Kad vukovi u Etiopiji požele da se nečim zaslade, oni potraže poslasticu u prirodi koja je omiljena i ljudima
Etiopski vukovi ližu cvetove biljke "crveni poker" i ujedno su prvi veliki mesojedi koji se hrane ovim slatkim biljnim sokom
Najnovije fotografije vukova u Etiopiji (Canis simensis) iznenađujuće su s obzirom na to da ova vrsta mesojeda pokazuje sklonost ka "slatkišima": oni ližu cvetove biljke poznate kao "crveni žar" zbog čega su prozvani prvim velikim mesojedima koji jedu nektar. Fotografije prikazuju etiopske vukove kako se hrane nektarom etiopskog cveta baklje ljiljana ili "vrućeg pokera" (Kniphofia foliosa), prenosi Livescience.
Etiopski vuk je prva velika vrsta mesojeda koji konzumira nektar. U skladu s tim, on bi mogao da bude prvi veliki mesojed koji oprašuje, izjavili su naučnici i dodali da je potrebno više istraživanja da bi se potvrdila nova uloga vukova iz Etiopije.
Crveni i žuti cvetovi etiopskog "vrućeg pokera" proizvode slatki nektar koji privlači mnoge oprašivače, uključujući insekte i ptice. Tokom terenskih studija u Etiopiji istraživači su povremeno primećivali vukove kako ližu cveće, pa su se pažljivije posvetili proučavanju ponašanja ovih mesojeda.
U novoj studiji, objavljenoj 19. novembra u časopisu Ecology, istraživači su pratili šest etiopskih vukova iz tri različita čopora tokom četiri dana. Dok se većina vukova kratko zadržala sladeći se nektarom, jedan vuk je olizao 20 sočnih glavica bilčjke, dok je drugi imao pravi napad za slatkim pa je gustirao nektar iz čak 30 baklja-ljiljana.
Vukovi su obično lizali zrele cvetove u donjem delu biljke, koji su sadržali najviše nektara, pri čemu su im njuške bile prekrivene polenom. To znači da vuk može da širi polen na drugo cveće, odnosno da vrši oprašivanje. Međutim, još nije poznato da li su vukovi efikasni oprašivači. Nektar nije značajan deo njihove ishrane, pa je potrebno više istraživanja da bi se utvrdilo koliko često vukovi dolaze do ovih biljaka. Nema dokaza ni o tome da vukovi prenose dovoljno polena na druge cvetove kako bi ih efikasno oprašili.
Pošto cveće privlači mnoge vrste, nejasno je koliko bi potencijalno oprašivanje od vukova doprinelo opstanku cveća. Bez obzira na to da li deluju kao oprašivači ili ne, primećeno je i da mnoge druge životinje konzumiraju nektar iste biljke kao slatku poslasticu, a to čine i ljudi.
Koautor studije biolog Klaudio Silero kaže da je prvi put saznao za nektar etiopskog "crvenog pokera" kad je video kako deca pastiri u planinama Bale ližu cveć. Silero je i sam probao ovaj nektar koji je, kako kaže, bio prijatno sladak, a kad je kasnije video vukove kako rade isto, znao je da uživaju u njegovom ukusu.
Buduća naučna istraživanja treba da utvrde ulogu nektara u ishrani vukova i ulogu ovih mesojeda kao oprašivača u prirodi.
(Telegraf.rs)