oštrim zvižducima, pljeskanjem rukama, piskanjem loptice ili igračke ili protresanjem kutije sa poslasticama (gotovo svaki vlasnik ih nosi sa sobom kad izađe sa psom u šetnju). Stručnjaci savetuju da u šetnju uvek ponesete pištaljku ili drugi zvučni predmet. Stručnjaci savetuju da otpustite povodac vašeg psa koji će tako moći lakše da se brani.

Ako uočite da vam se pas približava i shvatite da se sprema za napad (trči prema vama), podignite svog psa pre nego što napadač stigne do vas. Ukoliko u blizini ima lokala, požurite kako biste ušli u neki od njih i sprečili sukob. U slučaju da se napad ipak desi, potražite pomoć i pozovite što više ljudi. Najbolje bi bilo da osobe koje se ne plaše pasa okruže sukobljene pse i formiraju uski krug oko njih. Ovo pomaže da se ograniči prostor za kretanje psa koji napada i spreči da mlati žrtvom napred-nazad, što cepa unutrašnje organe i lomi kosti žrtve.

Ako pas-napadač ima ogrlicu, zgrabite ga za nju čvrsto i ograničite kretanje glave psa. Fizičko mešanje u sukob pasa je poslednja opcija koju treba primeniti, ali se nemojte plašiti da udarite psa koji napada, posebno ako uhvati vašeg ljubimca za grlo. Uzmite bilo šta čime možete zadati udarac napadaču dok ne oslobodi vašeg psa i pobegne.

Nakon toga, svog ljubimca odvedite najbližem veterinaru kako bi pregledom utvrdio kakve su povrede u pitanju, a potom stupite u kontakt sa vlasnikom psa napadača.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Klan hijena i čopor divljih pasa se žestoko bore oko obroka

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari