Najčešći karcinomi kod pasa i mačaka: Postavljanje rane dijagnoze važno je za životinje isto kao i za ljude
Svake godine, 4. februara, obeležava se Svetski dan borbe protiv raka sa ciljem poboljšanja prevencije i spasavanja što većeg broja života, jer rana dijagnoza može biti pitanje života i smrti.
Prema istraživanjima ove neizlečive bolesti, rizici od nastajanja kancera rastu, jer se i životni vek ljudi produžava. Savremeni način života, poslovi, genetika, porodična istorija, izloženost virusima, hemikalijama i opasnim supstancama povećavaju rizik od razvoja najteže bolesti od koje nažalost nisu pošteđeni ni naši voljeni ljubimci.
Danas u svetu postoji oko 18 miliona slučajeva raka, od kojih su najčešći karcinom pluća i dojke. Kad je reč o kućnim ljubimcima, psi obolevaju od raka približno istom stopom kao i ljudi, a o procentualnom obolevanju mačaka od raka ima manje podataka. Neki karcinomi, kao što je limfom, češći su kod mačaka nego kod pasa, dok se otprilike kod jednog od 4 psa u nekoj fazi života razvije neoplazija ili abnormalan i prekomeran rast tkiva.
Kod skoro svih vrsta domaćih životinja može se razviti maligna neoplazija (rak) u površinskim ćelijama kože. Iako istraživači nisu odredili tačan uzrok ovog kancera, produženo izlaganje ultraljubičastom svetlu je značajan faktor rizika. Osim toga, pokazalo se da bele mačke, beli psi i konji sa belim šarama na licu imaju veću verovatnoću od razvoja karcinoma skvamoznih ćelija.
Pokazalo se da kancerogeni iz životne sredine, poput onih koji se nalaze u dimu cigareta, doprinose razvoju karcinoma skvamoznih ćelija koji se nalaze u ustima mačaka.
I virusi su poznati uzročnici pojedinih karcinoma kod kućnih ljubimaca. Virus mačije leukemije je čest uzrok smrti kod mačaka, jer do 30 posto mačaka zaraženih ovim virusom razvije rak. Vrsta benigne neoplazije koja formira bradavice (poznate kao oralni papilomi) u ustima pasa, posebno mlađih, uzrokovana je virusom.
Neki kanceri, kako piše Msdvetmanual, prenose se polnim putem (karcinom genitalija pasa poznat kao prenosivi venerični tumor pasa prenosi se tokom polnog odnosa). Iako nedostaju konkretni odgovori o uzrocima mnogih karcinoma kod životinja, veterinari i istraživači znaju da rak ne može biti uzrokovan kratkotrajnim fizičkim povredama kao što su udarci i modrice. Međutim, na mestima ozbiljnih traumatskih povreda može se razviti rak, čak godinama nakon povrede. Pokazalo se da lokacija preloma kostiju (naročito ako se prelomi ponavljaju) ili mesta implantata (kao što su igle ili metalne ploče) mogu imati veći rizik od pojave sarkoma nego drugi delovi tela.
Potrebno je mnogo novih istraživanja o neoplazijama svih vrsta, kako kod ljudi, tako i kod životinja. Kako budemo saznavali informacije o njenim uzrocima, izgledi za lečenje kućnih ljubimaca sa rakom će biti izvesniji, uz nadu da će u budućnosti kanceri moći da se spreče, ali i izleče.
(Telegraf.rs)