Kako da najbolje zaštitite psa u šetnji po snegu
Mnogi vlasnici pasa u zimskim danima praktikuju kratke odlaske u šetnju kako bi njihovi ljubimci “na brzaka” obavili nuždu, i potom se vraćaju u toplinu doma. I dok većina voli da provodi zimske dane u zatvorenom i toplom prostoru sa psom, ima vlasnika koji uživaju u šetnji na zimskoj svežini.
Kako da najbolje zaštitite psa u šetnji po snegu?
Šetnja psa po snežnim uslovima je zdrava, ali postoje mere predostrožnosti koje ćete morati da preduzmete kada izlazite napolje. U prošlosti se o ovome nije ni pričalo, ali je danas to sasvim normalno, s obzirom na sve nežnije rase čije zdravlje može da se naruši prilikom izlaganja ekstremnim vremenskim uslovima.
Snežne površine, pogotovo sa dubokim snegom, mogu da budu nezgodne, jer psi u njima lako gube orijentaciju i mogu da zalutaju.
Opšte pravilo za izlazak zimi glasi: ako vidite da se pas muči i nerado boravi na hladnoći, pustite ga da obavi nuždu i vratite ga kući.
Koje su opasnosti od šetnje psa po snegu
Osim opasnosti od klizanja i pada, sneg donosi i niz drugih rizika za pse. Sneg se često tretira hemikalijama koje mogu da budu opasne za šape. Bljuzgavica i led često se tretiraju antifrizom koji je ekstremno opasan za pse. So i pesak koji se posipaju po snežnim površinama takođe sadrže hemikalije koje mogu prouzrokovati rane na šapama, ako su im duže izložene.
Izbegavajte da sa psom hodate po solju ili peskom posutim snežnim površinama. Po povratku u dom, psu dobro isperite noge. Ledene kuglice posebno su opasne, jer se mogu formirati između prstiju i jastučića šapa i izazvati bol. Sneg može da prikrije rupe i neravne terene, pa mnogi vlasnici radije drže pse na povocu dok šetaju po snežnom vremenu.
Da li je psu potrebna zaštita za šape
Obuća za pse štiti šape od snega, leda, soli i hemikalija. Ako se odlučite za ovu vrstu zaštite psećih šapa, nabavite udobnu obuću, jer većina pasa ne voli da je nosi.
Kako najbolje da zaštitite psa u zimskim uslovima
Evo nekoliko vrhunskih saveta kako da zaštitie psa po zimskom vremenu.
Držite psa na povocu ako pada jak sneg. Pas mora da ima ogrlicu i identifikacione oznake, u slučaju da se izgubi.
Obrišite noge, šape i stomak psu nakon šetnje, jer so i naslage, kao i vlaga od kiše ili snega mogu iritirati njegovu kožu.
Nikada ne ostavljajte psa samog u automobilu, pa ni zimi.
Ne dozvolite psu da hoda po zamrznutim jezercima: led možda nije dovoljno tvrd da izdrži njegovu težinu. Ako pas propadne kroz led, nemojte ulaziti za njim, već mu pomozite da dopliva do vas i pozovite pomoć.
Antifriz je veoma otrovan, ali nažalost i ukusan psima: držite ga van njihovog domašaja i detaljno obrišite sa površina ako se prospe.
Redovno proveravajte povoce, ogrlice i pojaseve psa, da biste bili sigurni da svi funkcionišu i da nisu izloženi riziku od oštećenja tokom zimskog vremena. Ako je izuzetno hladno, možda ćete teško postaviti i pričvrstiti kopče. Vlažno vreme može da izazove pojavu rđe na metalnim kopčama.
Bezbednost psa i vlasnika je na prvom mestu, pa se i vi obucite u skladu s vremenom i osigurajte da vi i ljubimac budete dobro vidljivi ukoliko sneg veje ili je napolju magla.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Ona hoda kao manekena: Kuca koja je spremna za modnu pistu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sonja
Napravite reportažu kako prijaviti zlostavljanje pasa.Na selu psi na lancima nemaju ni krov nad glavom i hrane ih pomijama.Javnost treba da bude obaveštena da se takvi slučajevi mogu prijaviti.Kazniti zlostavljaće i od tih novaca finansirati azile!
Podelite komentar