Svetska populacija plavooke ohos azules nepoznata: Odgajivači strahuju zbog potomaka, razlog zabrinjavajući
Lepa maca plavih očiju otkrivena 1984.godine u Novom Meksiku u čoporu divljih mačaka bila je rodonačelnica nove rase koja je dobila egzotično ime ohos azules. Izuzetno retka rasa čijih je predstavnica u svetu 90-ih godina 20. veka bilo onoliko koliko ima prstiju na dve ruke, poznata je po svetloplavim očima i kratkodlakom krznu raznih boja i varijeteta. Godine 1991. ohos azules registrovana je u grupi preliminarnih novih rasa u Medunarodnoj felinoloskoj organizaciji TICA koja i dalje prati njen razvoj, piše Catster.
Na španskom, ohos azules se prevodi kao "plave oči". Ove mačke, osim što su atraktivne, prijateljski su raspoložene, odane su i razigrane. Vole zagrljaje i uživaju u domovima u kojima imaju mnogo ljubavi i pažnje. Ohos azules ne vole da budu same i veoma cene svoje prijatelje, bilo da su to članovi ljudske porodice ili drugi kućni ljubimci. Maca ohos azules se dobro slaže i sa decom, sve dok je poštuju.
Istorija rase ohos azules
Kao i druge neobične rase mačaka, ohos azules je otkrivena slučajno: godine 1984. pronađena je ženka upadljivih plavih očiju sa šarom kornjačevine na krznu, koja je živela u koloniji divljih mačaka u Novom Meksiku. Ova mačka je nazvana Cornflower i uzgajana je u pokušaju da se stvori više plavookih mačića. Mačiji genetičar i TICA izložbeni sudija Solveig Pfleuger je zaslužna za razvoj rase i otkrivanje razlika koje su se pojavile prilikom uzgoja ohos azules mačaka. Ona je pomogla da se identifikuje gen odgovoran za plavu boju očiju i uspela je da ga duplira bez uticaja na boju krzna, omogućivši da mačke ohos azules imaju bilo koju boju ili šaru. Ovaj gen razlikuje se od gena drugih mačaka sa plavim očima, kao što su sijamke, jer kod njih isti gen utiče na boju krzna.
Međunarodno udruženje mačaka (TICA) dodelilo je priznanje ohos azules mačkama 1991. godine, ali ih je ubrzo odbacilo. Nažalost, gen koji obezbeđuje plave oči kod ove mačke ujedno dovodi do pojave potomstva sa deformitetima lobanje i drugim problemima. Postojalo je samo 10 primeraka rase 1992. godine, a danas je njihov broj nepoznat. Zna se da je rasa izuzetno retka pošto je ukinut registar i obustavljen uzgoj zbog rizika od deformiteta lobanje. Sasvim je moguće da uzgajivači rase ohos azules postoje izvan formalnih registara.
Prosečan životni vek rase ohos azules je 10 do 12 godina.
Temperament mačke ohos azules
O ovim mačkama se ne zna mnogo, jer su retke, ali ih vlasnici opisuju kao prijateljske ljubimce koji stvaraju jake veze sa članovima porodice. Neke pripadnice rase pokazale su se i kao nezavisnije, ali i stidljivije. U svakom slučaju, ohos azules vole vlasnika i porodicu i ostale životinje, ukoliko ih ima u domu. Kompatibilnost ovih mačaka sa drugim kućnim ljubimcima varira u zavisnosti od individualnog temperamenta mačke, rane socijalizacije i specifične dinamike domaćinstva.
Hrana i nega ohos azules
Mačkama rase ohos azules potrebna je visokokvalitetna hrana za mačke koja sadrži pravo meso poput piletine ili ćuretine, uz dodatak uravnotežene mešavine hranljivih materija, uključujući esencijalne vitamine i minerale. Treba biti oprezan prilikom davanja sirovog mesa, zbog potencijalne bakterijske kontaminacije i treba voditi računa o veličini porcija da bi se sprečila gojaznost.
Ovo su kratkodlake mačke i ne linjaju se preterano. Redovno četkanje će ukloniti mrtvu dlaku i smanjiti linjanje. Mačke u zatvorenom prostoru zahtevaju i negu kandži, a važna je i njihova oralna higijena.
Aktivnost i obuka ohos azules
Interaktivna igra sa igračkama kao što su štapići sa perjem, laserske lampice ili slagalice pružaju maci ohos azules izuzetnu mentalnu stimulaciju. Mačije grebalice i drveće za mace obezbediće odličnu fizičku aktivnost, jer mačka nije mačka ako se ne penje, skače i grebe. Sa obučavanjem ove mačke treba početi dok je u ranom uzrastu. Uvek se primenjuju tehnike obuke sa poslasticama-nagradama. Treninzi sa mačkom treba da budu kratki i zanimljivi, jer mačke imaju kraći raspon pažnje u poređenju sa psima.
Zdravlje ohos azules
Malobrojnost rase ohos azules, između ostalih razloga, uslovljen je i zdravstvenim problemima koji su se pojavljivali tokom proizvodnje potomaka. Gojaznost i zubni problemi zadaju im manje problema, ali se kod ovih mačaka pojavljuju i ozbiljnija stanja, poput bolesti urinarnog trakta i limfoma. Bolest urinarnog trakta je uobičajena bolest kod mačaka i manifestuje se pojačanim mokrenjem, poteškoćama pri uriniranju i pojavom krvi u urinu.
Limfom je najčešći tip zloćudnog tumora kod mačaka i obično se nalazi u tankom crevu starijih mačaka, a znaci koji ukazuju na postojanje limmfoma su gubitak težine, povraćanje i dijareja.
Gojaznost je ozbiljan problem kod domaćih mačaka koje, prema nekim istraživanjima, imaju prekomernu težinu u više od polovine populacije kućnih ljubimaca. Gojaznost može doprineti različitim zdravstvenim problemima, uključujući bolesti srca i dijabetes. Kad je reč o bolestima zuba, ovo je čest problem kod mačaka kod kojih više od polovine jedinki starijih od 3 godine pati od nekog oblika bolesti zuba. Najčešći problemi su oticanje desni i ispadanje zuba.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Mačku prigustilo pa iskoristio bebeću nošu: Princ ima samo 3 godine i uopšte nije dresiran
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.