Ovo nemoćno biće često završi u želucu svoje majke: Najsuroviji i najnasilniji roditelji među životinjama

B. P.
B. P.    ≫   
Čitanje: oko 4 min.

Roditeljstvo u životinjskom svetu često poprima forme od kojih pripadnici ljudskog roda najčešće okreću glavu, ali je takvo ponašanje u svetu faune poželjno, jer bi u suprotnom majke i očevi doveli u pitanje živote svojih potomaka i sopstveni opstanak. Neke životinje nisu požrtvovane ni nežne kako bismo očekivali, pa često viđamo ptiće koji se survavaju oštrim kamenim liticama ili mučne prizore kanibalizma među braćom i sestrama, piše Discoverwildlife.

Ovo su životinje koje roditeljstvo vode na ekstremne i surove načine, a među vrstama koje ne prezaju od surovog ponašanja prema mladuncima najbrojnije su ptice.

Roditeljstvo u životinjskom carstvu je pitanje opstanka, pa metode roditeljstva deluju bizarno i surovo.

Koje životinje su poznate kao najgori roditelji?

Obična njorka Foto: Pixabay

Obična tankokljuna njorka

Kad pile ove ptice prvi put napusti gnezdo, strašno je i gledati njegovu muku dok maše slabašnim krilima i pokušava da poleti. Međutim, roditelji njorke surovi su od početka roditeljstva. Oni uopšte ne prave gnezdo, već jaja polažu na golim stenama morskih litica. Mladunci njorke skaču sa ivica stena pre nego što im krila budu dovoljno razvijena za let. Njih nadgleda otac, a ova bezumna roditeljska strategija ipak ima razlog: na otvorenom moru ima mnogo više hrane nego kod kuće, na goloj litici.

Grendlandska foka Foto: Pixabay

Grenlandska foka

Period gestacije ženke morske foke traje oko 11,5 meseci: veoma brz porođaj, ponekad kraći od 15 sekundi, odvija se na ledu i mladunče, sa minimalnom količinom sala na telu iznenada biva izloženo niskim temperaturama.

Tokom narednih 12 dana dojenja, beba brzo dobija na težini, ali ga onda majka naglo napušta. Mladunče ostaje samo na ledu, nesposobno da lovi za sebe, ne zna ni da pliva, pa je veoma ranjivo i često postaje plen belog medveda ili orke, posebno kada led počne da se topi.

Kukavica Foto: Pixabay/lolame

Obična kukavica

Ni ženka ni mužjak obične kukavice se ne trude da čuvaju svoja jaja ili piliće. Ženka polaže jaja u gnezda drugih ptica, a pre toga izvadi tuđe jaje da roditelji ne primete promenu. Ovo je rizična strategija, jer potencijalni domaćin može prepoznati uljeza u gnezdu: u tom slučaju on napravi rupu u ljusci neželjenog jajeta i izbaci ga iz gnezda. Ako to ne uradi, izleći će se kukavica i izbaciti ostala jaja, a zatim će tražiti hranu od svojih roditelja, iako su mnogo manji od nje.

Smeđeglava kravlja ptica Foto: Pixabay

Smeđeglava kravlja ptica

Kravlje ptice smeđih glava poznate su po parazitskom ponašanju: ova ptica ubacuje svoja jaja u gotovo svako gnezdo koje pronađe, ali se često dešava da njeno ptiče ugine, jer domaćini primete uljeza, ili jaje završi u gnezdu vrste koja se hrani drugačije, pa pile ugine.

Velika panda Foto: Pixabay/cegoh

Džinovska panda

Mužjak džinovske pande ne igra nikakvu ulogu u podizanju svog potomstva, dok je ženka veoma dobar roditelj, sve dok ima samo jedno mladunče. Ako je rodila blizance, što se dešava u oko 50 posto slučajeva, ona će se fokusirati na jače mladunče, dok će slabije ignorisati i ono će uginuti. U zatočeništvu, čuvari obavezno menjaju mladunčad pande kako bi osigurali da oboje dobiju majčinu pažnju.

Kanibalizam kod hrčaka Foto: Shuterstock

Hrčak

Hrčak ženka pod stresom može biti dželat svoje dece, jer će ih ubiti i pojesti. Iako je to dobro poznato ponašanje kod hrčaka u zatočeništvu, ono se može desiti i u divljini i smatra se posledicom loše ishrane.

Morska ptica sa Galapagosa Foto: Pixabay

Morska ptica sa Galapagosa

Ako ženka morske ptice snese dva jajeta, starije pile će izbaciti mlađe iz gnezda i biti direktni krivac za njegovu smrt. Druge vrste morskih ptica pokazuju još suroviju praksu: majke udaraju mlađu decu i čak ih kljucaju u glavu!

Pupavac Foto: Pixabay

Pupavac

Pupavci imaju strategiju da polažu dodatna jaja iako ima hrane u izobilju, ali iz surovog razloga: ako ponestane hrane, ovi resursi će služiti za ishranu braće i sestara koji su prvorođeni.

Tigar ajkula Foto: Pixabay

Tigrasta ajkula

Ženke peščane tigraste ajkule su ili briljantne ili užasne majke i ponašaju se slično pupavcima tako što prave embrione koje skladište u telu. Posle parenja, ženka proizvodi do 50 embriona u svakom od svoja dva roga materice. Prvi koji dostigne 10 cm dužine počinje da jede sve ostale manje embrione dok ne ostane jedini. Ovaj oblik intrauterinog kanibalizma koji se zove adelfofagija. Međutim, stvar se tu ne završava, jer buduća ajkula nastavlja da se hrani neoplođenim jajima.

Sova Foto: Pixabay/luboshouska

Sova ušara

Prelepa sova ušara lovi uglavnom male sisare, ali će povremeno pojesti i svoju porodicu! Pilići se izlegu redosledom po kome su jaja položena, a ako nema hrane, stariji i veći pilići će se hraniti mlađom, manjom i slabijom braćom i sestrama.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Muzej kakav do sada niste videli: Dobrodošli na izložbu živih sova

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari