10 životinja koje imaju najbolnije ubode i ugrize: Ujed jednog insekta može da izazove i prevremeni porođaj

B. P.
Vreme čitanja: oko 5 min.

Bolovi koje iskusi čovek kad ga ujede neko od stvorenja sa liste može da traje samo 5 minuta ili čak 72 mučna sata i tu ne pomažu nikakvi analgetici

Foto: Shutterstock/yod 67

Na svetu postoji mnogo otrovnih životinja, ali nisu svi otrovi isti. Neki ubodi i ugrizi otrovnih stvorenja su samo iritantni, drugi mogu da omame žrtve polako i neočekivano.

Ima i životinja koje nanesu bol ali njihov ujed nije preterano opasan, dok naravno, ima vrsta čiji su ujedi i otrov opasni po život.

Ovih 10 životinja su poznate po tome što su njihovi ubodi i ugrizi najbolniji na svetu, piše Treehugger.

1. Škorpija iz Arizone

Foto: Shutterstock/Gerard Martin Carrasquero

Arizonske škorpije su najotrovnije životinje ove vrste u Severnoj Americi, što je zastrašujući podatak s obzirom na to da se najčešće viđaju u privatnim kućama u Arizoni. Otrov ove škorpije izaziva akutni bol, a onda i pojavu pene u ustima, poteškoće sa disanjem i grčeve mišića, a često se javlja i oduzetost.

Iako je otrov retko fatalan, njegovi efekti mogu trajati čak 72 mučna sata.

2. Pauk crna udovica

Foto: Shutterstock

Jedan od najozloglašenijih paukova na svetu, crna udovica opravdava svoju reputaciju i sposobna je da nanese ujed koji je veoma bolan i toksičan za ljude. Rani simptomi ujeda crne udovice mogu biti minimalni, poput uboda igle, ili se uopšte ne osećaju, ali se u roku od sat vremena pojavljuju bolovi u celom telu, naročito u blizini mesta ujeda, otežano disanje, visok krvni pritisak, slabost mišića, mučnina i povraćanje.

Ukoliko crna udovica ubode trudnicu, izvesne su kontrakcije i moguć preuranjeni porođaj. Ujedi mužjaka crne udovice, koji su manji i neupadljiviji od ženki, manje su štetni, jer sadrže manje otrova.

3. Osa meduza

Foto: Shutterstock/Henryp982

Ovo želatinozno morsko biće, koja se naziva i morska osa, spadaju među najopasnije morske životinje. Možda imate veće šanse da pobegnete od napada ajkule nepovređeni nego da preživite plivanje kroz mnoštvo pipaka kockaste meduze. Čak i morske ose koje isplivaju na plažu mogu osloboditi otrov iz svojih pipaka. Otrov morske ose je toliko jak da za samo pet minuta nakon uboda, ljudi doživljavaju ekstremne bolove, imaju kratak dah, a ponekad i srčani zastoj. Istraživači rade na protivotrovu koji bi blokirao efekte uboda kockaste meduze. On bi mogao biti efikasan ako se primeni u roku od 15 minuta od uboda.

4. Mrav metak

Foto: Shutterstock/Andres Nunez Mora

Mrav metak ima najbolniji ubod u svetu insekata, o čemu svedoči Šmitov indeks bola uboda. Entomolog Džastin Šmit, koji je kreirao Indeks bola, iskusio ga je iz prve ruke i opisao ga kao "čist, intenzivan, briljantan bol. Kao da hodate preko užarenog uglja sa ekserom od 3 inča zabijenim u petu." Ovaj opasni mrav živi u Južnoj Americi, gde se naziva "mrav od 24 časa", budući da bol nakon njegovog ujeda traje upravo toliko. Uprkos intenzivnom bolu, ubod mrava metka nije fatalan i nije poznato da li izaziva trajna oštećenja.

5. Gila čudovište

Otrovni gušter heloderma Foto: Shutterstock/Vaclav Sebek

Gila čudovište, jedan od malobrojnih otrovnih guštera, živopisno je obojen starosedelac jugozapada Severne Amerike. Pošto mu nedostaje brzina za ujed i ubrizgavanje otrova, gila se oslanja na jak stisak svojih zuba kako bi osigurao da se otrov implantira. Gila čudovišta mogu biti toliko agresivna da će se prevrtati dok grizu, kao krokodili, što dodatno otvara ranu. Ujed gile izaziva bol: ako slučajno doživite da vas ovaj monstrum ujede, otvorite mu čeljusti štapom kako biste se oslobodili.

6. Bakarnoglava zmija

U SAD, bakarnoglava zmija odgovorna je za najčešće ujede u toku godine, prvenstveno zbog blizine ljudskih prebivališta. Međutim, od svih vrsta severnoameričkih zmija, otrov bakrenoglave je među najmanje toksičnim. Iako njen ujed nije često smrtonosan, može izazvati jak bol u roku od nekoliko minuta od ujeda koji izaziva promene u srčanom ritmu, otežano disanje, utrnulost u blizini mesta ujeda, oticanje limfnih čvorova i slabost ili vrtoglavicu. Ugriz ove zmije mora se podvrgnuti hitnom medicinskom tretmanu, inače će tkivo oko rane biti trajno oštećeno.

7. Kljunar

Foto: Shutterstock/Imogen Warren

S obzirom na veliki broj otrovnih stvorenja koja naseljavaju Australiju, nikad ne bismo pomislili da je jedno od njih slatki i nespretni kljunar. Nažalost, mužjak kljunara ima "mamuze" na donjem delu zadnjih nogu kojima može da ubode i izazove neopisivi bol, a potom i otok rane kod ljudi. Konvencionalni lekovi protiv bolova ne deluju u slučaju da vas kljunar povredi. Ove životinjice obično ne ubadaju ljude osim ako nisu izazvane. One prvenstveno koriste svoje otrovne "mamuze" kao odbranu od mužjaka rivala.

8. Raža

Foto: Shutterstock/David Keep

Stvorenje koje je ubilo australijskog zaštitnika prirode Stiva Irvina obično nije opasno za ljude, ali će ubosti ako oseti da je ugroženo. Raže imaju oštre bodlje na repu koje sadrže otrov, a većina povreda od ove životinje nastaje kada neko slučajno nagazi na nju. Simptomi uboda otrovne raže obično se javljaju u roku od šest do 48 sati i retko su fatalni, a uključuju otežano disanje, znojenje, grčeve mišića, krvarenje, napade i bol u grudima. Da vas ne bi ubola raža, ukoliko boravite u nekoj tropskoj destinaciji, često pomerajte stopala dok hodate kroz pesak u plitkoj vodi, jer joj ovakvi pokreti daju do znanja da se neko kreće.

9. Kamena riba

Nema svako stvorenje na ovoj listi bolan ubod koji ubija, ali kamena riba je jedan od izuzetaka. Kamena riba je najotrovnija riba na svetu, sposobna da usmrti čoveka. Nažalost, kamena riba je majstor kamuflaže i stapa se sa svojom okolinom na dnu okeana ili koralnim grebenima. Živi u Tihom i Indijskom okeanu i ima bodlje duž leđnih peraja koje sadrže otrov. Ubod kamene ribe zahteva hitnu medicinsku pomoć i lečenje antiserumom da bi se sanirali simptomi, koji mogu uključivati nepravilan rad srca, privremenu paralizu, šok, ekstremni bol i u najgorem slučaju smrt.

10. Soko tarantula

Ova vrsta ose lovi tarantule: nakon što ubode pauka, osa polaže jaja na njega i zakopa ga. Pošto tarantule nisu lak plen, ove ose imaju moćan otrov koji stvara jedan od najbolnijih uboda u svetu insekata. Prema Šmitovom indeksu bola, ubod sokola tarantule ocenjuje se kao drugi najbolniji ubod ikada izmeren i ako je za utehu, on navodno traje samo pet minuta.

(Telegraf.rs)