Bolesni morski lavovi u Kaliforniji ujedaju ljude: Grizu kao demoni i "gledaju u zvezde", krivac ova BILJČICA
Već 20 godina, Amerikanac Rj LaMendola uživa u veslanju i surfovanju na dasci, ali je prošlog meseca okean koji zapljuskuje obale južne Kaliformije postao neprijateljski nastrojen prema ovom zaljubljeniku u more i morske avanture, nakon što je jedan morski lav nasrnuo na njega, ugrizao ga i odvukao sa daske, preneo je BBC.
LaMendola napominje da je životinja delovala "opsednuto", što je objavio na Fejsbuku, napisavši da je morski lav pokazao demonsko ponašanje. Surfer je kasnije saznao da životinja ima trovanje domoičnom kiselinom, i da je za njeno poremećeno neurološko stanje krivo štetno cvetanje algi. To je samo jedna od ko zna koliko bolesnih životinja koje su nedavno primećene širom kalifornijskih plaža. Mnoge od njih pokazuju napade ili je izražena letargija, a toksini iz algi uzrokuju smrt.
Cvetanje algi javlja se već četiri godine zaredom širom Kalifornije, preteći da postane problem. Ono je počelo ranije nego inače ove godine i proširilo se na druge delove obale južne Kalifornije.
Južno od mesta gde je napadnut LaMendola, 15-godišnja Fibi Beltran polagala je ispit u Long Biču kako bi postala spasilac: morski lav više puta ju je ujeo. Ova dva uzastopna napada izazvala su zabrinutost među onima koji često posećuju Kaliforniju i njene kultne plaže. Iako su napadi retki, stručnjaci kažu da se broj morskih lavova obolelih od cvetanja toksičnih algi povećava.
Džon Vorner, izvršni direktor Centra za negu morskih sisara u Los Anđelesu i stručnjak koji se bavi lečenjem morskih životinja, obolelih od cvetanja algi, izjavio je da morski lavovi nisu agresivni niti napadaju ljude, ali toksini utiču na njihovo ponašanje. Kako je izjavio, ove životinje reaguju na to što su bolesne, jer su dezorijentisane i većina ima napade, pa njihova čula nisu sasvim funkcionalna kao što bi inače bila i ponašaju se instinktivno zbog straha koji osećaju.
Domoična kiselina se nakuplja u manjim ribama kao što su sardine i inćuni, koje jedu morski predatori kao što su delfini, foke i morski lavovi, i izvor su njihove zaraze. Izloženost kiselini uzrokuje ozbiljne neurološke probleme kod morskih lavova, uključujući napade, dezorijentaciju i naginjanje glave poznato kao "gledanje u zvezde". Neke životinje padaju u letargično i komatozno stanje, dok druge mogu postati agresivne.
Centar za negu morskih sisara trenutno je preplavljen prilivom ozbiljno obolelih životinja. Prema Vorneru, neprofitna organizacija je primila najmanje 195 morskih lavova od 20. februara do kraja marta. U istom vremenskom periodu prošle godine, u Centru se lečilo samo 50 životinja.

Ako se odmah leče, morski lavovi imaju 50 do 65 odsto šanse za oporavak, ali Vorner kaže da Centru ponestaje prostora i novca za lečenje. Tretman uključuje lekove protiv napada i sedaciju, nakon čega slede hranjenje sondom dva puta dnevno i hidratacija. Povrh svega, tempo oporavka životinja ove godine je sporiji, tvrdi Vorner. Dok su bolesni morski lavovi 2023. dobijali apetit i počinjali da jedu u roku od nedelju dana, ove godine obolele jedinke su letargične i po pet nedelja.
Oporavak dolazi u fazama, od komatoznog stanja do dezorijentacije i agresivnog ponovnog buđenja: tada su morski lavovi najopasniji, zbog dugotrajnih neuroloških efekata. Ako se njihovo ponašanje ne normalizuje, ono signalizira trajno oštećenje mozga i neophodna je njihova humana eutanazija.
Posetioci plaža zasad se pozivaju da se drže podalje od životinja na obali, bez obzira na to što one mirno leže ili su nemoćne zbog bolesti.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Brodić otela dva debela morska lava: Kapetan je nestao ili u neznanju spava?!
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.