Ako pod prstima osetite neobične izrasline na telu psa, evo šta to znači i koliko može da bude ozbiljno
Kvržice na psima su izrasline na koži ili ispod njene površine koje se razlikuju po izgledu, mestu na kome se pojavljuju, osnovnim uzrocima izbijanja i težini vrste. Postoji nekoliko različitih vrsta kvržica koje se pojavljuju na psima, većina je benigna i uglavnom nestanu same. Poznavanje razlika između ovih pojava, proveravanje da li postoje na telu psa i šta treba da radite ako ih pronađete, pomoći će psu da dobije brzu veterinarsku dijagnostiku i negu.
Evo šta treba da znate o kvržicama na psima, njihovim vrstama, pojavnim oblicima i težini vrsta, piše Thesprucepets.
Iako postoji mnogo različitih vrsta izraslina na koži pasa, ovo su najčešće.
Lipomi (masne kvržice)
Lipomi su uobičajeni, benigni tumori koji se sastoje od masnog tkiva. Oni su uglavnom mekani, ponekad tanki i mogu se opipati i pomeriti ispod kože. Lipomi mogu varirati u veličini, a u nekim slučajevima mogu postati veoma veliki. Često se viđaju kod starijih pasa, posebno gojaznih ženki, na trupu i vrhovima nogu. Određene rase su predisponirane za razvoj lipoma (labrador retriver, patuljasti šnaucer, doberman pinčer i mešanci). Iako lipomi nisu kancerogeni i ne šire se, mogu porasti i izazvati nelagodnost ako se ne leče.
Bradavice
Bradavice ili papilomi često pogađaju dvogodišnje i mlađe pse. Bradavice su okruglog, grudvastog izgleda nalik karfiolu. Različiti papiloma virusi mogu izazvati ove tumore kod pasa svih uzrasta, i pojavljuju se u ustima, na koži, šapama, genitalijama, kapcima ili sluzokožama. Psi se zaraze virusom kontaktom sa inficiranim psom ili njihovom okolinom kao što su krevet, ćebe, igračke, činije za hranu i vodu. Virus ulazi u telo preko posekotina, ugriza ili vlažne kože.
Dermatofibrom
Ovo je uobičajena, bezopasna izraslina na koži u vidu izdignute, glatke, crvene bezdlake kvržice koja ima izgled dugmeta. Ovi tumori potiču iz Langerhansovih ćelija koje štite telo od bakterija, gljivica ili polena. Kada ove ćelije postanu tumorske, one rastu i izazivaju upalu. Mogu se pojaviti bilo gde, ali su obično na glavi, ušima, vratu ili udovima. Uprkos svom izgledu, one nisu kancerogene i ne bole. Veća je verovatnoća da će mladi odrasli psi razviti ove tumore, kao i određene rase (bokser, bostonski terijer, engleski buldog, hrt i škotski terijer). Ovi tumori kože nestaju sami po sebi u roku od nekoliko meseci, bez lečenja. Međutim, u nekim slučajevima mogu zahtevati uklanjanje hirurškim putem.
Kožni rog
Reč je o benignoj izraslini koja se najčešće pojavljuje kod pasa srednjih godina, u vidu slojevite kvržice koja viri sa površine kože, nalik rogu, a ponekad i u vidu rožnate ciste. Ova lezija ponekad se pojavljuje iz folikula dlake, bilo gde na telu psa, ali se obično viđa na leđima, repu i nogama.
Kada identifikujete kvržice na telu psa, proverite da li postoje i ove manifestacije: krvarenje iz usta, nosa ili drugih otvora na telu, izmenjena boja kože, neobjašnjivi otoci, toplota, bol ili hromost, vidljiva masa ili tumor. Ako primetite neobične izrasline koje su se razvile, fotografišite ih i zabeležite njihovu lokaciju, veličinu i čvrstinu i odmah se obratite veterinaru.
Koje izrasline su razlog za zabrinutost
Znaci potencijalno kancerogenog ili ozbiljnog stanja mogu uključivati: abnormalni otok koji traje ili nastavlja da raste, krvarenje ili iscedak iz bilo kog otvora u telu, smanjen apetit, poteškoće pri gutanju, problemi sa disanjem, defekacijom ili mokrenjem, uzdržavanje od aktivnosti, šepanje ili ukočenost, loš miris, rane koje ne zarastaju, gubitak težine.
Manuelni pregled tela psa
Redovni pregledi psa od glave do repa je odličan način da budete u toku sa njegovim opštim dobrom i ranim otkrivanjem problema.
Ovako treba da izgleda pregled psa koji ćete sami obaviti kod kuće - korak po korak.
Nežno ali dovoljno čvrsto pređite rukama duž celog tela ljubimca, počevši od vrha glave do kraja repa. Obavezno detaljno pregledajte područja u kojima se pojavljuju kvržice - ispod pazuha, preko vrha šapa, između prstiju, oko prepona i iza ušiju. Opipajte i krzno vašeg psa. Ako osetite kvržicu, proverite da li pas reaguje na dodir da bi ukazao na znake bola ili nelagodnosti. Obratite pažnju na veličinu, oblik, čvrstinu i teksturu izrasline, njenu lokaciju i druge prateće znake i obavezno odvedite psa veterinaru. Bez obzira na veličinu izrasline, važno je da se konsultujete sa veterinarom, posebno ako je kvržica veća od jednog centimetra ili veličine graška i prisutna mesec dana.
Veterinar će obaviti fizički pregled i dodatnu dijagnostiku kako bi utvrdio vrstu kvržice i odredio plan lečenja.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Nanjušio vlasničinu trudnoću i nije se odvajao od nje: Od psa do pravog anđela čuvara
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.