Iako zabranjena u Evropskoj uniji, depopulacija domaćih životinja penom u nekim zemljama se još primenjuje
Brojni veterinari u svetu i zagovornici prava životinja pozvali su na ograničenja okrutnih metoda uništavanja ptica, jer se farmeri suočavaju sa uginućima milionskih populacija živine zbog veoma virulentnog ptičijeg gripa. Godine 2020, milioni domaćih životinja su usmrćeni u mnogim zapadnim zemljama nakon što je pandemija Covid-19 zatvorila klanice i ostavila životinje nezbrinute na farmama. Sada će ptičiji grip, koji je već doveo do eliminacije miliona ptica u Evropi, verovatno dovesti do još jedne masovne depopulacije domaćih životinja.
Dve najčešće korišćene metode za odstrel životinja na farmi izazivaju sve oštriju reakciju javnosti, a jedna od njih je upotreba pene za gašenje požara za eliminisanje životinja koje se izlažu ekstremno visokoj toploti i pari. Iako je ovaj metod eliminacije obolelih i zaraženih ptica zabranjen u EU i označen kao nehuman, on je i dalje dopušten u nekim zemljama.
Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) izjavila je da metoda uključuje "utapanje u tečnosti ili gušenje zbog zatvaranja disajnih puteva" i da "nije prihvaćena kao humana metoda" u eliminaciji zaraženih ili obolelih životinja, svojevremeno je objavio Theguardian. Ovaj metod nije naveden kao jedan od načina kontrolisanja bolesti ni od strane glavnog tela za brigu o zdravlju životinja, Svetske organizacije za zdravlje životinja (OIE).
Životinje se eliminišu sa farmi iz mnogo razloga, kao što je ozbiljno povređivanje, a ne samo zbog kontrole bolesti. Više od 170 miliona pilića, svinja i krava u SAD ugine ili bude usmrćeno na farmama svake godine, procenila je Nacionalna služba za poljoprivrednu statistiku.
Tzv. depopulacija penom se primenjuje čak i kada se samo jedna životinja razboli od ptičijeg gripa koji je, ironično, uzrokovan upravo činjenicom da ih ljudi gaje u neprirodnim i strašnim uslovima.
(Telegraf.rs)