Svaki pripadnik ove vrste je UNIKATAN, neuhvatljiv i ugrožen: POLOVINA njegovog potomstva ne preživi

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Današnji dan - 11. jun - poznat je kao Međunarodni dan risa, najveće divlje mačke u Evropi. Ris ima sopstvenu - posebnu šaru na dlaci, što znači da je svaka ova životinja - unikatna!

Svetski dan risa prvi put je obeležen 2017. godine, i od tada se ovaj dan obeležava svake godine kako bi se podigla svest o ogromnoj pretnji koja se nadvija nad populacijama pojedinih vrsta ove divlje, neuhvatlive mačke.

Ris, mačka srednje veličine sa specifičnim čupercima na ušima, voli život u šumi: to je noćna, usamljena životinja koja uživa u lovu na zečeve i druge glodare, a ponekad lovi male kopitare. Ris je neuhvatljiv, a njegov životni vek u divljini je oko 17 godina, dok u zatočeništvu živi dve decenije.

U Evropi žive dve vrste risa, evroazijski i iberijski. Evroazijski ris živi u centralnim i istočnim regionima Evrope, dok se iberijski ris viđa u jugozapadnoj Španiji. Obe vrste smatraju se ugroženim. U Severnoj Americi rođak im je kanadski ris, čija se populacija smatra stabilnom i nije ugrožena.

Mame risovi prave jazbine u strmim, stenovitim izbočinama za svoje mladunce kojih po okotu ima od jednog do tri. Jazbina je skoro zatrpana kamenjem i zemljom, kako bi mačići bili zaštićeni od ekstremnih vremenskih uslova, ali oko polovine potomstva ne preživi prvu godinu.

Međunarodni dan risa treba da podige svest o opasnostima koje prete ovoj divljoj mački. Zbog lova, gubitka staništa i male populacije plena (posebno divljih zečeva), risu je bilo veoma teško da preživi u poslednjih 150 godina.

Od 70-ih godina prošlog veka, projekti očuvanja risa počeli su da beleže uspeh: evroazijski ris je bio prvi podtip koji je ponovo uveden i zaštićen. Nekoliko godina kasnije, iberijski ris je takođe proglašen ugroženim i našao se na listi divljih mačaka kojima je neophodna zaštita.

Iako se danas čini da populacija risa raste, njemu je i dalje potrebna pomoć. Napori za očuvanje ove životinje podrazumevaju adekvatno prirodno životno prebivalište, bez pretnje od neprirodnih uzroka smrti. Trenutno se procenjuje da je broj evroazijskog risa oko 9.000 jedinki, dok iberijski ris ne može da se pohvali velikim brojem svojih predstavnika, jer ih ima samo oko 400, što ga čini najugroženijom divljom mačkom na svetu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Koliko slatkoće na jednom mestu: Pogledajte kako se maze ris i mačka!

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari