Vreme čitanja: oko 4 min.
Zašto su šape psa ponekad veoma grube: 5 najčešćih razloga ove pojave i provereni saveti za zaštitu
Vreme čitanja: oko 4 min.
Iako se hrapavi jastučići na šapama smatraju normalnim, dodatne promene na njima ukazuju na ozbiljnije zdravstvene tegobe
Svaki vlasnik zna da jastučići na šapama njihovih ljubimaca često budu grubi i hrapavi. Iako je ova pojava potpuno normalna, drugi problemi koji se uz to javljaju mogu da budu zabrinjavajući. Promene na jastučićima šapa ponekad mogu da signaliziraju da se nešto dešava sa zdravljem psa.
Zašto su jastučići na šapama psa ponekad veoma grubi? Evo najčešćih 5 razloga koje navodi Dogster.
1. Hladno vreme
Neki vlasnici ne razmišljaju o tome kako se zimi oseća pas koji nema čarape ni cipele, jer na kraju krajeva, desetinama hiljada godina, pa i više, psi nisu imali zaštitnike ovog tipa dok su hodali. Priroda čini svoje, pa je tako i u slučaju psa koji mora da hoda i po ledu i snegu, užarenom asfaltu i betonu, po kamenju i stenju i drugim manje udobnim terenima.
Ipak, jastučići psećih šapa nisu neuništivi i neosetljivi kad su izloženi hladnom, snežnom ili zaleđenom kolovozu, travi, pesku i podložni su oštećenjima. Na ekstremno niskim temperaturama jastučići šapa mogu da se osuše ili iziritiraju, uzrokujući pucanje ili drugu neprijatnu iritaciju.
2. Vrele površine
Slično hladnom vremenu, tokom toplijih meseci, vruće površine mogu mnogo da naude jastučićima psećih šapa, nanoseći im plikove i opekotine koje se kasnije šire, otvaraju i dovode do infekcija i ekstremne hrapavosti jastučića. zato vlasnik mora da vodi računa o temperaturi podloge kojom pas hoda: čak i kada vlasniku nije vrućina, trotoar i beton zaista mogu zadržati toplotu! Zato se preporučuje da se pas šeta u svežijim jutarnjim i večernjim satima.
3. Neravni tereni
Ukoliko volite da planinarite ili pešačite po grubim terenima, a psa vodite sa sobom, budite spremni na pojavu grube površine jastučića na njegovim šapama. Uostalom, pokušajte i sami da po grubom i neravnom terenu hodate bosi!
4. Hiperkeratoza
Hiperkeratoza se javlja kada telo proizvodi previše keratina (primarni protein od koga su stvoreni kosa, nokti): kod pasa hiperkeratoza obično pogađa jastučiće šapa ili nosni most. Hiperkeratoza uzrokuje pojavu zadebljanih površina suve, grube kože na jastučićima šapa koje pucaju i mogu da se inficiraju. Ova pojava je češća kod određenih rasa pasa, uključujući labradora, bordošku dogu i irske terijere, a viđa se i kod brahiocefalnih rasa, poput engleskog buldoga, između ostalog i zbog težine tela na jastučićima šapa. Ovo obično dovodi do grubih, zadebljanih područja hiperkeratoze na ivicama jastučića.
5. Zdravstvene tegobe
U nekim okolnostima, suvi jastučići na šapama mogu biti signal da postoji osnovni zdravstveni problem: alergije i druga hronična stanja mogu uticati na jastučiće šapa i kožu psa.
Pododermatitis: To je zapaljenje kože šape, obično kože između prstiju, ali može uticati i na jastučiće šapa i kožne nabore između noktiju. Šape psa su bolne, natečene, crvene, svrbe i mogu se razviti čirevi ako se pojava ne leči. Pas će opsesivno lizati pogođenu šapu što takođe dovodi do povećanog rizika od sušenja i pucanja.
Autoimune tegobe: One uzrokuju da imuni sistem psa napada njegove zdrave ćelije. Pemphigus foliaceus je najčešće autoimuno stanje kože kod pasa i može uzrokovati zadebljane, skore i napukle jastučiće na šapama. Autoimune bolesti nisu izlečive, ali se mogu kontrolisati kortikosteroidima ili imunosupresivima.
Endokrini problemi: Ako pas ima hormonsku neravnotežu ili izmenjeno stanje u vezi sa endokrinim sistemom, to može uticati na stanje jastučića na njegovim šapama. Najčešći izazivači problema su Kušingova bolest i hipotireoza koji mogu da izazovu hroničnu suvoću kože i jastučića šapa, što dovodi do pucanja i infekcije.
Nedostatak minerala: Nedostatak određenih minerala, posebno cinka, izaziva zadebljanje kože i pucanje jastučića šapa. Neki psi (najčešće sibirski haski i aljaski malamut) mogu da budu sprečeni da apsorbuju cink iz creva, ili im u ishrani nedostaje ovaj mineral. Rešenje problema je u korekciji ishrane ili suplementaciji cinka.
Bolest jetre: Retko stanje pod imenom hepatokutani sindrom pogađa kožu i jetru, a najčešće se javlja kod starijih pasa. Jastučići na njihovim šapama često postaju zadebljani, napukli ili se zgrudvaju, što dovodi do pojave čireva, ogrebotina, plikova i bola. Hepatokutani sindrom je povezan sa metaboličkim oboljenjima kao što su hepatopatija, dijabetes, tumori jetre ili pankreasa.
Kako zaštititi šape svog psa
Napukli jastučići na šapama su vrata ka infekciji, a pas svakodnevno prolazi preko toliko različitih površina koje sadrže mnogo bakterija i drugih potencijalnih opasnosti.
Zato zaštitie šape psa na sledeće načine: nanesite balzam za pseće šape (melem koji ostavlja zaštitni sloj na šapama psa: on zaceljuje i neguje grubu kožu, ujedno i uklanja postojeću suvoćću i štiti od pucanja), nabavite štitnike za šape, održavajte higijenu šapa i s vremena na vreme nanesite na jastučiće šapa maslinovo ili kokosovo ulje.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Šape kratke, a oči gladne: Kako je jedan smešni pas ostao bez grickalice
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.