Nemaju uši, ali slušaju vilicom, vide iako su slepe, upražnjavaju tanatozu i jogu i same stvaraju potomstvo
Stigla je godina Drvene zmije, u azijskoj kulturi posebna, jer se pojavljuje samo jednom u 60 godina i simbolizuje mudrost, transformaciju i prilagodljivost, osobine svojstvene najjezivijim i najfascinantnijim reptilima koji žive na našoj planeti.
Svi znamo da zmije odbacuju staru košuljicu dok im raste nova i usmrćuju plen stežući ga dok se ne uguši, ali ima još mnogo iznenađujućih činjenica o zmijama. Od slušanja zvukova vilicom do "slepog vida", zmije se mogu pohvaliti mnogim majstorskim znanjima, od kojih smo izdvojili 10 najneverovatnijih, piše Discoverwildlife.
1. Zmije nemaju uši, ali mogu da čuju - vilicom
Zmije nemaju spoljašnje uši, ali mogu da otkriju niskofrekventne vibracije svojim vilicama koje prenose zvučne talase do unutrašnjih ušiju.
2. Zmije mogu da prilagode jačinu otrova
Neke vrste zmija otrovnica menjaju sastav svog otrova kako bi zadovoljile potrebe specifične situacije u kojoj se nalaze. Tako će otrov biti neurotoksičniji za brže usmrćivanje ili hemotoksičniji za bolje varenje plena. Neke zmije tokom evolucije su izmenile jačinu i sastav svog otrova.
3. Zmijama mogu ponovo da izrastu zubi
Zmije ponekad mogu izgubiti zube, ali im novi zubi stalno rastu. Neke vrste zmija izgube stotine zuba tokom života.
![Zmija Zmija](https://xdn.tf.rs/2024/05/10/matt-jeppson-shutterstock218079169-460x0.jpg?ver=309004)
4. Zmije se majstorski pretvaraju da su mrtve
Vrste poput istočne zmije hognoze upražnjavaju ono što se zove tanatoza: to znači da se pretvaraju da su mrtve kad se nađu u opasnosti: one se prevrnu na leđa, otvore usta koja izgledaju kao da krvare, zgrče se, vrše nuždu ili ostaju nepomične, a ponekad emituju i neprijatan miris.
5. Čak i slepe zmije mogu da vide
Porodica zmija Leptotyphlopidea tehnički se smatraju slepim, ali imaju strukturu oka koja može da detektuje svetlost i tamu. Njihove male oči mogu da otkriju promene u intenzitetu svetlosti, što im pomaže da se kreću ispod zemlje u veoma slabo osvetljenim sredinama.
6. Neke zmije mogu da lete i da se kreću
Da bi pobegle od predatora, pojedine vrste zmija izvode impresivnu gimnastiku. Patuljasta trščana zmija je u stanju da "odšeta" kada oseti prisustvo predatora, a neke zmije mogu kliziti kroz vazduh tako što se podižu i talasaju svoje telo napred-nazad što nalikuje letenju.
![Zelena zmija Zelena zmija](https://xdn.tf.rs/2024/10/09/shutterstock2362167197-460x0.jpg)
7. Neke zmije se razmnožavaju bez partnera
Poznato je da vrste poput bramanske slepe zmije praktikuju partenogenezu, oblik aseksualne reprodukcije u kojoj ženke mogu da oplode sopstvena jajašca bez mužjaka, a potomstvo koje stvore genetski im je identično.
8. Zmije mogu mesecima da žive bez hrane
Neke vrste zmija mogu da izdrže i do šest meseci bez hrane, posebno kada su u hibernaciji ili imaju sporiji metabolizam, ali većina zmija dugo može da trpi gladovanje.
9. Morske zmije izbacuju so iz tela da ne bi dehidrirale
Morske zmije su izvršile prilično impresivnu evoluciju, jer su razvile žlezde koje im omogućavaju da izbacuju so iz tela. Neke vrste mogu preživeti u morskoj vodi bez dehidracije ili trovanja solju.
10. U jednom studiju u LA zmije rade jogu
Joga studio LKSR sa sedištem u Los Anđelesu nudi neustrašivim korisnicima nedeljne časove joge sa loptastim pitonima!
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Nje se plaše a zapravo je njen dodir uživanje: Dugina boa ruši sve stereotipe i strahove o zmijama
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.