Da li nojevi stvarno zabijaju glavu u pesak: Odgovor na ovo pitanje dao je rimski prirodnjak pre 2.000 godina
Mišljenje je da nojevi ovo rade kad se osete ugroženim, ali je istina o "zakopavanju" glave u pesak ipak malo drugačija
Vekovima su ljudi tvrdili da nojevi (vrsta Struthio), kada su suočeni sa opasnošću, zabijaju glavu u pesak da bi se sakrili, pa je navodna navika ove ptice iznedrila popularnu frazu "zakopajte glavu u pesak" koja opisuje kada neko odbija da se suoči sa svojim problemima, piše Livescience.
Pretpostavlja se da je ovo verovanje o nojevima stvorio rimski prirodnjak Plinije Stariji, takođe poznat kao Gaj Plinije Sekund, koji je napisao jednu od najranijih zbirki enciklopedija. U 10. knjizi "Prirodnjačke istorije", on opisuje noja koji skriva glavu u žbunju kako bi izgledao nevidljiv.
"Nojevi pokazuju neobičnu osobinu da mogu da svare sve što pojedu, ali su i "priglupi": iako je ostatak njihovog tela tako veliki, oni zamišljaju da će, kada zabodu glavu i vrat u žbun, uspešno da se sakriju", piše ovaj rimski prirodnjak.
Da li nojevi zaista zakopavaju glave u pesak? Naravno da ne, iako ponekad izgleda da je tako.
Nojevi žive u Africi, u različitim staništima, uključujući travnjake, savane i pustinje. Oni su najveće ptice na svetu, težine do 130 kilograma i mogu da narastu do 2,7 metara, ali su im glave male. Ponekad se zaista čini da nojevi zakopavaju glavu u pesak: za razliku od ptica koje grade gnezda, nojevi kopaju plitke rupe u pesku i drugoj podlozi da bi položili jaja. Oba roditelja rotiraju jaja nekoliko puta dnevno kako bi bili sigurni da su topla, a način na koji to rade liči na zabadanje glave u pesak.
Nojevi takođe provode većinu vremena pognute glave koja se tada nalazi veoma blizu zemlji. Oni jedu travu i povremeno male životinje, kao što su miševi, žabe i insekti.
Noj je najbrža ptica na svetu: dostiže čak 70 km/h. U divljini ima mnogo prirodnih neprijatelja - geparda, lava i tigra, pa ako oseti opasnost, noj beži. Ako ne može da pobegne, ova ptica se opruži na tlu i leži ravno, sa ispruženim vratom, kako bi se stopio sa terenom. Neki nojevi krilima dižu prašinu ispod sebe, stvarajući oblak, da bi odvratili pažnju obližnjih predatora od svojih mladunaca. Neki nojevi imaju izuzetno jak udarac kojim mogu usmrtiti lava.
Dakle, u stvarnosti, nojevi se oslanjaju na svoju brzinu i oštra čula da bi otkrili predatore i pobegli od njih, pa nemaju potrebe da zakopavaju glavu u pesak.
(Telegraf.rs)