Da li je tasmanijski đavo, najveći mesojed torbar na svetu, sposoban da napadne čoveka zbog gladi
Tasmanski đavoli su jedini pravi autohtoni sisari mesojedi u Australiji: oni su specijalizovani čistači i kopneni predatori i aktivni su uglavnom noću. Hrane se sisarima srednje veličine, a među njima su oposum i valabi, a ono što je najvažnije je da je tasmanijski đavo veoma loš lovac koji nikad ne napada ljude.
Tasmanijski đavo je najveći živi mesojed torbar na svetu koji jede skoro, pa se u njegovom jelovniku često nađu i mnoge otrovne životinje. Velike populacije tasmanijskih đavola žive u regionima gde ima hrane u izobilju, ali retko napadaju životinje veće od njih i najradije jedu strvine, piše Animalstime. Nisu nimalo spretni u hvatanju aktivnog plena, čak retko napadaju male gmizavce ili sisare. Veći deo njihove ishrane sastoji se od valabija, guštera, ptica, sitne stoke (jagnjad), vombata, beskičmenjaka i pacova kengura, a jede i vodene pacove i mrtvu ribu.
Poput hijene, tasmanijski đavo će pojesti skoro sve delove trupla neke životinje: svojim moćnim čeljustima on drobi kosti i žvaće meso. Osim mesa, đavoli svoju ishranu dopunjuju voćem, povrćem, ribom i punoglavcima. U nekim istorijskim zapisima zabeleženo je da su tasmanijski đavoli jeli mladunce sada izumrlog tasmanskog tigra.
Tasmanijski đavo sporo trči i prestižu ga brze životinje poput zečeva ili valabija. Međutim, životinje koje zbog bolesti postanu spore, sasvim sigurno će postati žrtve tasmanijskog đavola. Ovi australijski torbari imaju oštro čulo mirisa i mogu otkriti plen udaljen 10 do 15 metara.
Prema gruboj proceni, đavoli pojedu plen u količini 10 do 15 posto svoje telesne težine, i to svakog dana, ali se ta brojka poveća na čak 40 posto ako hrane ima u izobilju. Ako je plen mali, đavo neće ostaviti nikakve tragove, jer će sažvakati i kosti. Mužjaci đavoli se hrane plenom srednje veličine, dok ženke češće jedu male životinje.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Istrebili su ih iz Australije pre 3000 godina, ali našli su put da se vrate
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.