Vaša mačka će biti srećna ako poštujete 5 proverenih veterinarskih saveta: Jedan se odnosi i na njen toalet

B. P.
Vreme čitanja: oko 4 min.

Mačke su kućni ljubimci koji su često pogrešno shvaćeni, a stalna istraživanja potvrđuju da ove životinje nisu asocijalne i da se blisko i iskreno povezuju s ljudima.

Što više učimo o mačkama, bolje shvatamo da su one složena bića sa jedinstvenim ličnostima i ponašanjem i sposobne su da uče. Od razumevanja jezika mačke do očuvanja njene bezbednosti i zdravlja, ovo su 5 naučno podržanih saveta za poboljšanje života vaše kućne mezimice.

1. Obratite pažnju na govor tela mačke

Mačke komuniciraju s ljudima koristeći govor tela i vokalizaciju. Međutim, dok mačke mjauču u "razgovoru" s ljudima, mjaukanje varira u zavisnosti od konteksta, pa ljudi nisu uvek supešni u njegovom tumačenju.

Na primer, sporo treptanje ukazuje na pozitivno emocionalno stanje mačke. Maca koja nije srećna (ne želi da je neko dodiruje) ukruti telo, udaljava se i slepljuje uši uz glavu, šišti ili – ako smatra da nema drugu opciju – počeće da grebe ili ujeda. Zato je uvek bolje dozvoliti mački da vam priđe pod svojim uslovima, umesto da insistirate na društvenoj interakciji. Mačka koja prilazi sa podignutim repom daje prijateljski znak, dok rep koji ljulja s jedne na drugu stranu signalizira uznemirenost.

Mačka uvek treba da ima opciju da odustane od bilo kakve interakcije i pobegne. Ako niste sigurni, samo je "pitajte": prestanite da je mazite. Ako ode, nije oduševljena kontaktom, a ako trlja glavu o vas, želi da nastavite.

Foto: Shutterstock/Linn Currie

2. Obezbedite mački zdravo i bezbedno okruženje

Zdravo okruženje mačke obezbeđuju:

* Bezbedan prostor u koji se mačka može povući ako se uplaši.

* Mačka mora imati sopstvene odvojene ključne prostore: za hranu, vodu, toalet, prostor za vežbanje i grebanje, prostor za igru i prostor za odmor ili spavanje gde opušteno i bezbedno može da obavlja svoje dnevne aktivnosti.

* Mačka mora imati uslove za igru i predatorsko ponašanje - najčešće igra sa igračkama-štapićima sa perjem koje simuliraju lov.

* Interakcije između čoveka i mačke moraju biti pozitivne, dosledne i predvidive, uz poštovanje izbora mačke o tome da li će, s kim i kako komunicirati.

* Poštovanje važnosti mačijih čula izbegavanjem nepoželjnih stimulansa (jaki mirisi i glasni zvuci) i pružanjem poželjne senzorne stimulacije (na primer, korišćenje mačije trave).

Foto: Shutterstock

3. Održavajte čistim mačiji toalet

Iako je ovaj deo svakodnevice sa mačkom neprijatan posao, zapamtite da je uredna i čista posuda sa posipom mačiji imperativ, čak i kad imate samo jednu mačku u kući.

Loša higijena mačijeg toaleta povezana je sa rizikom od urinarnih tegoba koje mogu biti opasne. Istraživanje koje je obuhvatilo više od 12.000 vlasnika mačaka u Australiji pokazalo je da su problemi sa mokrenjem kod mačke češći u domaćinstvima sa malim brojem mačijih toaleta, neredovnom higijenom i upotrebom loše podloge. Ako menjate tip posipa za mačku, činite to polako, kako bi se mačka navikla na promenu.

4. Naučite da prepoznate probleme u ponašanju mačke

Ako imate više od jedne mačke u domu, napetost između njih je verovatno uobičajena, ali se često zanemaruje, jer nije uvek u vidu fizičke borbe. Znaci napetosti među mačkama se ogledaju u dugom posmatranju, blokiranju upotrebe resursa kao što su krevet, vrata za izlaz, posuda sa hranom... kako bi se sprečilo da ih druge mačke koriste. Ovakvo ponašanje kod mačke može da izazove hronični strah, anksioznost i bolesti povezane sa stresom.

Naučite da prepoznate i upravljate tenzijama između mačaka kako biste poboljšali dobrobit svih strana. Ako poželite da u dom dovedete novu mačklu, a već imate jednu, budite svesni činjenice da mnoge mačke više vole da budu jedine u domaćinstvu i ne osećaju se lepo sa "cimerom".

Foto: Shutterstock/Eric Isselee

5. Važnost bezbednosti mačaka i drugih životinja

Oko 65 odsto vlasnika mačaka u Australiji svoje mačke uvek drži u zatvorenom prostoru, dok 24 odsto drži svoje mačke zatvorene noću. Glavni razlog držanja mačaka samo u zatvorenom prostoru je prisustvo divljih životinja u okruženju, a drugi razlog je zabrinutost zbog zdravstvenih rizika povezanih sa mačijim izlascima i lutanjem, uključujući borbe mačaka, zarazne bolesti, nezgode i opasnost od motornih vozila.

Ipak, interesantno je da vlasnici koji drže mačke u potpunosti u zatvorenom prostoru češće prijavljuju njihovo problematično ponašanje. U idealnom slučaju, mačkama ne bi trebalo dozvoliti da slobodno lutaju bez nadzora, pogotovo ako živite u okruženju gde se pojavljuju divlje životinje.

Omogućite mački izbor, poštujte njenu ličnost, obratite pažnju na njene potrebe i pokušajte da sagledate sopstveni svet sa mačije tačke. Verujte da će vaša mačka biti veoma srećna.

(Telegraf.rs)