Ne dozvolite psu da jede sneg iz koga vreba opasnost, a ako mu je hladno, uočićete ovu promenu na desnima

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

U iščekivanju zime i snežnih dana, vlasnici kućnih ljubimaca se pitaju da li, kada i koliko dugo mogu da šetaju svoje pse. Većina vlasnika zna sve o ovoj temi, ali veterinari uvek strpljivo ponavljaju sve o čemu treba povesti računa kad stignu hladni dani, a ima veze sa izlascima i šetnjama pasa u zimskom periodu, piše Mirror.

Veterinari pozivaju vlasnike da preduzmu sve mere predostrožnosti pre nego što izvedu svoje pse na sneg.

Uvek treba uzeti u obzir rasu i tip tela psa - ako je kratkodlaka rasa ili ima malo telesne masti, kao što je čivava i hrt, obucite im tople ogrtače ili jakne ili zaštitite noge kako biste sačuvali od smrzavanja i povreda šapa.

Povedite računa o tome kuda šetate psa: nije svaka vrsta tla podjednako dobra za šetnju zimi.

So koja se koristi za posipanje puteva i trotoara može da iritira i nagrize kožu psa i nežne jastučiće na šapama. Zato šape ljubimca moraju biti zaštićene zimi, jer su u direktnom kontaktu sa snegom. Led, so i hemikalije koje se koriste za odmrzavanje mogu da izazovu iritaciju ili čak opekotine na šapama ljubimca, pa je potrebno da kod kuće koristite sredstva za odmrzavanje neškodljiva za kućne ljubimce i razmislite o zaštiti njihovih šapa obućom. Od velikog značaja je i da očistite noge svog psa i proverite šape, u slučaju da je došlo do povreda ili oštećenja noktiju ili drugih delova šape u toku šetnje.

Kao i ljudi, psi takođe mogu da budu izloženi hipotermiji i promrzlinama. Prvi znaci da je nastupila hipotermija kod pasa su: drhtavica, letargija i otežano hodanje, što se dešava kada njihova telesna temperatura padne ispod uobičajenih 37,7 stepeni i 39 stepeni Celzijusa. Dugotrajno izlaganje hladnoći povećava verovatnoću hipotermije, a psi se mogu brzo razboleti, pa čak i uginuti.

Štenci, stariji psi, male rase i bolesni psi su u većoj opasnosti od hipotermije.

Najbrži način da proverite da li je psu hladno je pogled na njegove desni: ako su blede, a ne ružičaste, to može biti znak da mu je telesna temperatura preniska i trebalo bi da potražite pomoć veterinara.

Ostavljanje psa u kolima po hladnoći opasno je isto koliko i ostavljanje psa u pregrejanom automobilu. Vrelina u automobilu predstavlja manji neposredni rizik u poređenju sa produženim izlaganjem niskim temperaturama što dovodi do hipotermije. Promrzline mogu da napadnu uši, rep i nožne prste, a znaci promrzlina su promena boje kože (zahvaćeno područje postaje plavo, sivo ili crno), uz bol, otok, plikove ili čireve. Psi mogu izgledati ukočeni ili nespretni u pokretima, pa je najbolje da psa, za koga pretpostavljate da je doživeo promrzline, pokrijete toplim, suvim peškirom i odmah odnesete veterinaru.

Obratite pažnju na ponašanje psa dok šetate i odmah ga odvedite kući ako podiže šape, cvili ili pokazuje druge znake nelagodnosti. Stariji psi ili oni sa artritisom imaju više tegoba po hladnom vremenu, pa ih vodite u kraće, češće šetnje.

Pas na snegu Foto: Shutterstock/Alex Zotov

Većina mladih i zdravih pasa vole da trče unaokolo i istražuju sneg. Šetnja po snegu je fantastično iskustvo i pas to voli, ali se pobrinite da ne jede sneg. Dozvolite mu da se igra i istražuje, ali ga nadgledajte da ne jede sneg u kome se često nalaze štetne supstance, pogotovo ako živite u gradu.

Po povratku iz šetnje psu operite šape i osušite ih i toplim peškirom ili ćebetom obrišite njegovo telo, a onda ga pustite da se ušuška na toplo, udobno mesto za odmor.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Pas koji obožava zimske čarolije: Njemu se ne ide kući, da može spavao bi u snegu

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari