Vreme čitanja: oko 3 min.
Nekim autoimunim bolestima kod pasa su sklone određene rase: Jedna je poznata po ljubičastom jeziku
Vreme čitanja: oko 3 min.
Ako posumnjate na autoimunu bolest kod vašeg ljubimca, ne konsultujte društvene mreže ni pretraživače, već potražite pomoć veterinara
Okidači autoimunih bolesti kod pasa još nisu u potpunosti shvaćeni, ali je poznato da postoje načini da se ova oboljenja, koja nastaju kompromitovanjem imunog sistema, drže pod kontrolom.
Šta su autoimune bolesti kod pasa, koje vrste oboljenja se javljaju, kako se manifestuju i kako se treba boriti protiv njih - o svemu tome piše Zooplus.
Autoimune bolesti kod pasa: definicija i uzroci
Čak i tokom razvoja fetusa u materici, imuni sistem štenaca može da razlikuje strana "tela" od onog što im je potrebno za pravilan razvoj i rast. Kada se pojavi autoimuna bolest, organizam se "zbuni", što dovodi do toga da imuni sistem napada sopstvene strukture tela.
Urođeni poremećaji su često okidači autoimunih bolesti kod pasa.
Koja je uloga autoantitela
Autoantitela često pomažu razvoj autoimunih bolesti, jer prirodno ciljaju na sopstvena tkiva ili supstance kao što su hormoni. Ova antitela mogu da napadnu supstance (antigene) koje se smatraju stranim, na koje ne postoji imunološka tolerancija – možda zbog poremećenog sazrevanja imunog sistema. Takođe je moguće da je postojala imunološka tolerancija prema ovim antigenima, ali su antitela uticala na ukidanje te tolerancije.
Koliko su česte autoimune bolesti kod pasa
Autoimune bolesti se retko pojavljuju kod pasa: smatra se da je samo oko 1,4 odsto svih kožnih bolesti kod kućnih ljubimaca imunološki posredovano.
Koje se autoimune bolesti javljaju kod pasa
Kod pasa se mogu pojaviti različite autoimune bolesti, svaka sa različitim tokovima i kliničkom slikom. Neke od najpoznatijih autoimunih bolesti kod pasa su:
Glomerulonefritis (zapaljenje sitnih filterskih elemenata bubrega (glomerula) koji prirodno ispiraju elektrolite, toksine i višak vode iz krvi. Ako postoji imunološki posredovan glomerulonefritis, ovaj proces će se poremetiti i izazvati trovanje ili promene nivoa elektrolita kod psa).
Lupus (diskoidni eritematozni lupus (DLE) uglavnom pogađa mlađe pse uzrasta od dve do četiri godine i karakterišu ga promene na koži nalik čiru, posebno na nosu psa. Područje oko očiju ili usana takođe mogu biti pogođeni ovim promenama. Sistemski eritematozni lupus utiče na celo telo, a klinička slika zavisi od zahvaćenog organa).
Pemfigus (ova bolest izaziva teške promene na koži, sa stvaranjem plikova i pustula na koži i sluzokožama. U zavisnosti od zahvaćenog tkiva, veterinari klasifikuju ovu bolest u različite oblike. Kod pasa se pojavljuje Pemphigus foliaceus, i to kod rasa akita inu, čau čau i špic).
Poliartritis (ova hronična i progresivna upala utiče na nekoliko zglobova istovremeno, izazivajući bolne probleme vezane za kretanje, najčešće u vidu hramanja, a mogu se pojaviti i simptomi kao što su groznica ili umor što komplikuje stanje).
Reumatoidni artritis (pored artritisa povezanog sa infekcijom, psi mogu razviti i imunološki posredovan artritis - reumatoidni artritis, kad imuni sistem proizvodi signalne molekule koji dovode do inflamatornih reakcija u zglobovima. Zašto se ova reakcija javlja kod pasa nije u potpunosti shvaćeno, ali je moguće da telo psa reaguje na ostatke bakterija u zglobu nakon upale izazvane bakterijama).
Simptomi autoimune bolesti kod pasa
Simptomi autoimune bolesti nisu univerzalni, već zavise od toga koje tkivo i u kojoj meri napadaju antitela. Autoimune bolesti kod pasa često uključuju poremećaje na koži i zglobovima. Nespecifične tegobe kao što su gubitak apetita, groznica ili umor takođe mogu pratiti bolesti izazvane poremećajem imuniteta.
I simetrične manifestacije mogu ukazati na poremećaje posredovane imunitetom. Mnoge autoimune bolesti karakterišu simetrične manifestacije, pri čemu se imunološki posredovane promene na koži ne javljaju samo na jednoj strani tela, već su prisutne i na drugoj, prateći sličan obrazac.
Kako se leče autoimune bolesti kod pasa
Ako sumnjate na autoimunu bolest kod vašeg ljubimca, odmah potražite veterinarsku pomoć. Veterinar može potvrditi postojanje autoimune bolesti posebnim laboratorijskim testovima, obično uz testove krvi ili biopsiju. Najverovatnije će prići izvesno vreme do uspostavljanja tačne dijagnoze, zbog složenih simptoma koji mogu biti uzrokovani i drugim potencijalnim bolestima. Da biste pomogli psu, najvažnije je da suzbijete neželjenu imunološku reakciju, što je važno za ublažavanje simptoma i sprečavanje posledica, kao što je oštećenje organa.
Veterinari obično propisuju posebne lekove za autoimune bolesti, u zavisnosti od kliničke slike i pratećih simptoma.
Da li se autoimune bolesti kod pasa mogu izlečiti
Pošto autoimuna bolest uključuje poremećaj u složenom imunološkom sistemu psa, takva stanja su obično neizlečiva. Kao rezultat toga, pogođenim psima se često propisuju doživotni lekovi koji ublažavaju njegovo stanje. Stalnim praćenjem zdravlja psa, možete mu osigurati normalan život, u zavisnosti od dijagnoze.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Pas proveo zatrpan 90 sati, samo mu je glavica virila: Volja za životom satkana u jednom snimku
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.