Da li je čaša mleka vredna ovog snimka: Noge u lancima, bolesne, istrošene, krave žive u patnji i bolu

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Mlečna industrija na Zapadu pokazuje zastrašujući stepen surovosti prema kravama i njihovom podmlatku. Krave koje se uzgajaju radi mleka najčešće nikad u životu ne vide travu ni sunce i eksploatišu se do krajnjih granica, a njihov životni vek znatno je kraći u odnosu na krave koje život provode u humanijim uslovima.

Krave proizvode mleko iz istog razloga kao i ljudi: da bi othranile svoje mladunce. Da bi ih naterali da nastave da proizvode mleko, operateri fabričkih farmi ih "podstiču" veštačkom oplodnjom svake godine. Telad bivaju otrgnuta od svojih majki u roku od jednog dana od rođenja što izaziva ekstremne stresove kod krava i teladi. Danima se čuje majka krava kako mučno doziva svoje mlade. Mužjaci su predodređena da završe u skučenim kavezima ili neplodnim tovilištima, a ženke su osuđene na istu tužnu sudbinu kao i njihove majke, prenosi organizacija PETA.

Nakon što im se oduzmu telad, krave majke se priključuju, dva ili više puta dnevno, na mašine za mužu. Njihovi reproduktivni sistemi se eksploatišu genetskom selekcijom, uprkos negativnim efektima na njihovo zdravlje. Veštačko osemenjavanje, režimi muže, a ponekad i lekovi se koriste da bi ih naterali da proizvode još više mleka, pa prosečna krava danas proizvodi bezmalo pet puta više mleka nego krave muzare iz 1950. godine.

Kravama se povremeno dozira rekombinantni goveđi hormon rasta (rBGH), ali on doprinosi intenziviranju mastitisa, bolne upale vimena. U SAD, rBGH se i dalje koristi, ali je zabranjen u Kanadi i Evropskoj uniji zbog lošeg uticaja na zdravlje ljudi i dobrobit životinja. Prema američkom Ministarstvu poljoprivrede, 16,5 odsto krava muzara boluje od upale mlečnih žlezda: mastitis je jedan od vodećih uzroka smrti odraslih krava u industriji mleka.

Prirodni životni vek krave je oko 20 godina, ali krave koje koristi mlečna industrija obično se eliminišu nakon oko pet godina, jer se njihova tela istroše zbog konstantne trudnoće ili dojenja. Studija mlečne industrije pokazala je da do trenutka kada skončaju, skoro 50 odsto krava postaje hromo zbog stajanja na betonu, pate od infekcija usled velike količine prljavštine u zatvorenim štalama iz kojih ne izlaze na svetlost dana i suočavaju se sa teškim upalama vimena. Tela krava potom se pretvaraju u supu, hranu za pse i mačke ili se njihovo meso melje, jer su previše "potrošene" da bi se koristile za nešto drugo.


U industriji mleka, krave su prinuđene da izdrže nemilosrdne cikluse impregnacije, rađanja i muže.

Organizacija PETA stoga iznova postavlja pitanje: da li se na bilo koji način može opravdati patnja zbog proizvoda koji ima dostupne alternative na bazi biljaka? Badem, ovas, soja, kokos ili druge biljne mlečne opcije mleka sasvim sigurno mogu okončati ovaj beskrajni ciklus okrutnosti prema kravama.

Da patnja ovih životinja bude još veća, mužjaci teladi koji se smatraju "nusproizvodima" mlečne industrije, oduzimaju se majkama u uzrastu od samo jednog dana po teljenju. Mnogi se otpremaju u neplodna, prljava tovilišta da sačekaju nož, a drugi žive u skučenim torovima ili sićušnim kavezima, gde im je onemogućeno kretanje kako bi im meso ostalo mekano. Da bi to isto meso postalo belo, telad se hrani namirnicama sa vrlo malo gvožđa sa beznačajnom hranljivom vrednošću.  Ovaj gnusni tretman čini da se gotovo svako muško tele razboli od anemije, dijareje i upale pluća.

Uplašena, bolesna i sama, ova telad skončava posle samo nekoliko meseci života da bi se njihovo meso prodalo kao teletina. Sve odrasle i mlade krave, bilo da su uzgajane radi mesa ili mleka, na kraju se otpremaju u klanicu.

Dobra vest u zastrašujućem mesno-mlečnom industrijskom svetu je izuzetna lakoća uklanjanja mesa i mlečnih proizvoda iz ishrane. Na tržištu danas postoji mnogo veganskih mlečnih proizvoda, kao što su sojino, pirinčano, ovseno i bademovo mleko i sladoled na bazi soje i kokosa.

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Kravama stavlja VR na oči: Pred očima joj pašnjaci, a evo zbog čega

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari