Dijabetes nije bolest koja pogađa samo ljude: Evo kako da ga prepoznate kod vašeg kućnog ljubimca
Saznanje da kućni ljubimac ima dijabetes uvek je veliki šok za vlasnika. Nažalost, oko 20 procenata mačaka i pasa sa dijabetesom biva eutanazirano u roku od godinu dana od postavljanja dijagnoze, zbog uticaja na zdravlje kućnih ljubimaca, novonastali način života i finansije njihovih vlasnika. Međutim, dijabetes kod životinje se može lečiti, zahvaljujući pravovremenoj dijagnostici, piše Sciencealert.
Dijabetes kod mačaka i pasa je prilično čest i pogađa oko 1,5 procenata pasa i 0,5 do jedan procenat mačaka.
Šta je dijabetes, koji su znaci da se on pojavio kod ljubimaca i kako se odvija lečenje obolelih životinja?
Šta je dijabetes
Glukoza je primarni izvor energije tela, a insulin, hormon koji se proizvodi u pankreasu, reguliše nivo ovog šećera koji se prenosi u krvi, njegovo unošenje u ćelije i skladištenje u jetri i mišićima. Kod životinja sa dijabetesom, telo ne luči dovoljno insulina što rezultira visokim nivoom glukoze (hiperglikemija) što se manifestuje određenim kliničkim znacima.
Pojedine rase mačaka i pasa i nesterilisane ženke su više izložene riziku od dobijanja dijabetesa , kao i stare i gojazne životinje.
Dijabetes melitus se generalno klasifikuje u četiri glavna tipa:
1. Dijabetes tipa 1
Ovaj oblik je rezultat autoimunog uništavanja ćelija pankreasa koje proizvode insulin, jer ih imuni sistem greškom napada. Tip 1 je čest kod pasa, ali se retko pojavljuje kod mačaka. Njegov početak kod pasa, obično u srednjim godinama, često je podmukao.
2. Dijabetes tipa 2
Ovaj oblik karakteriše insulinska rezistencija i disfunkcija ćelija koje proizvode insulin, najčešći je kod mačaka, ali je redak kod pasa. Glavni faktori rizika su gojaznost i starenje, dok ostali faktori uključuju genetiku i fizičku neaktivnost.
U ranijim fazama, kada mačka još proizvodi sopstveni insulin, dijabetes tipa 2 se može lečiti upotrebom lekova koji smanjuju nivo glukoze u krvi. Za naprednije slučajeve neophodne su injekcije insulina. Redukovanje težine je takođe važno u terapiji dijabetesa, pogotovo kad je životinja gojazna: maksimalna bezbedna stopa gubitka težine je 1-2 procenta nedeljno kod mačaka.
3. Druge specifične vrste
Neki tipovi dijabetesa su uzrokovani drugim medicinskim stanjima kao što je hronični pankreatitis (uobičajen kod pasa sa dijabetesom), ili akromegalija kod mačaka (previše hormona rasta dovodi do izražene insulinske rezistencije).
4. Dioestrus i gestacijski dijabetes
Dijabetes se može javiti kod starijih ženki pasa nakon estrusa, kad se lučenje povećanog hormona rasta iz mlečnih žlezda suprotstavlja insulinu. Iako je dijabetes redak u trudnoći kod kućnih ljubimaca, ženke pasa ga mogu dobiti.
Ovo su znaci pojave dijabetesa kod životinje
Znaci dijabetesa se obično pojavljuju postepeno tokom nedelja do par meseci. Znaci na koje treba obratiti pažnju su povećana žeđ i mokrenje, povećan apetit i gubitak težine. Međutim, neki psi i do 50 procenata mačaka sa dijabetesom imaju redukovan apetit. Neke mačke sa dijabetesom mogu imati probleme sa nogama, čak mogu da izgube sposobnost skakanja. Psi dijabetičari su skloni pojavi očnih oboljenja.
Kod mačaka, rana dijagnoza dijabetesa pre pojave kliničkih znakova može biti teška, jer stres zbog posete veterinaru često podiže nivo glukoze u krvi. Višestruka merenja i/ili analiza urina, poželjno kod kuće, mogu da potvrde dijagnozu.
Mačke i psi sa dijabetesom mogu imati dobar život
Dijabetes kod pasa i mačaka se može kontrolisati uz odgovarajuću veterinarsku negu, posvećenost vlasnika i prilagođavanje ishrane i telesne težine.
Za većinu pasa sa dijabetesom to je doživotno stanje. Za mačke, izgledi za ozdravljenje zavise od toga koliko rano se uspostavi dijagnoza oboljenja.
Pažljivom kontrolom težine, ishrane, praćenjem nivoa šećera u krvi i prilagođavanjem terapije, kućni ljubimci sa dijabetesom mogu da žive dugo i srećno.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Čim gazda ne gleda krade hranu iz tanjira: Francuski buldog u ulozi preslatkog lopova
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.