Zovu ga OSLIKANI VUK: Na šapama ima 4 prsta, okrugle uši mu služe kao VENTILATORI i KRADE tuđu DECU
On možda izgleda kao pas, ali nije pas, niti je vuk, već najefikasniji ubica u Africi koji može da trči do 72 km na čas! Njegovo naučno ime Licaeon pictus prevodi kao "oslikani vuk", ali je široko poznat kao afrički divlji pas, piše Discoverwildlife. Poput vuka i psa, afrički divlji psi pripadaju porodici Canidae, ali sivi vuk, kojot, psi i šakali su u rodu Canis, dok su afrički divlji psi jedina postojeća (živa) vrsta u rodu Licaeon. Prethodne studije su grupisale divlje pse zajedno sa psima, ali su istraživanja pokazala da morfološke sličnosti među ovim vrstama ne pokazuju zajedničko poreklo između vrsta.
Afrički divlji psi imaju još podosta imena, kao što su afrički lovački psi, oslikani psi i oslikani vukovi.
Koja je veličina afričkih divljih pasa
Prosečna veličina afričkog divljeg psa je između 75 cm i 110 cm: u poređenju sa pripadnicima roda Canis, afrički divlji pas je relativno mršav i visok, sa ogromnim ušima i bez kandži. Za razliku od drugih pasa, divlji psi imaju četiri prsta umesto pet.
Koliko dugo žive afrički divlji psi
U proseku, afrički divlji psi u prirodi žive 7 godina, dok u zatočeništvu požive i 13 godina.
Gde žive afrički divlji psi
Afrički divlji psi se nalaze u brojnim podsaharskim Afrikama, uključujući Bocvanu, Keniju, Mozambik, Namibiju, Južnu Afriku, Tanzaniju, Zambiju i Zimbabve.
Da li su afrički divlji psi ugrožena vrsta
Afrički divlji psi su navedeni kao ugroženi na Crvenoj listi IUCN (poslednja procena 2012. godine), zbog niza faktora, uključujući gubitak staništa, sukob između ljudi i divljih životinja i hvatanje u zamke koje postavljaju lovokradice.
Afrički divlji psi nekada su živeli u 39 zemalja, sa populacijom od nekoliko stotina hiljada. Trenutno je u divljini ostalo manje od 6.000 jedinki koje formiraju manje od 700 čopora.
Koliko brzo trči afrički divlji pas
Sa svojim aerodinamičnim telom i čvrstim dugim nogama, divlji psi tokom jurnjave mogu da dostignu maksimalnu brzinu do 60 – 72,5 km/h i posebno su prilagođeni da se nose sa toplotnim stresom zahvaljujući okruglim ušima koje zadržavaju vazduh. Afrički divlji psi su timski lovci u čoporima: kada jedan uhvati plen, drugi član čopora dokrajči žrtvu i obara je na zemlju.
Šta jede i kako lovi afrički divlji pas
Kao grabljivac, afrički divlji pas jede većinu sisara, uključujući male glodare i veće sisare kao što su antilope. Lopor divljih pasa juri veliki plen na velike udaljenosti preko otvorenih ravnica, umarajući ga pre konačnog napada. Istraživanje u Bocvani i Keniji otkrilo je da u šumskim staništima savana divlji psi često love znatno manje životinje, kao što su dik-dik i zečevi, koje zdrzuženo isteruju iz šiblja.
Divlji psi kidaju plen, za razliku od strategije gušenja koju upražnjavaju velike mačke. Ovo im je donelo lošu reputaciju, ali oni ubijaju brzo i efikasno. Obroci se konzumiraju što pre da bi se izbegli suobi sa hijenama koje vole da otimaju tuđi plen.
Kako žive afrički divlji psi u grupi
Čopor afričkih divljih pasa sastoji se od grupe sa produktivnim parom (alfa mužjak i alfa ženka), koji su jedini odgovorni za reprodukciju i uspostavljanje sledeće generacije divljih pasa unutar čopora. Legla se obično sastoje od 4 do 12 mladunaca. Povremeno će i ne-alfa ženke imati mladunce, ali će jedno vreme morati da ih odgajaju same. U čoporu mogu biti samo 3 divlja psa koji će se "razgranati" na čak 20 jedinki, ali sve zavisi od sredine u kojoj žive, odnosno resursa hrane i rizika od drugih predatora.
Psi će povratiti meso da bi nahranili druge članove čopora, uključujući štence, povređene jedinke i trudne ženke. Svi psi u čoporu doprinose brizi o novorođenim štencima, jer su oni vitalni za opstanak čopora.
Godine 2019, čuvari divljih životinja u delti reke Okavango u Bocvani bili su iznenađeni kada su otkrili da su odrasli divlji psi iz jednog čopora putovali preko 5 km da bi ukrali mladunce iz drugog čopora.
Da li su afrički lovački psi pogođeni klimatskim promenama
Istraživanja ukazuju da parovi divljih pasa imaju sve manje mladunaca sa pojavom sve viših temperaturama. Afrički divlji psi su evoluirali u dnevne vrste, što znači da su najaktivniji danju.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Sam protiv svih: Borba nilskog konja i gladnih afričkih pasa
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.