Pingvini stalno stoje na ledu, a noge im se nikad ne smrznu: Evo kako je to moguće
Pingvini ne dozvoljavaju da im se noge smrznu, objašnjava istraživač Majk Toms: kad spoljašnja emperatura padne ispod nule, u nogama pingvina pojačava se cirkulacija krvi, ali dok sprečava da mu se smrznu stopala, pingvin gubi mnogo toplote, piše Discoverwildlife.
Balansiranje potrebe da stopala održavaju toplim u odnosu na problem gubitka toplote (a samim tim i energije) iz tela je ključno u termoregulaciji pingvina. Ove ptice su dobro zaštićene od hladnoće debelim slojem masti i vodootpornim perjem.
Pingvini imaju i visokorazvijen vaskularni sistem, sa sistemima za razmenu toplote usmerenim na njihove ekstremitete. I peraja i stopala su glavni izvor gubitka toplote, tako da sistemi za razmenu toplote propuštaju toplu arterijsku krv iz tela kroz fine arterije u bliskom kontaktu sa venama koje se vraćaju iz stopala i peraja. Topla arterijska krv se hladi pre nego što stigne do ekstremiteta, dok se povratna krv zagreva pre nego što se ohladi telo.
Iako ova kombinacija prilagođavanja dobro funkcioniše u hladnim regijama, ona može dovesti do pregrevanja pingvina tamo gde su temperature vazduha visoke. Zbog toga vrste pingvina koje žive u toplijim regijama kao što je Južna Afrika, imaju velika peraja i neoperjanu kožu na licu.
(Telegraf.rs)