Jedna od najoprečnijih tema među vlasnicima pasa: Da li su našim ljubimcima neophodni suplementi
Suplementi za pse predmet su jedne od večitih debata između vlasnika, ali i veterinara: jedni tvrde da su neophodni, drugi da su opasni po život, neki misle da su tu ukoliko neko baš želi da ih daje svom ljubimcu, ali da se može i bez njih i tako, u nedogled. Postoje sukobi mišljenja, od kojih su skoro svi pokriveni dokazima iz teorije i prakse. Dešavalo se da su suplementi spasavali živote psima i pomagali im u prevazilaženju nekih zdravstvenih problema bez potrebe za operacijom, a bilo je i primera da je upotreba naizgled potpuno bezopasnih suplemenata bila kobna za pse.
Zbog svega navedenog prirodno je da vlasnici često ne znaju koju "stranu" da slušaju i kome da veruju. Kako ova tema pokriva bezbroj pitanja i problema, spomenućemo najosnovnije nedoumice koje muče veliki broj vlasnika i probati da razdvojimo dobro od lošeg.
Da li su svakom psu potrebni suplementi
Opšteprihvaćeno mišljenje je da zdravom psu, hranjenom isključivo visokokvalitetnom hranom, koja u sebi ima sve potrebne nutritivne vrednosti, koji "vodi zdrav život" (ima redovnu fizičku i socijalnu aktivnost), suplementi u vidu dodataka ishrani i vitamina nisu potrebni. Kada je reč o suplementima koji treba da poboljšaju recimo kvalitet dlake i slično, njih treba davati isključivo uz preporuku veterinara.
Opasnost od suplemenata
Zbog veoma razvijenog tržišta, vlasnicima je dostupan ogroman broj suplemenata, raznih brendova i raznih kvaliteta.
Problemi nastaju iz više razloga:
• Ekonomski – često, kao posledicu nedovoljne informisanosti, vlasnici požure pa uzmu jeftiniji izbor, jer većini nas, koji se u to ne razumemo, svaki od njih deluje slično. Upravo zbog te nepažnje malu uštedu možemo platiti zdravljem našeg ljubimca. Izraz "jeftiniji" ne znači da su suplementi koji manje koštaju lošiji, već se misli na neproverene brendove koji se kupuju na neproverenim mestima.
• Izbegavanje konsultacije sa veterinarom – ovo je kardinalna greška, koja je mnoge pse koštala života i zdravlja. Dešava se da, iako vlasnik kupi, uslovno rečeno, najkvalitetnije dodatke ishrani, ljubimac kobno reaguje na njih. Razlog je možda u tome što kombinacija dva ili više suplementa, ili suplement i neki lek, ne funkcionišu zajedno, odnosno postaju kontraproduktivni po zdravlje psa. I pogrešno doziranje može biti fatalno po ljubimca (prevelike doze kalcijuma izazivaju probleme sa skeletom, pogotovo kod štenaca velikih rasa; prevelike doze vitamina D štete kostima, uzrokuju atrofiju mišića i smanjuju apetit psu; vitamin A, u velikim dozama, može oštetiti krvne sudove i izazvati bol u zglobovima). Uz to, vlasnik može pogrešno da proceni šta nedostaje u organizmu psa i da, na svoju ruku, počne da mu daje suplemente koji mu nisu potrebni. Dakle, bez konsultacije sa veterinarom ne uzimajte nikakve dodatke svom ljubimcu!
Prednost suplemenata
Kako vlasnici često greše u pogledu suplemenata za ljubimce, mnogi se uplaše i izbegavaju bilo kakve dodatke. Međutim, uz pravilnu upotrebu i savet veterinara, oni mogu da preporode psa i olakšaju mu život, bilo da je reč o štenetu ili starijem psu. Počevši od adaptiranih mleka za štence koji su rano odvojeni od majke, pa do dodataka za lakše varenje psima koji imaju probleme sa digestivnim (gastrointestinalnim) traktom, dodataka za sjajniju dlaku kod čupavih mezimaca i tableta za veći unos kalcijuma, sasvim je jasno da su dodaci tu kako bi olakšali i upotpunili život psa čineći ga zdravijim i otpornijim.
(Apetit.rs/Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Video koji popravlja raspoloženje: Beba i pas osvajaju na prvi pogled
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.