Zvuk češlja toliko iritira mačku da ona, kad ga začuje, odmah dobije nagon za povraćanjem, evo dokaza

B. P.
B. P.    ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Da li ste na društvenim mrežama videli video zapise reakcije mačaka na zvuk češlja? Možda ste i sami imali priliku da vidite mačku koja se ponaša kao da će povratiti kad god čuje zvuk zubaca na češlju po kojima povlačite prstom ili noktom?

Mačke su veoma osetljive na zvuke i mogu da čuju frekvencije koje čovek nije u stanju da sluša. A kad mačka začuje zvuk zubaca na češlju, to je toliko iritira da počne da pokazuje nagon za povraćanjem.

Zašto zvuk češlja mački izaziva nagon za povraćanjem

Možda zvuči smešno, ali je istina: zvuk češlja može izazvati napade kod mačaka. Zašto se kod mačke dešava ovakva reakcija? Kako tvrde stručnjaci, ova pojava liči na audiogene napade kod ljudi. Audiogeni napad je retka neurološka bolest: nju karakterišu napadi pokrenuti akustičnom stimulacijom, piše Catster.

Ne zna se pouzdano zbog čega mačke ovako reaguju kad čuju zvuk koji se pojavljuje dok prstom prevlačimo po češlju. Veterinari i stručnjaci za ponašanje životinja pretpostavljaju da je ovo biološki odgovor mačke na zvuk češlja koji liči na oglašavanje žaba. Pošto su neke žabe otrovne, kod mačaka se navodno javlja urođeni refleks da povrate kako bi izbegle trovanje.

Ovo stanje kod mačaka je poznato kao FARS ili mačiji audiogeni refleks koji se ponekad naziva i sindromom Toma i Džerija.

Kako se FARS razvija

U ovom trenutku nije poznato kako se ovo stanje razvija kod mačaka. Međutim, zbog njegove pojave kod određenih rasa, smatra se da postoji neka genetska komponenta, a kao jedan od razloga navodi se i starost mačke: kako mačke stare i gube sluh, ne mogu da čuju zvuke niže frekvencije, pa ih viši zvuci plaše.

Potencijalni okidači farsa se razlikuju među mačkama. Možda će vašu mačku iritirati zvuk povlačenja zubaca češlja, dok drugoj mački to možda neće zasmetati. Ipak, napade kod mačaka mogu da izazovu neki poznati zvuci, kao što su: gužvanje aluminijumske folije, tapkanje čašom, ukucavanje eksera, coktanje jezikom, šuškanje kesa, kucanje po tastaturi računara, kliktanje mišem, zveckanje metala po tanjirima i slično.

Ako vaša mačka na ove zvuke reaguje nagonom za povraćanjem, pokušajte da pronađete načine da ih izbegnete.

Mačka povraćanje Foto: Shutterstock/Tom Wang

Vrste FARS napada kod mačaka

Postoje različiti napadi koje vaša mačka može da doživi zbog iritantnih zvukova. Neke mačke se potpuno ukoče, ponekad izgube kontrolu nad bešikom ili crevima, a kada se napad završi, mačka može da bude iscrpljena i uznemirena. Ako napad traje 5 minuta ili više, hitno odnesite mačku veterinaru.

FARS napadi kod mačke mogu da se ispolje u vidu brzih, iznenadnih trzaja u mišićima i oni nisu neuobičajeni. Ako mačka izgleda dobro nakon ovog napada, nema potrebe za medicinskim tretmanom ili pregledom.

Napad odsutnosti je još jedna pojava kod mačaka koja se manifestuje buljenjem u jednu tačku i rasejanošću. On se može javiti u kombinaciji sa navedenim napadima ili nezavisno. Ako se napad odsutnosti dogodi sam, mačku ne treba voditi kod veterinara.

Koje mačke češće dožive FARS napad

Starije mačke podložnije su FARS napadu, a i neke rase češće pokazuju nagon za povraćanjem od drugih kad čuju iritantne zvuke. Primećeno je da birmanske mačke češće pokazuju iritaciju, pa pojedini stručnjaci veruju kako postoji neka genetska komponenta koja ih na to tera. Konsultujte se sa veterinarom o tome šta bi trebalo da preduzmete ukoliko se napadi pojavljuju češće i u jačem intenzitetu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Ono kada se plašiš grmljavine, ali imaš pravog prijatelja da te čuva: Mačka teši psa dok oluja seva

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari