Lepi se za dlaku i kožu, ulazi u nos i uši, ostaje na šapama: PROBLEM ljubimaca od koga strepe i vlasnici

T. B.
T. B.    
Čitanje: oko 5 min.

Sa prvim toplim danima, priroda se budi, trava zeleni, drveće cveta, a vazduh postaje pun mirisa koji nas pozivaju napolje. Za vlasnike pasa i mačaka, ovo je doba radosti — dužih šetnji, igre u prirodi, i više vremena provedenog sa ljubimcem. Ali proleće, koliko god bilo prijatno, sa sobom nosi i niz zdravstvenih izazova za životinje. Neki su očigledni, drugi nevidljivi dok ne postanu ozbiljni. Zato je važno da ih vlasnici na vreme prepoznaju, razumeju i spreče.

Alergije: kad priroda postane neprijatelj

Jedan od najupečatljivijih izazova u proleće jesu alergije na polen, trave i spore buđi koje su u ovom periodu u porastu. Iako mnogi misle da su alergije karakteristične za ljude, psi i mačke takođe mogu patiti od sezonskih alergijskih reakcija.

Uzročnici su brojni — najčešće je to polen iz vazduha, koji se lepi za dlaku i kožu, ulazi kroz nos i oči, ali i ostaje na šapama. Alergijske reakcije se kod pasa i mačaka ispoljavaju drugačije nego kod ljudi. Umesto kijanja i suzenja očiju, najčešći znaci su intenzivno češanje, crvenilo kože, lizanje šapa, opadanje dlake, kao i sekret iz očiju ili ušiju. Kod mačaka su simptomi često prikriveni, jer one imaju izražen nagon da se same “negom” izbore sa problemom — češće se ližu, povlače u tišinu ili pokazuju nervozu.

Dr vet. medicine Andrija Branković ističe da se alergije u proleće neretko pogrešno tumače kao gljivična infekcija ili parazitski problem, što odlaže pravo lečenje. On napominje da je pravovremeno prepoznavanje simptoma i postavljanje tačne dijagnoze ključno, jer se nelečene alergije često zakomplikuju sekundarnim infekcijama kože, što dodatno otežava dijagnostiku i komplikuje tretman.

Ovaj vid alergija, atopija, javlja se primarno kod starijih životinja koje su imale dovoljno vremena da se senzibilišu na alergene iz prirode. Mlade životinje su ređe osetljive, osim ako ne postoji rasna predispozicija ili urođena anomalija.

Preventiva uključuje: izbegavanje boravka na mestima s visokom koncentracijom polena (npr. livade u punom cvatu), pranje šapa i stomaka nakon šetnje, redovno čišćenje kućnog prostora, kao i korišćenje HEPA filtera za vazduh u domu. Kod pasa koji su skloni alergijama, ponekad se preventivno uvode antihistaminici, ali samo uz savet veterinara.

Ektoparaziti: krpelji, buve i sezonska najezda

Proleće označava početak sezone pojačane aktivnosti krpelja i buva. Krpelji se nalaze u visokoj travi, grmlju, parkovima, neretko i u našim dvorištima, a njihova aktivnost dostiže vrhunac tokom aprila i maja.

Oni ne samo da iritiraju kožu svojim ubodom, već mogu preneti opasne bolesti. Kod pasa su to babezioza, erlihioza, anaplazmoza i lajmska bolest, dok mačke mogu razviti teže reakcije na ugrize, uključujući hemolitičke anemije i bakterijske infekcije kože. Buve, iako sitnije, izazivaju alergijski dermatitis i prenose larve pantljičara.

Dr Branković upozorava da vlasnici često zaborave da krpelj ne mora dugo biti prisutan da bi preneo bolest — ponekad je dovoljno i nekoliko sati. On savetuje da zbog promene klimatskih uslova u našoj zemlji, ljubimci budu zaštićeni tokom cele godine, a najkasnije od februara, jer se uobičajeno prvi slučajevi babezioze javljaju već u februaru.

Zaštita se zasniva na redovnoj upotrebi preparata: spot-on ampula, tableta, zaštitnih ogrlica ili kombinovanih proizvoda. Važno je napomenuti da nijedna zaštita nije stoprocentna, te da ljubimce treba redovno pregledati posle šetnje, naročito po vratu, ušima, pazuhu i preponama.

Problemi sa kožom i dlakom: sezonsko linjanje i dermatitis

Proleće je i vreme intenzivnog linjanja kod većine rasa. Ovo je prirodan proces, ali može biti iscrpljujuć ako se ljubimac ne četka redovno. U suprotnom, višak dlake stvara zagušenje kože, što pogoduje razvoju vlažnih dermatitisa, poznatih i kao "hot spotovi".

Dr Branković napominje da se vlažni dermatitis često javlja upravo na mestima gde se krzno ne suši dobro — iza ušiju, ispod brade, oko repa. Vlažna, zatvorena sredina podstiče rast bakterija i gljivica. Vlasnicima savetuje da u sezoni linjanja redovno četkaju ljubimce i da, ukoliko primete neprijatan miris ili vlažna, crvena područja na koži, potraže stručnu pomoć.

Sezonske infekcije očiju i ušiju

Povećani kontakt sa alergenima, ali i veća aktivnost na otvorenom dovode do učestalijih infekcija oka i uha. Kod pasa koji imaju spuštene uši (kao što su koker španijeli ili labradori), toplija i vlažna sredina unutar ušne školjke postaje idealno mesto za razvoj bakterija i gljivica. Simptomi uključuju češanje uha, tresenje glavom, sekret iz ušiju neprijatnog mirisa, ali i promene u ponašanju. Kod mačaka se češće javljaju konjuktivitisi izazvani iritacijom ili virusima koji se aktiviraju zbog stresa i promene godišnjeg doba.

Preventiva podrazumeva redovno čišćenje ušiju blagim veterinarskim losionima i brisanje suza oko očiju vatom i fiziološkim rastvorom. Dr Branković preporučuje da se nikada ne koriste štapići za uši kod kućnih ljubimaca, jer mogu izazvati povrede ili gurnuti sekret dublje u kanal.

Promena ponašanja: više aktivnosti, više i rizika

Sa toplim danima, mnogi psi postaju uzbuđeniji, radoznaliji i energičniji, dok mačke češće beže napolje. Veći nivo aktivnosti može dovesti do povećanog rizika od povreda, uganuća, pa čak i ujeda, naročito u kontaktu s drugim životinjama.

Dr Branković napominje da je proleće period kada veterinari beleže i veći broj slučajeva trovanja — jer ljubimci tokom šetnje mogu doći u kontakt sa pesticidima, djubrivima, pa čak i otrovnim biljkama. On savetuje da vlasnici izbegavaju šetnje na sveže prskanim površinama i da uvek ponesu vodu za ljubimca, kako bi se smanjila potreba da pije iz lokvi ili stajaće vode.

Proleće je bez sumnje jedno od najlepših doba godine, ali za vlasnike pasa i mačaka — i jedno od najizazovnijih. Od alergija, parazita i kožnih problema, preko linjanja i infekcija, pa sve do trovanja i povreda — sezona nosi mnogo skrivenih opasnosti.

Dr vet. medicine Andrija Branković zaključuje da je najvažnije ne čekati prve simptome, već delovati preventivno. Pravilna higijena, redovni pregledi, zaštita od parazita, pažljivo planirane šetnje i poznavanje navika svog ljubimca ključ su bezbrižnog proleća. Jer, ljubimci ne umeju da kažu šta ih muči — ali svaki vlasnik može naučiti da ih razume.

(Telegaf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Hit snimak malog italijanskog hrta koji je prvi put u životu probao jagodu

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari