Vreme čitanja: oko 5 min.
Na pragu izumiranja: Pred vama je 12 najređih rasa konja, a neke od njih su ugroženije od velike pande
Vreme čitanja: oko 5 min.
Oni su malobrojni i već su na dugačkoj listi životinja koje se bore za opstanak. Ako ne shvatimo ozbiljnost situacije u kojoj se nalaze, mogli bi biti zbrisani u roku od samo jedne generacije
Konji su dugo prisutni u životima ljudi i mogu se pratiti unazad do drevnih civilizacija.
Danas se mnoge rase konja pridružuju ogromnoj listi životinja koje se smatraju ugroženima. Svi oni mogli bi biti zbrisani u roku od samo jedne generacije. Uprkos naporima za očuvanje i zakonskoj zaštiti, neke rase konja bukvalno se bore da prežive u 21. veku.
Ovih 12 rasa (zasad) su najugroženije.
1. Kanadski konj
Nacionalni konj Kanade je prelepa rasa stara više od 350 godina, još iz vremena kad je francuski kralj Luj XIV poslao brod pun ovih konja svojim podanicima u Novu Francusku 1665. godine. Verovatno su to bili mešanci različitih rasa čijim je ukrštanjem nastao današnji kanadski konj.
Koristi se uglavnom za trke i preskakanje. To je jaka, čvrsta i otporna rasa poznata po brzini i skokovima. I dan-danas se bori da se ponovo naseli nakon što je skoro sasvim zbrisana tokom Američkog građanskog rata. Trenutno postoji oko 6.000 registrovanih kanadskih konja širom sveta, ali su u opasnosti od izumiranja, jer se godišnje upiše samo oko 500 novih grla.
2. Ahal teke konj
Ahal teke se smatra jednom od najlepših rasa konja na svetu zbog metalnog sjaja dlake koji konjima daje izgled zlatnih i bronzanih statua. U Turkmenistanu je nacionalni simbol, poznat kao "zlatni konj" i korišćen je za putovanja na velike udaljenosti. Iako je prilično retka rasa, populacija ovih konja je ugrožena zbog mešanja sa drugim rasama.
3. Dejls poni
Dejls poni je rasa koja je živela na severu Engleske i korišćena na vrhuncu iskopavanja olova, pomažući da se ruda prenosi iz rudnika u luke u Severnom moru. Danas se češće upotrebljavaju za rekreativno jahanje, jer su prilično brzi i smatraju se modernim kasačimam. Nažalost, zbog opadanja eksploatacije olova u Velikoj Britaniji, ovi divni konji su populaciono smanjeni, sa manje od 300 preostalih grla u Velikoj Britaniji i manje od 5.000 jedinki širom sveta, što ih svrstava u "kritični status".
4. Safolk panč
Prelepa rasa konja koji je služio za tešku vuču sve do 1768. godine. Ova rasa se koristila za obradu zemlje ili prevoz robe zbog jakih nogu i veoma mišićave građe i bila je veoma popularna pre Prvog svetskog rata. Nakon toga je poljoprivredna mehanizacija desetkovala ove konje čiji se broj smanjio ispod 300 grla u Velikoj Britaniji, dovodeći ih u "kritično" stanje i učinivši ih ugroženijim od džinovske pande.
5. Klivlend bej
Najstarija rasa konja u Engleskoj, konj iz zaliva Klivlend prvobitno se zvao čepmen. U početku je nosio robu, jer je bio jak i mišićav, a onda su mu našli drugi "posao" - postao je vozač kočije i to zanimanje mu je utvrdila kraljica Elizabeta I. Nažalost, broj ovih konja je dramatično opao i sada ih ima tristotinak u Velikoj Britaniji. Kraljica Elizabeta II pomagala je oživljavanju i popularizovanju rase, ali je ona i dalje klasifikovana kao ugrožena.
6. Njufaundlend poni
Ova rasa, pronađena u kanadskoj provinciji Njufaundland i Labrador, dobijena je ukrštanjem engleskih, irskih i škotskih rasa koje su transportovane u inostranstvo sa zapadnim naseljenicima. Ovi konji su bili popularni radni konji, jer su bili snažni i mišićavi, ali se danas koriste za jahanje i prikazuju se na izložbama. Rasa je kriritično ugrožena, a njena svetska populacija je samo 200-250 grla! Zbog ugroženog statusa, ovaj konj je zaštićen zakonom Njufaundlanda i Labradora.
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Sedma specijalizovana izložba belgijskih ovčara u Beogradu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.