Vreme čitanja: oko 1 min.
Svetski dan divljih vrsta: Podsetnik na odgovornost čoveka prema svetu koji ubrzano nestaje
Vreme čitanja: oko 1 min.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija 3. marta 1973. godine zauzela je nepokolebljiv stav da zaštititi ugrožene divlje vrste koje su u drugoj polovini 20. veka počele drastično da nestaju
Svet je pun neverovatnih divljih vrsta koje žive u različitim staništima na našoj planeti: od ptica na nebu do veličanstvenih morskih kitova u okeanima, divlji život se viđa i buja na najneobičnijim i najneočekivanijim mestima.
Svetski dan divljih vrsta je dan koji nas podseća na odgovornost prema svetu u kome živimo i oblicima života sa kojima ga delimo.
Svetski dan divljih vrsta je prilika da proslavimo postojanje svih divljih vrsta i preduzmemo akcije kako bismo ih zaštitili.
Ovaj dan je posvećen podizanju svesti o divljoj flori i fauni širom sveta. Bez obzira na to da li volite životinje, gajite biljke ili ste zabrinuti zbog klimatskih promena, Svetski dan divljih vrsta možete iskoristiti za dodatno obrazovanje.
Dana 3. marta 1973. Generalna skupština Ujedinjenih nacija zauzela je stav da zaštiti ugrožene vrste širom sveta. Bilo biljne ili životinjske, važnost ovih vrsta u svim oblastima ljudskog života, od kulinarstva do medicine, ne sme da bude potcenjena. Stotine vrsta bile su sve ugroženije, a pojedine su izumirale zapanjujućom brzinom, zbog čega je uspostavljen CITES (Konvencija o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama) kako bi se sprečilo iskorišćavanje vrsta koje su pred nestajanjem.
I 20. decembra 2013. preduzet je još jedan korak u širenju svesti o krhkosti ugroženih vrsta u svetu. Na 68. sednici, UN su objavile da će svake godine Svetski dan divljih vrsta biti posvećen novoj temi i idejama koje treba da pomognu opstajanju biljnog i životinjskog blaga u divljini.
Svetski dan divljih vrsta ponekad ističe ugroženu životinju ili grupu životinja, ili se fokusira na specifično pitanje. Svetski dan divljih vrsta sprovodi Sekretarijat CITES-a u saradnji sa relevantnim organizacijama UN.
Svetski dan divljih vrsta možda nije dugo trajao u poređenju sa nekim drugim svetskim datumima, ali je već napravio veliki uticaj na svest o zaštiti sveta koji nestaje.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Sedma specijalizovana izložba belgijskih ovčara u Beogradu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Људи су спремни да истребе једни друге. Можда то помогне опстанку дивљих врста. Осим ако не покрену нуклеарни сукоб. То је онда крај. Али до сада су показали да су у стању бездушно да ратују , да изгладњују, да руше и сатиру. Да прогоне. Невероватна количина крвожедне деструкције у последњих неколико година је завладала. Додуше, можда нестане Голфска струја или се нагло отопи глечер Судњег дана. Па добијемо ново Ледено доба или Потоп. Не као опомену, већ дугорочно стање. Компаније уводе стандарде попут заштите животне средине, друштвене одговорности, енергетске ефикасности и чини ми се да привреда боље разуме ситуацију од оних који су чиновници задужени за политику, дипломатију и мир. И као да супротно ономе што јавно изговарају, заправо из само њима знаних разлога продужавају сукобе. И како се онда у овај мозаик уклапају дивље врсте , њихова заштита и очување. Никако. Птице и животиње мигрирају на оне територије где им је опстанак безбеднији. Али то није увек могуће. Постоје природне баријере. Драго ми је што је Србија гостољубиво место за многе врсте. Посебно птице. И што се заиста системски опредељују средства за заштиту посебних целина природе и заштиту животне средине кроз бројне пројекте. То је мултисекторски посао и прожима рад више министарстава и државних института, али и јавног сектора.Наравно, ту су и бројне међународне иницијативе и регионални споразуми. Постављени су и добри законски оквири. Што јесте темељ за будуће нараштаје.Само да престану проклети ратови.
Podelite komentar