Psi često preuzimaju stres od vlasnika čime narušavaju sopstveno zdravlje, tvrdi novo istraživanje
Psi žive zajedno sa ljudima hiljadama godina: korišćeni su za lov, čuvanje imanja i životinja i obavljanje mnogih drugih zadataka, ali danas uglavnom imaju ulogu kućnih ljubimaca. Iako život psa danas izgleda lak u poređenju sa životom njegovih predaka, on se i dalje suočava sa mnogim stresovima, a jedan od njih doživljava prilikom posete veterinaru. Pre nekoliko godina, istraživači u Francuskoj su pokazali da stresno ponašanje vlasnika koji dovede ljubimca kod veterinara utiče na ponašanje životinje i podiže nivo njegovog stresa. Negativno ponašanje vlasnika, poput grdnje, pojačava anksioznost psa tokom veterinarskog pregleda.
Pre ovog istraživanja na Kvins univerzitetu u Belfastu niko nije proučavao efekat stresa vlasnika na njihove pse u kontrolisanom okruženju, prenosi Sciencealert.
Nova studija bavila se time kako stres vlasnika, koji dovede ljubimca kod veterinara, utiče na nivo stresa psa, mereno kroz promene otkucaja i rada srca. U eksperimentu je učestvovalo 28 vlasnika i njihovih pasa koji su nosili monitore kako bi se pratili i beležili otkucaji i varijabile u radu srca i izmerili nivoi stresa. Zatim su vlasnici bili izlagani stresnoj intervenciji i praćen je efekat koji je ona imala na njih i njihove pse.
Stresna intervencija se sastojala od digitalnog stres-testa koji je od vlasnika zahtevao da izvrše zadatak mentalne aritmetike, kao i zadatak verbalne prezentacije. Intervencija za oslobađanje od stresa bila je petominutni video o meditaciji sa vođenim disanjem. Otkriveno je da se otkucaji srca kod pasa smanjuju sa navikavanjem na okruženje veterinarske klinike, što sugeriše da veterinari treba da daju psima vremena da se naviknu na ambulantu ili kliniku pre nego što ih pregledaju. To ne samo da smanjuje stres pasa, već i poboljšava validnost obavljenih pregleda ili testova, budući da mere srčane i respiratorne frekvencije mogu biti povišene u slučaju pojačanog stresa.
Emocionalna zaraza sa vlasnika na psa
Otkriveno je da promene u pulsu vlasnika mogu da dovedu do izmena otkucaja srca njihovog psa. Ako se broj otkucaja srca vlasnika poveća ili smanji tokom eksperimenta, broj otkucaja srca njihovog psa se povećava ili smanjuje. Ovi rezultati ukazuju na to da psi mogu prepoznati stres kod svojih vlasnika i to može da utiče na njihov nivo stresa putem procesa "emocionalne zaraze".
Ovo je fenomen poznat po tome da ljudi i druge životinje, svesno ili nesvesno, "hvataju" ili oponašaju emocije i ponašanje onih oko sebe. Psi od svojih vlasnika često traže informaciju i "odgovor" na nova okruženja, a u studiji koja je izvedena vlasnici nisu smeli da komuniciraju sa ljubimcima, te je vlasnikov stres direktno i bez "upozorenja" uticao na pse.
Ako stres vlasnika utiče na ljubimca, to treba uzeti u obzir prilikom posete veterinaru: ukoliko veterinar pomogne vlasniku da se opusti i ne dramatizuje prilikom posete, i pas će biti mirniji.
Ovo istraživanje prvenstveno se fokusiralo na vezu između pasa i njihovih vlasnika. Nedavna studija koja je istraživala ponašanje pasa otkrila je da miris znoja nepoznatog čoveka koji je pod stresom utiče na učenje i spoznaju tog psa što samo potvrđuje da psi mogu biti pogođeni stresom i vlasnika i stranaca.
(Telegraf.rs)