Ako vaša mačka luduje na ovih 6 načina, ne sputavajte je: To su samo potvrde njenog divljeg porekla

B. P.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Mačke se često doživljavaju kao nezavisna, misteriozna stvorenja koja se kreću onako kako žele, kad hoće i koliko god im je volja. Ali, iza njihovog samostalnog ponašanja krije se fascinantna veza sa divljim precima. Bilo da nasrću na svoju senku ili se sklupčaju poput loptice kako bi se ugrejale na sunčevom zraku, mnoga ponašanja domaće mačke mogu se pratiti do njenih divljih korena.

Koliko "divljaštva" može da pokaže kućna mačka? Ovo je samo 6 od tih pokaznih osobina, podseća Discoverwildlife.

Foto: AP/Tanjug

1. Igranje sa plenom

Mnoge mačke, uključujući i one iz divljine, počinju da daju živi plen mačićima nakon otprilike mesec dana od rođenja. Mladunci većih vrsta mačaka uzimaju živi plen kada napuste jazbinu, sa oko dva meseca. Kroz igru, mlade mačke uče kako da umaraju i dezorijentišu plen pre nego što ga usmrte, čime se smanjuje rizik od povreda.

2. Pozdravljanje dodirima

U porodici mačaka, taktilnu komunikaciju koriste majke i njihovi mladunci, mužjaci i ženke tokom sezone parenja i često društvene vrste kao što su lavovi i domaće mačke. Mačke imaju mirisne žlezde na bradi, usnama i obrazima i tim mestima se dodiruju sa onima kojima žele da se suprotstave, ali i sa prijateljima. Povremeno mačke koriste pozdrav celim telom pri čemu se guraju i trljaju jedna o drugu i često nežn udaraju glavama.

3. Obeležavanje ogrebotinama

I mužjaci i ženke mačaka grebu drvo (ili druge predmete) na važnim lokacijama na svojoj teritoriji. Visina oznaka može drugim mačkama ukazati na veličinu jedinke koja tu teritoriju "drži", čime ona nagoveštava i koliko je jaka. Mačke instinktivno posećuju ove "markere" i stalno stružu iste omiljene komade nameštaja, penjalice, drveća i sličnih predmeta. Čak i mačke bez kandži pokušavaju da označe teritoriju, čineći to jastučićima šapa iz kojih se luče mirisi feromona.

Foto: Pixabay

4. Odbrana teritorije

Mnoge mačke (uključujući domaće) često obeležavaju svoje teritorije mirisom i urinom, a neke divlje vrste mačaka ovo dopunjuju nizom vokalizacija. Kad se mačke sretnu, koriste rituale kako bi sprečile da sukob preraste u borbu. Klasično upozorenje je da šište, podižu se na prste, zakrivljuju leđa i nakostreše krzno na leđima i repu.

5. Metode napada

Većina mačaka su predatori iz zasede koji čekaju blizu mesta gde se plen okuplja. Manje vrste mačaka često samo zgrabe plen, a veće mačke istrče iz skrovišta i jure žrtvu. Domaće mačke i lavovi imaju istu taktiku lova: usmrte plen ugrizom za vrat čime izazovu gušenje ili preseku kičmu žrtvi.

6. Briga o mladuncima

Ženke domaćih i divljih mačaka gaje potomstvo u skrivenim jazbinama. Mladunci se često premeštaju pre odbijanja da bi se sprečili njihovi gubici od predatora i da bi se onemogućilo čedomorstvo od strane drugih mačaka.

Mačke nose mačiće jedno po jedno, držeći ih za opuštenu kožu na potiljku ili duž leđa. U čoporima lavova i drugih divljih mačaka, mladunci mogu sisati kod srodnih ženki.

Tri činjenice o domaćim mačkama

Nadbubrežne žlezde domaćih mačaka, koje proizvode hormone "straha ili bežanja", proporcionalno su manje od onih kod divljih vrsta mačaka što doprinosi relativno mirnom ponašanju kućnih ljubimaca.

Domaće mačke su pretrpele suptilne promene u strukturi tela posle odvajanja od divljih mačaka: njihova duža creva su adaptacija na ishranu koja obično uključuje manje mesa u odnosu na količine kojima su se hranili divlji preci.

Mačija trava, čiji se aktivni sastojak zove nepetalakton, ima sličan privremeni efekat na neke divlje mačke - lavove i jaguare - kao na mačke kućne ljubimce.

(Telegraf.rs)