Želite mini verziju CRNOG PANTERA? Bombajska mačka će vas oduševiti MEKIM KRZNOM i očima boje ZLATA

T. B.
T. B.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Bombajska mačka ostavlja upečatljiv prvi utisak — izgledom podseća na minijaturnog crnog pantera. Njena glatka, sjajna dlaka, tamna kao najdublja noć i zlatne oči koje gotovo svetlucaju, neprestano mame poglede divljenja toj eleganciji. No, bombajska mačka nije samo impresivna po izgledu: iza njenog crnog ogrtača krije se mačka izuzetno privrženog karaktera i druželjubive prirode, navodi The spruce pets.

Poreklo bombajske mačke

Bombajska mačka je moderna rasa nastala sredinom 20. veka u Indijani (SAD) kao rezultat pažljivog ukrštanja američke kratkodlake crne mačke sa burmanskom mačkom. Uzgajivač Nikolas Šrem želeo je da dobije mačku sa sjajnom, duboko crnom dlakom, zlatnim očima i mišićavom, ali elegantnom građom, koja bi podsećala na mini verziju crnog pantera. Šrem je želeo da stvori mačku koja neće samo izgledati impresivno, već će imati i dobar karakter i biti druželjubiva i privržena porodici, što je često nedostajalo mačkama sa dominantnim "divljim" izgledom.

Prvi uspešni primerci bombajske mačke pojavili su se 1958. godine, a rasa je zvanično priznata tokom 1970-ih. Za razliku od starih rasa koje su nastajale prirodnim putem tokom vekova, bombajska je jedna od retkih rasa koje su nastale ciljanim i modernim uzgojem.

Iako je bombajska mačka danas priznata i popularna u SAD i Velikoj Britaniji, u većem delu Evrope još nije u potpunosti priznata kao rasa. Međutim, zahvaljujući svojoj lepoti i karakteru, postaje sve češći izbor ljubitelja mačaka i na starom kontinentu.

Izgled bombajske mačke

Bombajska mačka poseduje savršeno proporcionalno i skladno telo koje odiše snagom i mišićnom građom. Njena telesna građa nije krhka — naprotiv, jasno se primećuje čvrst i kompaktan skelet, sa razvijenim mišićima koji joj daju izgled elegantnog, ali snažnog stvorenja. Prosečna težina mužjaka dostiže između 4,5 i 6 kilograma, dok su ženke nešto sitnije i lakše, sa težinom oko 3,5 do 5 kilograma. Ipak, razlike nisu samo u težini; mužjaci uglavnom imaju širu glavu i izraženije mišiće vrata i ramena, dok su ženke elegantnije i gracioznije, sa finijim crtama lica.

Crna mačka, baksuz Foto: Shutterstock

Glava bombajske mačke je zaobljena, sa širokim obrazima i kratkim, širokim nosom koji joj daje poseban šarm. Uši su srednje veličine, blago zaobljene na vrhovima i široko postavljene, dajući joj izraz otvorenosti i pažljivosti. Oči su jedan od najdramatičnijih elemenata: velike, okrugle i blistave, u nijansama bakra, zlata ili ćilibara, one gotovo kao da svetle u polutami. Taj kontrast između crne dlake i očiju stvara utisak malenog, elegantnog pantera.

Krzno je kratko, izuzetno gusto i mekano, gotovo svilenkasto, bez ikakvih šara, pruga ili fleka. Crna boja je duboka, zasićena i neprozirna, a sjaj joj je toliko intenzivan da podseća na poliranu površinu. Održavanje te dlake nije zahtevno, jer njena kratkoća i gustina sprečavaju stvaranje čvorova i olakšavaju negu.

Temperament i karakter bombajske mačke

Bombajska mačka nije samo lepa; njen karakter čini je idealnim saputnikom. Poznata je kao izrazito druželjubiva i privržena rasa koja duboko vezuje za svoje vlasnike. Za razliku od nekih mačaka koje su distancirane i nezavisne, bombajke žude za kontaktom i pažnjom ljudi, često prate svoje vlasnike po kući i rado se ušuškaju u krilo ili pored njih.

Inteligentna i znatiželjna, bombajska mačka brzo usvaja nove stvari i lako se prilagođava različitim životnim okolnostima. Njena razigrana priroda čini je aktivnim članom domaćinstva, spremnom da se uključi u razne igre, ali isto tako poseduje smirenost i strpljenje koje je čine odličnim saputnikom za porodice sa decom. U komunikaciji sa ljudima koristi različite zvuke, ne preterano glasne, ali dovoljno izražajne da ukažu na svoje potrebe i želje.

Njena socijalna priroda ogleda se i u dobrom odnosu sa drugim kućnim ljubimcima, pa nije retkost da bombajke skladno žive u domovima sa psima ili drugim mačkama, pod uslovom da su pravilno socijalizovane od malena.

Status bombajske mačke u svetu

Iako je bombajska mačka danas rasprostranjena i cenjena u mnogim zemljama, njena status rase varira zavisno od geografskog područja. U Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji ova rasa je široko priznata i prihvaćena, sa jasno definisanim standardima i velikim brojem registrovanih primeraka. U ovim zemljama bombajska mačka je često izložbeni ljubimac i poželjan saputnik.

Sa druge strane, u većem delu Evrope, uključujući i zemlje Balkana, bombajska mačka još nije službeno priznata kao samostalna rasa, iako se njena populacija povećava. Mnogi ljubitelji mačaka u tim krajevima tek otkrivaju lepotu i karakter ove rase, te se ona najčešće pojavljuje kao egzotični ljubimac u manjim zajednicama. Zbog toga i dalje postoji nedostatak uzgajivača i manje dostupnih legala za kupovinu ili uvoz čistokrvnih bombajki.

U nekim zemljama Azije i Južne Amerike bombajska je gotovo nepoznata ili retka, mada polako stiče sledbenike zahvaljujući internetu i globalizaciji uzgoja kućnih ljubimaca.

Ishrana bombajske mačke

Kao i sve mačke, bombajska mačka je strogi mesojed i njena ishrana mora biti bazirana na visokokvalitetnim proteinima koji podržavaju njenu mišićavu građu i energičnost. Preporučuje se kombinacija vlažne hrane bogate mesom i kvalitetne suve hrane koja zadovoljava nutritivne potrebe.

Važno je da hrana ne sadrži previše žitarica ili veštačkih dodataka, jer to može izazvati probavne smetnje ili alergije. Takođe, zbog sklonosti bombajki ka gojaznosti ako se ne kontroliše unos kalorija, potrebno je pratiti količinu hrane i uvesti redovne aktivnosti.

Uključivanje vitamina, minerala i dodataka kao što su omega-3 masne kiseline doprinosi zdravlju kože i sjaju dlake, što je naročito važno za održavanje karakterističnog sjajnog krzna bombajske mačke.

Zdravstveni problemi 

Iako se bombajska mačka generalno smatra zdravom i dugovečnom rasom, određeni nasledni zdravstveni problemi mogu se javiti. Najčešći među njima je hipertrofična kardiomiopatija — oboljenje pri kojem dolazi do zadebljanja srčanog mišića, što je ujedno i najčešći oblik srčane bolesti kod mačaka uopšte. Osim toga, zbog nešto kraćeg nosa koji potiče iz burmanskog porekla, kod nekih jedinki se mogu javiti i problemi sa disajnim putevima, kao što su zagušenja i blage poteškoće sa disanjem.

Održavanje i nega

Bombajska mačka se generalno smatra jednostavnom za negu zahvaljujući kratkom krznu koje ne zahteva često češljanje. Dovoljno je da se dlaka jednom do dva puta nedeljno pažljivo pročisti mekom četkom ili rukavicama za uklanjanje mrtvih dlaka i prašine, čime se održava prirodni sjaj.

Redovna higijena zuba, čišćenje ušiju i podrezivanje noktiju deo su rutinske nege. Takođe, zbog njene društvene prirode, važno je obezbediti dovoljno pažnje i igre, kako ne bi došlo do stresa ili dosade koji mogu negativno uticati na njeno ponašanje i zdravlje.

Bombajska mačka dobro podnosi život u stanu, ali je preporučljivo imati prostor za igru i penjanje, jer voli aktivnost i istraživanje. Takođe, zbog izraženog vezivanja za vlasnike, nije preporučljivo ostavljati je dugo samu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Kad divljakuša hoće da se mazi: Bengalska mačka zaskočila vlasnika i ne pušta

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari