Prva na svetu klonirana crnonoga feretka postala majka: U divljini živi oko 400 jedinki ove ugrožene vrste
Antonija, ženka podvrste afričkog tvora, koja je nastala od sačuvanog DNK materijala iz 1988, na svet donela tri mladunca od kojih su dva preživela
Prva klonirana crnonoga feretka po imenu Antonija, stvorena od genetskog materijala koji je čuvan od 1988. godine, postala je majka. Antonija se uspešno parila sa mužjakom crnonoge feretke Určinom, podvrstom afričkog tvora, a čitav proces nadgledali su Nacionalni zoološki vrt Smithsonian i Institut za biologiju očuvanja u Virdžiniji. Antonija je donela na svet tri mladunca od kojih jedan nije preživeo. Dva zdrava potomka - mužjak i ženka - lepo napreduju.
Statistički podaci kažu da je u divljini ostalo oko 400 crnonogih tvorova, a u zaštićenim programima uzgoja ih je oko 250. Godine 1979. verovalo se da je crnonogi tvor izumro. Ali, nakon više od četiri decenije, naučnici u SAD ne samo da su klonirali ovu vrstu od poslednjih preživelih divljih životinja, već je jedan od tih klonova doneo na svet dva zdrava mladunčeta.
Antonija je klonirana od crnonogog tvora Vila koji je uginuo 1988. u zoološkom vrtu u San Dijegu. Te godine, zaštitnici prirode u SAD započeli su program uzgoja u zatočeništvu, koristeći samo 18 crnonogih tvorova (Mustela nigripes), uhvaćenih u divljini iz male populacije koja je živela u Vajomingu 1981. godine, prenosi Sciencealert.
DNK tvora Vila stavljena je u jajašce pripitomljene feretke i implantirana u drugu ženku crnonogog tvora. Crnonoga feretka Antonija, zajedno sa svojom kloniranom sestrom Norin, predstavlja veliko dostignuće u svetu kloniranja životinjskih vrsta.
Crnonogi tvorovi kao vrsta pate od niske genetske raznovrsnosti, bolesti, gubitka staništa i opadanja broja glavnog plena ove vrste - prerijskih pasa.
Neki stručnjaci tvrde da budućnost crnonoge feretke zavisi od uzgoja i kloniranja u zatočeništvu.
Ne zna se da li će neki od Antonijinih potomaka imati sreću da preživi u divljini.
(Telegraf.rs)