Vaš pas je progutao strano telo i počeo da se guši: Spasite ljubimca čuvenim Hajmlihovim zahvatom

B. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock/Parilov

Zastrašujući prizor ljubimca koji se guši i nemoć da mu se pomogne su najgora kombinacija koju vlasnik može da iskusi. Srećom, postoji mogućnost da pre odlaska kod veterinara pomognete ljubimcu kome strani predmet blokira disajne puteve. Reč je o Hajmlihovom zahvatu, piše Greenfieldpuppies.

Hajmlihov zahvat se obavlja i na ljudima koji dožive blokadu disanja usled gutanja stranog tela. On se obavlja na specifičan način: jednu šaku savijemo u pesnicu, sa palcem uvučenim među ostalim prstima, i obuhvatimo je drugom šakom čiji je palac okrenut ka grudnoj kosti. Zahvat se obavlja tako što se ovako stisnute šake uz pritisak energično okrenu polukružno.

Znaci da je psu potreban Hajmlihov zahvat

Ako se pas guši nečim što je progutao, on se obično uspaniči i šapama udara po ustima. Otvorite mu gubicu i pokušajte da uočite predmet koji mu blokira disajne puteve.

Kako na psu izvesti Hajmlihov zahvat

Ako smatrate da se pas guši, prvo ga obuzdajte, ali mu nemojte zatvoriti usta, jer će to izazvati još veću paniku. Postavite se u položaj iz koga možete videti niz njegovo grlo. Lagano mu otvorite vilice, sa jednom rukom na gornjoj, a drugom na donjoj vilici. Pritisnite usne psa preko njegovih zuba, kako bi bile svojevrsna prepreka između vaših ruku i njegovih zuba. Prstima uklonite ono što mu blokira disajne puteve. Ako vađenje stranog predmeta nije moguće, upotebite dršku kašike da biste ga uklonili.

Ako je pas bez svesti ili ne možete da uklonite predmet, vreme je za Hajmlihov zahvat. Ako imate manjeg psa, nežno ga okrenite na leđa i pritisnite deo tela desno ispod grudnog koša. U slučaju većeg psa, ne pokušavajte da ga podignete. Ako stoji, stavite ruke oko njegovog stomaka, spoijte ruke i stisnite ih u pesnicu, potom pritisnite deo tela ispod grudnog koša i potom psa položite na bok. Ukoliko je pas veliki i leži, stavite mu jednu ruku na leđa, a drugu na stomak, a onda je gurnite nagore, dok se nalazi ispod grudnog koša.

Nakon što izvršite Hajmlihov zahvat, pogledajte u grlo psa i proverite ima li ostataka stranog tela. Pratite njegovo disanje i otkucaje srca i pripremite se da započnete CPR ako zatreba. Ako se zaglavljeni predmet nije pomerio, uradite zahvat više puta uz kombinaciju sa CPR.

Psa obavezno odvedite veterinaru radi detaljnog pregleda, eventualnih intervencija i lečenja.

Foto: Pixabay/ashleyfey18

Kako sprečiti gušenje kod psa

Naši psi neretko progutaju strane predmete dok se igraju ili to urade iz radoznalosti. Da biste sprečili gušenje, morate budno paziti na svog psa i gledati šta uzima u usta. Ne dopustite psu da se igra sa malim igračkama koje lako može da proguta, pogotovo ako se nalaze u vodi gde mogu da nabreknu, nemojte mu davati pileće i druge oštre kosti koje mogu da mu zapnu u grlu, a ako mu dajete komade mesa, isecite ga na manje komade.

Prevencija je ipak najbolji lek!

(Telegraf.rs)