Kinkadžu, najslađi i najnepredvidiviji egzotični ljubimac: Majstor je za bekstvo i ujedanje vlasnika

B. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Kinkadžu je poznat kao spretan i inteligentan lovac koji se ne boji da napadne mnogo veće životinje, često pati od dijabetesa, a sa svojim vlasnikom ponekad ima poprilično loš odnos, jer može podmuklo da ugrize

Foto: Shutterstock/Rosa Jay

Kinkadžu, poznat pod latinskim imenom Potos flavus jedan je od najpopularnijih egzotičnih sisara koji se u nekim zemljama drži kao kućni ljubimac. Posle kompromitujuće afere kinkadžua Babi Luva sa bogatašicom Paris Hilton kojoj je bio ljubimac ali ju je ujeo i proglašen je ozloglašenim, tvorcima slavnih likova nije smetalo da ga ubace kao glavnog glumca u Netfliksov animirani film "Vivo", piše Pethelpful.

Kinkadžu je sličan primatima ili torbarima, ali je član porodice Procionidae kojoj pripada i rakun.

Svi pripadnici procionida su društveno prilagodljivi i motivisani hranom. Uglavnom su noćni lovci, veoma su energični i inteligentni i aktivne sate provode u divljini tražeći hranu koju vešto hvataju rukama. Kad su u opasnosti, oni će se lavovski boriti sa mnogo većim životinjama. Ove osobine će pokazati i u zatočeništvu, bilo u zoološkim vrtovima, bilo u domu kao kućni ljubimci.

Briga o kinkadžuu kućnom ljubimcu

Kinkadžu je životinja izuzetno visoke energije, pa mu je potreban veliki kavez u kome će boraviti dok je sasvim mlad.

Da se ne bi dosađivao i samim tim pravio probleme, kinkadžu mora da bude pušten iz kaveza kako bi slobodno lutao prostorijama doma. Kinkadžu je vešt u penjanju i dovoljno jak da razmontira kućicu od jeftinog materijala. Osim toga, ova životinjica je majstor za bekstvo pa je na njegovom kavezu potrebna jaka brava koju ne može da otvori iznutra. U kavezu se moraju postaviti užad, ljuljaške i drvene grede, kutije za odmor i spavanje.

Foto: Shutterstock/Dennis Attard

Ishrana kinkadžua kućnog ljubimca

Ishrana ljubimca kinkadžua je jednostavna: on je svaštojed, ali najviše voli da jede plodove.

Dijabetes je uobičajena bolest kinkadžua u zatočeništvu: u divljoj prirodi on se hrani voćem sa niskim sadržajem šećera koje je bogato vlaknima, a u zatočeništvu mu se daju grožđe, pomorandže, banane i jagode. Stoga njegove porcije ne smeju da budu preobilne, a dobro će napredovati uz hranu za pse, sa određenim postotkom proteina, uz dodatak svežeg i sušenog voća i povrća.

Foto: Shutterstock/Anet Tascio

Da li je kinkadžu opasan kućni ljubimac

Kinkadžu ima jake čeljusti i oštre zube koji mogu da nanesu duboke rane. U nekim prilikama pokazuje agresiju prema čoveku. Godine 2019, jednog građanina Floride napao je odbegli kinkadžu koji se ušunjao u njegovu kuću tražeći hranu. Ovaj mali sisar je sklon promenama raspoloženja i nepredvidiv je u pogledu agresije, a njegovi ujedi se gotovo uvek inficiraju zbog bakterija u pljuvački.

Odgovorno vlasništvo nad kinkadžuom, u zemljama u kojima je dozvoljeno njegovo držanje kao kućnog ljubimca, bez obzira na to da li je pripitomljen ili ne, znači veliki oprez. Iako ovaj mali slatki sisar može da bude manje opasan od velikog psa ili konja koji mogu da nanesu ozbiljne povrede čoveku, kinkadžu je hirovit i grize bez najave i pripreme.

Ako želite da nabavite kinkadžua kao kućnog ljubimca, razmislite o tome možete li da mu se posvetite čitavog njegovog dugog života koji traje 40 godina. Posedovanje kinkadžua kao kućnog ljubimca nekima možda deluje kao ostvarenje sna, ali stručnjaci savetuju da ovakvo iskustvo ipak ostane u domenu želje.

(Telegraf.rs)