Da li su mačke i psi inteligentniji od ljudskih beba

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

U poređenju sa drugim životinjama, ljudske bebe moraju mnogo toga da nauče kad stignu na svet. Neke životinje hodaju u roku od nekoliko sati od rođenja ili izleganja, ali su ljudskim bebama potrebni meseci ili par godina da savladaju najprostije radnje. Ako ste bili u prilici da istovremeno imate bebu i kućnog ljubimca, možda ste se u nekim trenucima zapitali ko je od njih dvoje pametniji, piše Livescience.

Kakvi su naučni rezultati poređenja inteligencije ljudske dece u odnosu na inteligenciju štenaca ili mačića? U svakom slučaju, ovo je složeno pitanje, na koje nauka pokušava da odgovori iz različitih perspektiva.

Koliko su psi pametni u poređenju sa bebama

Stenli Koren, profesor emeritus psihologije na Univerzitetu Britanske Kolumbije, istraživao je inteligenciju pasa prilagođavajući psihološku meru zvanu mentalno doba da bi testirao kognitivne sposobnosti pasa.

Iako nije moguće napraviti tačno poređenje između pseće i ljudske inteligencije, Koren je rekao da psi imaju neke kognitivne veštine, kao što su prepoznavanje reči ili brojanje koje otprilike odgovaraju onima kod male dece. Pas može da razume oko 165 reči i signala, a u izuzetnim slučajevima neki psi mogu naučiti znatno više. Većina pasa takođe može da "broji" do tri, rekao je Koren. Pokažite svom psu tri poslastice, sakrijte ih u rukama, a zatim dajte psu samo dve. Većina pasa će znati da jedna poslastica nedostaje i guraće vlasnikovu ruku. U laboratorijskim uslovima istraživanja, studije pokazuju da mozak pasa svetli slično kao i ljudski kada vide da se broj tačaka na ekranu menja, što sugeriše da prepoznaju kada se količina stimulansa povećava ili smanjuje.

Bebe i ljubimci Foto: Pexels/Yan Krukau

Analizirajući kognitivne funkcije, može se proceniti "mentalno doba" psa na ljudskoj skali. Otkriveno je da prosečan pas ima mentalnu starost koja je ekvivalentna detetu od 2 i po godine, barem kada su u pitanju određene kognitivne veštine kao što su rečnik, brojanje i emocionalne sposobnosti svesti, dok neki psi pokazuju inteligenciju deteta od čak 3 godine.

Imajući u vidu mentalno doba psa, vlasnik može da sazna koje su sposobnosti ljubimca. Kao što deca od 2 godine nisu sposobna da iskuse i shvate krivicu, isto je i kod pasa. Stidljivo ponašanje koje pokazuju psi nakon lošeg ponašanja je zapravo samo strah od kazne.

Inteligencija pasa u velikoj meri zavisi od rase, iskustva i obuke. Border koli i pudla se smatraju inteligentnijim od recimo čivave i buldoga. Testovi koji se primenjuju za proveru mentalnog dona psa ne uzimaju u obzir jedinstvene, instinktivne veštine različitih rasa, kao što su čuvanje stada ili praćenje mirisa, koje su njihovi sopstveni oblici inteligencije, ali ih je teško uporediti sa ljudskom spoznajom.

Bebe i ljubimci Foto: Pexels/Anna Bondarenko

Koliko su mačke pametne u odnosu na bebe

Istraživanja o inteligenciji domaćih mačaka su manje obimna, ali neke studije su ispitale njihove kognitivne sposobnosti. Značajno istraživanje o inteligenciji mačaka, koje je sproveo Edvard Torndajk 1898. godine, ispitalo je sposobnost mačaka da se oslobode kutije otvaranjem vrata. Iako su mačke u početku mogle da otvore vrata samo putem pokušaja i grešaka, vreme koje im je bilo potrebno da pobegnu iz kutija se generalno smanjivalo kako je Torndajk ponavljao pokušaje, pokazujući da su mačke bile u stanju da uče. Naknadne studije koje su koristile poslastice u kutijama za slagalice otkrile su da mačke mogu naučiti nova rešenja kada se kutija slagalice promeni, što je pokazalo sposobnost mačaka da se prilagode novim okruženjima za učenje. Kad su u pitanju deca, ona počinju da "beže" iz krevetića već sa 16 meseci.

U drugim istraživanjima je procenjivano pamćenje mačaka, što je još jedna važna dimenzija kognicije. Studije su otkrile da mačke strateški traže hranu na osnovu samo jednog sećanja i da shvataju koncept trajnosti objekta - razumeju da nešto i dalje postoji čak iako više nije vidljivo. Ljudske bebe obično uče postojanosti objekta između četiri i 10 meseci starosti. A nedavna studija je otkrila da mačke možda čak bolje povezuju reči sa slikama nego mala deca.

Iako je moguće kvantifikovati aspekte mačije inteligencije pomoću testova, naučnici smatraju da nema smisla posmatrati mačiju inteligenciju kroz sočivo ljudskog razvoja. Nije relevantno porediti sposobnosti životinja sa sposobnostima ljudske dece, jer druge vrste nisu "ljudi sa kašnjenjem u razvoju", već su evoluirale da rešavaju različite probleme u različitim ekološkim kontekstima i žive u različitim sredinama. Ovi različiti evolutivni pritisci učinili su da mačke budu izvrsne u veštinama kao što su lov i razlikovanje mirisa i u tome će uvek biti efikasnije u odnosu na većinu ljudi.

Tokom istorije, ljudski opstanak je zavisio od alata i razvoja jezika. Životinje nisu imale iste evolucione pritiske kao ljudi, pa se mačke oslanjaju na čulo mirisa i fizičku koordinaciju u lovu, a ne na svoju sposobnost da komuniciraju ili prave alate.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Najslađa zaprega na svetu: Malog dečaka u kolicima vuče guska!

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari