Revolucija na pomolu: Naučnici u ljudske ćelije ubacili proteine iz tardigrada koje usporavaju metabolizam
Da li je na pomolu naučna revolucija koja bi za potrebe ljudskog roda od najizdržljivijih bića na našoj planeti "poznajmila" malo proteina zaduženih za "vaskrsavanje"? Istraživanja su odavno počela, a naučnici imaju pone ruke - tardigrada!
Zamrznite ih, zagrejte, odbacite, smoždite... sa neverovatnim veštinama preživljavanja, za razliku od bilo kog drugog organizma na planeti, ova izdržljiva stvorenja poznata kao tardigrade će se uvek vraćati u život. Iako je jasno da je njihova sposobnost da izdrže stres delimično posledica njihove sposobnosti da svoju unutrašnjost pretvore u želatin, mehanizmi koji stoje iza ovog čina metaboličkog očuvanja još nisu jasni.
Nova studija koju su vodili istraživači sa Univerziteta u Vajomingu otkrila je da ubacivanje najvažnijih proteina iz tardigrada u ljudske ćelije usporava metabolizam, pružajući uvid u to kako ovi praktično neuništivi beskičmenjaci mogu da prežive u najekstremnijim uslovima.
Studijski tim se fokusirao na određeni protein nazvan CAHS D koji, kako je već poznato, štiti od ekstremnog isušivanja. Različitim metodama istraživači su pokazali kako se CAHS D transformiše u stanje nalik gelu kada je tardigrada pod stresom, čuvajući molekule i štiteći ih od sušenja, piše Sciencealert.
"Ova studija pruža uvid u to kako tardigrade, i potencijalno drugi organizmi tolerantni na isušivanje, preživljavaju zahvaljujući biomolekularnoj kondenzaciji", pišu istraživači. "Osim tolerancije na stres, naša otkrića pružaju mogućnost za praćenje tehnologija koje su u mogućnosti da uspore starenje. Tardigrade su već pokazale da mogu da prežive ekstremno tople i hladne temperature i visoke nivoe radijacije koje bi bile fatalne za ljudska bića, kao i duge periode bez vode. Ovi organizmi mogu da prežive i u svemiru".
Prethodna istraživanja otkrila su impresivan broj trikova koje tardigrade koriste da ostanu žive, a gradile su ih stotinama miliona godina. One su naučile da usporavaju životne procese uz pomoć proteina CAHS D, što bi moglo biti korisno i u ljudskim ćelijama.
"Kada ubacimo ove proteine u ljudske ćelije, dešava se neverovatna promena: one postaju želatinozne i usporavaju metabolizam, baš kao i kod tardigrada", kaže molekularni biolog Silvija Sančez-Martinez sa Univerziteta Vajoming.
"Kada ljudske ćelije koje imaju ove proteine stavite u biostazu (krioprezervacija), one postaju otpornije na stres, prenoseći neke od sposobnosti tardigrada ljudskim ćelijama."
Posle ovog eksperimenta možda ćemo shvatiti kako da prenesemo deo neverovatne otpornosti tardigrada na ljudske ćelije i tkiva, potencijalno usporavajući biološko starenje i pomažući u tretmanima u kojima je bezbedno očuvanje ćelija na niskim temperaturama od vitalnog značaja, kao što je čuvanje organa za transplantaciju. Biće potrebno još mnogo istraživanja da bi se iskoristio ovaj "prenos sposobnosti": istraživanja su u toku i bave se pitanjem da li tardigradni proteini mogu stabilizovati važne krvne proizvode koji se koriste za lečenje genetskih bolesti. Rani znaci istraživanja u nekoliko oblasti su pozitivni, uključujući način na koji se proteini "pametno" aktiviraju kada je stres iz okoline prisutan, i deaktiviraju kada stres nestane.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Ona hoda kao manekena: Kuca koja je spremna za modnu pistu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.