Vreme čitanja: oko 3 min.
Znaci koji sa sigurnošću ukazuju na to da je vaš pas u depresiji: Evo kako da pomognete kućnom ljubimcu
Vreme čitanja: oko 3 min.
Brojne studije pokazuju da psi mogu iskusiti hemijske i hormonske promene koje izazivaju depresiju i anksioznost, a na vlasnicima je da prepoznaju simptome i ukažu pomoć
Brojne studije pokazuju da je pseći mozak sličan ljudskom, a 80-ih godina prošlog veka, dr Nikolas Dodman sa Fakulteta veterinarske medicine na Univerzitetu Tafts otkrio je da psi mogu iskusiti hemijske i hormonalne promene koje izazivaju depresiju i anksioznost kod ljudi.
Nažalost, psi ne mogu da porazgovaraju sa vlasnikom ili stručnjakom kako bi ukazali na to šta osećaju.
Stoga vlasnici pasa treba da znaju da prepoznaju znake koji ukazuju na to da njihov četvoronožni prijatelj pati od depresije, piše Nypost.com.
Koji znaci ukazuju da vaš pas pati od depresije
Mnogi simptomi pseće depresije mogu da budu povezani sa hroničnim bolom i lošim zdravljem. Ako primetite da pas ima više simptoma, odvedite ga na pregled kako bi se isključilo postojanje neke bolesti. Kada eliminišete oboljenje kao mogući uzrok depresije, ostaje vam da otkrijete moguće uzroke ovog stanja pseće psihe.
Simptomi depresije kod pasa uključuju: gubitak interesovanja za stvari koje su kod psa izazivale radost, smanjenje nivoa aktivnosti i želje za igrom, dugo spavanje i tromost, gubitak apetita ili promene u hranjenju, pojačana razdražljivost, problemi sa malom i velikom nuždom, loše raspoloženje i "tužan" govor tela, preterano lizanje, povlačenje iz druženja, smanjena vokalizacija, učestalo oglašavanje (može da bude i znak anksioznosti).
Koji su uzroci depresije kod psa
Više uzročnika mogu izazvati pojavu depresije kod pasa, a najčešći se nalazi u njegovoj okolini mada se depresija uočava i kod ostarelih pasa. Kako psi stare, oni doživljavaju pad svojih sposobnosti i ne mogu da funkcionišu kao nekada. Osim fizičkog starenja, psima stari i mentalno zdravlje. Sa neizbežnim padom kvaliteta njihovog života, naši psi mogu da počnu da pate od depresije. Nažalost, ne možemo da sprečimo pseću starost, ali ljubimcima možemo poboljšati kvalitet života u poslednjim godinama.
Psi mogu i da se razbole pre nego što ostare, pa se često suočavaju sa depresijom. Prema studiji iz 2014. godine, kod hospitalizovanih pasa uočen je povećan nivo stresa. Bolest, hronična bolest ili bol i hospitalizacija mogu izazvati simptome depresije. Osim ovih uzroka, depresiju kod psa sasvim sigurno će izazvati gubitak člana porodice, vlasnika ili drugog kućnog ljubimca.
Još jedna studija pokazala je da psi "reflektuju nivoe stresa svojih vlasnika", što znači da raspoloženje vlasnika i te kako utiče na raspoloženje psa.
Bilo kakva promena u domu može izazvati depresiju kod pasa koji vole rutinu, a njeno narušavanje remeti njihov život. Primeri ovakvih promena su: dovođenje drugog kućnog ljubimca u kuću, dolazak bebe, skretanje pažnje sa psa i slično. Pas može doživeti traumu zbod prirodnih katastrofa: poplava, požara, zemljotresa... Velike su šanse da će pas pokazati strah i anksioznost zbog buke, jakih zvukova i lošeg iskustva.
Psi mogu doživeti posttraumatski stresni poremećaj zbog prethodnog zlostavljanja: ako ste udomili psa sa uznemirujućom prošlošću ili psa sa ulice, možda su nosioci depresije zbog života koji su vodili pre udomljavanja.
I "penzionisani" policijski ili vojni psi mogu doživeti posttraumatske promene i depresiju zbog dešavanja u bivšoj "službi".
Kako da pomognete psu koji se bori sa depresijom
Potrudite se da poštujete rutinu koju pas voli. Deo rutine treba da uključi i vreme za igru koja pomaže u borbi sa usamljenošću i dosadom. Psi su društvena bića i ne treba da budu sami, pa uvek odvojite vreme za aktivnosti sa njim, od maženja do trčanja, igre hvatanja i slično.
Ako depresija vašeg psa potiče od tuge za uginulim ljubimcem, dovedite mu novog drugara sa četiri noge.
U slučaju da zbog depresije pas prestane da jede, uvedite mu namirnice koje će ga zainteresovati i "otvoriti" mu apetit: to su nove poslastice ili dodaci svakodnevnoj ishrani.
Psi mogu doživeti psihološku traumu koju vlasnici ne mogu odmah da primete, kao što je postoperativni oporavak kad su ograničeni u pokretljivosti. Smanjenje aktivnosti kod psa može izazvati pad raspoloženja.
Stručnjaci za ponašanje pasa koji su obučeni za modifikaciju njihovog ponašanja mogu da pomognu u prevazilaženju depresije prouzrokovane traumom. Tehnike koje se najčešće koriste za modifikaciju ponašanja pasa su: navikavanje, eliminacija problema, desenzibilizaciju, kontrakondicioniranje, zamena i preoblikovanje.
Ako ste iscrpeli sve mogućnosti, a pas ostaje depresivan, potražite pomoć veterinara.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Sedma specijalizovana izložba belgijskih ovčara u Beogradu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.