Prisustvo terapeutskih pasa u bolnicama ima gotovo magične pozitivne efekte na pacijente
Četvoronožni volonteri dobili su velike pohvale od bolničkog osoblja zbog njihovog izuzetno pozitivnog delovanja na pacijente. Čak 11 terapijskih pasa posećuje odeljenja u Hull Royal Infirmary i Castle Hill bolnici u istočnom Jorkširu, u Velikoj Britaniji, javlja BBC.
Jedan 20-godišnji pacijent, koji je ostao bez svesti i nije mogao da se kreće posle saobraćajne nesreće, pružio je ruku da pomiluje Barnija, osmogodišnjeg kokerpua (mešanac koker španijela i pudle) koji je došao do njegovog kreveta. Rejčel Hardcasl-Pirs, šefica dobrovoljnih službi za bolnice, rekla je da je uticaj pasa na pacijente i osoblje "fenomenalan".
Kokerpu Barni i šnauceri Loti i Mis Bugi
Jedanaest pasa dobrovoljaca u protekle dve godine obilazilo je bolnice i pacijente više od 800 sati. Pse je regrutovala dobrotvorna organizacija Pets as Therapy (PAT) i oni rade u smenama od po dva sata. Kokerpu Barni je radio najviše sati, a njegov vlasnik Denis Lokvud prvi je predložio odvođenje PAT pasa u jedinice intenzivne nege. Lokvud iz Beverlija u istočnom Jorkširu izjavio je da je viđao veoma tužne situacije, ali uz Barnija svaki "stres nestaje". Barnijev vlasnik kaže da je video izuzetan pomak kod dva pacijenta kojima su date male šanse za oporavak.
"Nisam religiozan, ali je zaista neobično videti ovako nešto i kada vidite osoblje bolnice koje plače, to vas zaista dirne", dodao je Lokvud.
Rejčel Pirs tvrdi da PAT psi imaju u sebi neku magiju koja pozitivno deluje na pacijente. Kada dođu u smenu, oko njih se odmah stvori gužva. Terapeutske životinje pomažu kliničkim lekarima da postignu dobre rezultate: jednom prilikom, mladi pacijent je odbio da učestvuje u fizioterapiji, ali je pristao da izvede psa u šetnju. "Nije bio raspoložen da radi bilo kakvu fizioterapiju tog dana, ali zahvaljujući psum momak se podigao i hodao što će pomoći njegovom oporavku i brzom povratku kući", nada se Pirs.
Među psima koji su posećivali pacijente na radioterapiji bila su dva patuljasta šnaucera Loti i Mis Bugi. Oni su prešli samo nekoliko metara pre nego što ih je zaustavila gomila pacijenata i posetilaca. Među njima je bila i Sara Hačinson-Vin, koja je bila uz majku tokom radioterapije, ali i sama prima hemoterapiju zbog metastaze kancera dojke. Sara kaže da im psi uvek izmame osmehe i smiruju ih, uz samo malo maženja. Loti i Mis Bugi su u vlasništvu Gile Šilaker iz Brantingema koja je počela da se bavi volontiranjem nakon lečenja svoje sestre. Gospođa Šilaker kaže da su pacijenti i osoblje obožavali pse, a jedan lekar je redovno donosio poslastice.
Veteran Hugo i regrut zlatni retriver Džejk
Jedanaestogodišnji Hugo je veteran volontiranja i najdugovečniji član PAT tima. Ovaj border koli je proveo više od dve i po godine obilazeći osoblje i pacijente, nakon šest godina od početka volontiranja u domovima za negu. Njegova vlasnica Ivon Baten iz Hala rekla je da se osoblje staračkog doma začudilo kada je čulo da je jedan štićenik razgovarao sa Hugom, jer su mislili da je izgubio sposobnost govora posle pretrpljenog moždanog udara.
Tokom posete kompleksnoj jedinici za rehabilitaciju u Kasl Hilu, Hugo je sretao pacijente sa teškim povredama mozga. Među njima je bila i Stefani Lavarak, koja se oduševila posetom, jer nedeljama nije videla sopstvenog psa. Stefani tvrdi da su psi "bolje društvo od ljudi", pa ju je Hugo nagradio lizanjem lica.
Najnoviji regrut tima je Džejk, četvorogodišnji zlatni retriver koji je upravo završio procenu za PAT rad. Džejk potiče iz impresivne loze: njegov otac je osvojio nagradu za najbolju rasu na Kraftsu. Njegova vlasnica Doroti Litlvud, iz Vokingtona u istočnom Jorkširu je penzionisani bolnički radnik i veoma je uzbuđena što se vraća ovom poslu kao volonter.
Ona kaže kako su njeni prijatelji i rođaci prošli kroz teška vremena kad je u pitanju zdravlje i da su im posete terapeutskog psa mnogo pomogle.
Ove godine je u bolnicama u Engleskoj radilo oko 4.500 PAT pasa. Bolnice Hal Rojal i Kasl Hil traže još četvoronožnih regruta i nadaju se da će do sledećeg Božića imati bar 25 pasa na odeljenjima.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Zahvalan je na svakom novom danu: Pas nema jednu nogu ali ima veru u ljubav
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.