Ovakva treba da bude ishrana pasa i mačaka: Detaljne preporuke za zdrav i dugovečan život ljubimaca
Koje su razlike između hrane za pse i mačke, šta karakteriše suvu a šta vlažnu hranu, koliko puta dnevno treba hraniti ljubimce... deo je saveta koje je na Pet forumu 2024 podelio nutricionista i inženjer Nenad Matejević
I psi i mačke imaju različite potrebe u ishrani, odnosno za hranljivim materijama koje su im potrebne za pravilan rast, razvoj i optimalno zdravlje. Upravo o tome je na nedavno održanom Pet forumu u Beogradu govorio Nenad Matejević, nutricionista i inženjer, koji je u okviru izuzetno zanimljivog predavanja podelio sa prisutnim ljubiteljima pasa i mačaka važna saznanja, pravila i savete.
U čemu se ogledaju razlike između hrane potrebne psima i mačkama
Po nekim definicijama psi su mesojedi/svaštojedi, što znači da jedu meso i povrće, a mačke su mesojedi i jedu uglavnom meso. Razlika je i u tome što je psima potrebno deset aminokiselina, a mačkama jedna više (veća je njihova potreba za energijom i proteinima).
- Hrana za mačke sadrži više proteina na bazi mesa, taurina (aminokiselina koju ne mogu da sintetišu, a koja je od vitalnog značaja za normalan vid, funkciju srca, varenje i zdrav imuni sistem), kalorija i masti u odnosu na hranu za pse. Stoga su i jasni razlozi zašto je hrana za mačke psima neodoljiva: viši nivo i masti i proteina čini je mirisnijom i ukusnijom, samim tim i primamljivijom - objasnio je na početku predavanja Nenad Matejević (Dr Vet suplementi za pse i mačke).
Posmatrajte svoje ljubimce: Saznajte karakteristike suve i vlažne hrane
Svakog psa ili mačku treba posmatrati kao zaseban metabolizam i treba obratiti pažnju na to kako životinja reaguje na određenu hranu, naglasio je Matejević. U zavisnosti od tipa građe i toga da li je naš ljubimac vrlo mršav, građe ispod proseka, normalne, iznad proseka ili gojazne, trebalo bi odrediti i vrstu i količinu hrane koja mu pogoduje. Dobili smo i odgovor na važno pitanje, a zapravo temu za razmišljanje: koja hrana je bolja, suva ili vlažna?
- Hrana za pse i za mačke dolazi i koristi se u dva najčešća oblika: suvom (peletiranom) i vlažnom (najčešće u konzervama). Kod ishrane mačaka danas se sve više preporučuje da se koristi pretežno vlažna hrana. Treba pratiti uputstva na pakovanju koja se odnose na količinu. Ona zavisi uglavnom od telesne težine psa odnosno mačke, ali i od životnog doba, kao i od toga koliko je životinja aktivna. Obe forme predstavljaju kompletne, izbalansirane smeše. Većina vlasnika pasa prednost daje suvoj hrani (praktičnija i srazmerno jeftinija), mada je ona u konzervama obično ukusnija i neki izbirljivi psi preferiraju ovaj oblik - razjasnio je jedan od predavača izvanredno organizovanog Pet foruma, uz detaljnije objašnjenje prednosti i mana oba oblika hrane.
Koliko puta dnevno treba hraniti pse, a koliko mačke
Jedan od velikih izazova, ali i konstantni test bolećivosti vlasnika svakako je količina hrane koju dajemo ljubimcima. Mačke jesu nešto gospodstvenije ako im i ostavimo veću količinu hrane, ali psi sa svojim tužnim očima koje govore da “ništa nisu jeli ko zna od kada”... Kako im odoleti a ne napraviti veći problem pogrešnom potvrdom ljubavi?
- Odrasli psi i mačke se uglavnom hrane dva puta dnevno (propisana dnevna količina se podeli u dva obroka). Kod velikih rasa pasa uglavnom se primenjuje hranjenje jednom dnevno, i to uveče. Česte promene hrane, pogotovo u fazi rasta psa ili mačke, nisu dobre. Štenad i mačići jedu više puta dnevno i potrebno im je obezbediti posebnu hranu namenjenu određenom uzrastu. Kod mačaka je to do godinu dana starosti, dok se kod štenaca prelazi na hranu za odrasle nešto ranije, opet u zavisnosti od rase, odnosno veličine. Pse i mačke možemo hraniti "ostacima" sa stola, ali uz oprez, jer pojedine namirnice iz ljudske ishrane mogu da budu opasne po njih. O štetnosti i potencijalnim opasnostima nekih namirnica najbolje je posavetovati se sa nutricionistom. Još jedno važno pravilo je i davanje obroka pre izlaska u šetnju - naglasio je Nenad Matejević.
Kako da znamo kakve su nutritivne potrebe našeg psa
Lako, objasnio je Matejević, ako smo upoznati sa podelom rasa pasa u nutritivnom smislu.
- Po ovom kriterijumu pse delimo na pse zapremine i pse površine. Psi zapremine imaju veće zapremine a manje površine tela (rotvajler, kavkaski ovčar, njufaundlender…), kao i veće nutritivne potrebe u energiji u odnosu na pse površine. Psi površine imaju veće potrebe u proteinima u odnosu na pse zapremine - to su psi male zapremina tela a veće površine (doberman, bokser, poenter). Rasa koja je izuzetak ovoj definiciji je jazavičar, koji u isto vreme ima visoke potrebe i u energiji i u proteinima. Inače, nivo proteina u suvim hranama je uvek viši od nivoa energije - naučio nas je i ovo Nenad Matejević.
Idealne, poželjne i nepoželjne namirnice
Prema rečima inženjera i nutricioniste Dr Vet suplementi za pse i mačke, ishrana pasa prilagođena rasama pasa je trend koji se primenjuje u poslednjih nekoliko godina. Ono što je oduvek bilo važno, tj. značajan aspekt u izbou ishrane jeste izbor namirnica u ishrani prema zemlji porekla rase pasa i mačaka. Bez obzira na aklimatizacionu moć rasa, istorijski korišćene namirnice u ishrani poželjno je uključiti u obrok.
Inače, kako je rekao Nenad Matejević, računa se da namirnice u regijama preko 300 km od mesta rođenja nisu naše originalne namirnice u ishrani.
Pod nepoželjnim namirnicama se definišu namirnice koje ne treba da budu stalne kao ni dominantne, pa su tako primer dobre ishrane za šnaucera junetina, raženi hleb, krompir, dok su na listi nepoželjnih namirnica soja, pirinač, avokado, riba…
Zašto je važna suplementacija u ishrani pasa i mačaka
Većina pasa i mačaka koristi kupovnu, suvu, granuliranu hranu za pse i mačke koja bi trebalo da uključuje neophodne vitamine i minerale. Međutim, jeftinija hrana za pse, posebno manje poznatih proizvođača, ne sadrži uvek sve potrebne vitamine i minerale. Ako ih i sadrži, često to nije u dobroj razmeri u odnosu na druge sastojke, pa je zato suplementacija u ishrani pasa i mačaka veoma važan segment, objasnio je Nenad Matejević.
Dodao je i da psima koji se hrane domaćom hranom (spremanom u domaćinstvu) OBAVEZNO treba davati određene suplemente za pse uzimajući u obzir rasu, starost, težinu i slično. Inače, prema njegovim rečima, suplementi imaju primenu tokom celog života.
Kako da znamo koje suplemente dati ljubimcu
- Štencima, mladim psima u porastu i kujama koje doje se preporučuju vitaminsko-mineralni preparati sa visokim dozama kalcijuma i fosfora. Omega 3 masne kiseline je veoma bitno uključiti u ishranu baziranu na zasićenim masnim kiselinama (što je slučaj našeg regiona). Multivitaminske preparate je poželjno davati kao podršku svakodnevne ishrane psima i mačkama. Preparate za podršku zdravlja kože i rasta dlake bi trebalo koristiti tokom perioda linjanja, kao i pre početka izložbene sezone. Velike rase zbog ubrzanog porasta cevastih kostiju od 4 meseca starosti kao i neadekvatne telesne mase zahtevaju da se u ishranu uključe preparati na bazi glukozamina, hondroitina, kako bi se ojačali zglobovi i tetive - detaljno je objasnio nutricionista.
Suplementi mogu da pomognu kod linjanja i temperaturnih stresova
Na kraju, još jednom najbolji savet: ako imate neku dilemu u vezi sa korišćenjem suplemenata za ljubimca, obratite se stručnjaku. I ne zaboravite: mnogi problemi se mogu sprečiti ili umanjiti upotrebom suplemenata (npr. linjanje), a oni su i deo mnogih terapija koje prepisuju veterinari.
- Suplementacijom omogućavamo optimalniji unos nutrijenata tokom dana kao i njihovo nadomeštanje u slučaju nedostatka. Velike temperaturne razlike u toku godine u našem regionu su stalni izazov za kondiciju i zdravlje pasa i mačaka. Suplementacijom se prelazni, kao i temperaturno-stresni periodi lakše podnose i prebrode. Postoperativne traume, kao i oporavak, takođe su situacije u kojima suplementi imaju pozitivan uticaj. Pravilan izbor suplementa za vašeg ljubimca se vrši na osnovu sastava suplementa i njegovog dejstva - podsetio je na Pet forumu inženjer i nutricionista Nenad Matejević.
(Marijana Rajić/Telegraf.rs)